Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Nikon D610

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Nikon D610

Salut,

Dupa o lunga si grea suferinta bugetara, m-am hotarat sa imi vand mai multe aparate vechi, pentru a cumpara un full-frame.
    Doua motive m-au facut sa optez pentru Nikon D610: a) faptul ca eram deja, pe dslr, nikonist si b) pretul. O sa spuneti ca orice fotograf normal la cap isi ia un aparat in primul rand pt calitate, insa vorbim de un aparat fullframe de la Nikon (si, ca sa n-avem vorbe la proces: era fix tot aia daca era de la Canon), deci chestiunea calitatii imaginilor finale, inclusiv needitate deloc, scoase din aparat, nu s-a pus niciodata.
    Am, deocamdata, doua obiective pe el, 50mm 1.4G, un obiectiv superb si taios si batranul "street-sweeper", primul model cu VR 3.5-5.6, adica un compromis intrucatva decent (oribil in low-light, dar greu de batut in lumina buna, datorita plajei focale care merge de la 24 la 120mm).
    Nu voi vorbi despre sistemul de focalizare, rafala sau alte lucruri de genul acesta, dintr-un motiv intemeiat: la aceasta clasa de DSLR, absolut toate modelele actuale (si chiar ceva mai vechi) stau excelent.Alt capitol despre care nu simt nevoia sa vorbesc este autonomia, toate au baterie buna, dar tot la toate merita sa ai doua baterii. Si, fireste, nu are rost sa vorbesti despre accesorii, intrucat, cel putin la Canon si Nikon, gasesti absolut orice.
    Problema numarul unu, doi, trei si patru consta in obiective. Mai concret: obiectiv bun + fullframe = fotografie buna, in 9 cazuri din 10, daca indeplinesti cele doua conditii, sa ai baterie si sa scoti capacul lentilei.

Puncte slabe:
    Incep cu astea, fiindca sunt mult mai slab reprezentate si ca numar, si ca importanta.
    -E greu. Foarte usor pentru un fullframe, corect, dar cu street-sweeperul pe el are cam 1,6 kg sau ceva mai mult, daca ii pui si blitz, te-ai aranjat de 2kg la purtator, succes sa pozezi o zi intreaga, daca mai esti si operat de coloana, ca prietenul vostru rdist! Am semi-rezolvat problema investind masiv in harnasament.
    -Nu m-am prins in viata mea de ce filmeaza un timp limitat, nu generat de capacitatea cardului. Nu filmez cu dslr-ul, nu prea filmez in general si oricum, s4 ma satisface mai bine ca o traseista experimentata cand vine vorba de filmare, dar mi se pare straniu, ditamai uzina cu 300 de pagini de manual sa filmeze doar juma de ora.
    -Punctele de focalizare sunt mai putine ca la batranul meu d300s (39 fata de 52) si inghesuite in centru, insa acest aspect nu mi-a pus probleme niciodata
    -Strict o carcoteala: la ISO sta mai prost decat Canon-ul similar, adica 6D. Doua stopuri mai prost, cel putin. Dar pana la 3200, inclusiv, nu ai granulatie suparatoare, la 3200 ai ceva, dar in niciun caz deranjanta si mai sus, pana la ridicol de sus, ai imagini utilizabile. Canon 6D sta clar mai bine aici. Nikon compenseaza insa mult prin intermediul obiectivelor, absolut comparabile calitativ, dar aproape mereu mai ieftine fata de principalul concurent.

Puncte tari:
    -Calitatea imaginii. Expui corect, incadrezi frumos si nu mai ai ce modifica. Imaginile sunt atat de bune, incat par trecute prin multe layere de photoshop. Pentru mine personal, aici se poate inchide discutia, intrucat pe mine asta ma intereseaza si cam atat.
    -Este protejat la intemperii. Va spun sincer ca nu prea vreau sa testez asta, dar oricum, daca apare o ploaie din senin, apuci sa il pui la loc sigur, iar asta, pentru mine, e un aspect important
    -Am avut curiozitatea, un pic perversa, de a filma cu el. Nu mi se pare deloc o idee buna sa faci asta, exista camere dedicate video, care sunt mult mai usoare si asta e singurul motiv pt care le-as prefera, daca as fi interesat de video. Dar calitatea imaginii e incredibila si in modul de filmare, mai ales daca folosesti trepiedul si dezactivezi stabilizarea de pe obiectiv, iar pentru manevrare folosesti un zgarci, care sa reduca vibratia mainilor.
    -Adancimea de culoare e un aspect despre care se vorbeste mai putin, dar am facut un test: am facut cateva fotografii din alea de Craciun, de tipul "mandra cu bradul" si, in pauza dintre Craciun si Revelion, le-am varat pe un stick si le-am dus la un nene sa le printeze. Nenea nu avea o imprimanta de superclasa, iar eu nu am intervenit absolut deloc asupra fotografiilor si, ca sa fie treaba oabla, am tras jpeg si inca doua faze: unele erau trase pe modul scena-portret, celelalte pa automat, toate fara blitz suplimentar, numai cu ala din aparat. Nu tu aperture, nu tu speed, nada, l-am lasat pe el sa traga. Rezultatul a fost atat de misto, incat nu am avut ce sa le reprosez,nici macar eu, care sunt de parere ca pozele sunt de 3 feluri, in ordinea oribilitatii: a) proaste b) de neprivit si c) ale mele.
    -Suportul optic fabulos, care a fost deal-breaker pentru alternativa de a-mi procura, cam la aceiasi banuti, mirrorlessul fulframe de la Sony, Alpha 7. Nu era vorba doar de culorile un pic stranii de la Sony, ci de faptul ca sunt putine obiective copatibile cu acest format, in speta 3. Nikon a castigat cu un scor de Brazilia-Romania, cam 160-3 (ok, glumesc, nu baga Romania 3 goluri...).
    -E un aparat fantastic in lumina slaba. Bineinteles ca sunt altele si mai bune, dar nu si in clasa de pret la care l-am cumparat eu.Raman insa la parerea ca pentru lumina slaba solutia optima presupune un trepied, ISO 100 si timp de expunere plictisitor de lung.

Pe scurt: il recomand oricui doreste sa treaca la full-frame, diferentele fata de aparatele cu senzor crop vor face fericit un astfel de utilizator, desi exista aparate excelente si in format dx. Iar raportul pret-calitate (eu am prins promo de Craciun, reducere 30 de milioane) a fost decisiv la cumparare.
    Last edited by Scorpio; 9th January 2014 at 16:09.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa il stapanesti sanatos si sa faci multe poze deastea : http://www.madalinradu.ro/#/Boudoir/MRA_9008-Edit-3.jpg

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa discutam un pic punctele slabe

-E greu. Foarte usor pentru un fullframe, corect, dar cu street-sweeperul pe el are cam 1,6 kg sau ceva mai mult, daca ii pui si blitz, te-ai aranjat de 2kg la purtator.
    Tinand cont ca este un Fullframe 1,6kg e foarte bine, oricum trebuie sa fi constient ca are multe componente de plastic pentru a ajunge la pretul asta (adica se putea mai mult ).

-Nu m-am prins in viata mea de ce filmeaza un timp limitat
    Cum este formatat cardul ? Nu cumva este FAT32 ? Care este marimea maxima a unui fisier suportat de FAT32 ?

-Punctele de focalizare sunt mai putine ca la batranul meu d300s
    Folosesti cumva modul "Auto " ?
    Daca te incalzeste cu ceva treaba asta, aparatul meu are 19 puncte de focus raspandite pe aproape 70% din suprafata, nu folosesc decat punctul central.

-Strict o carcoteala: la ISO sta mai prost decat Canon-ul similar, adica 6D. Doua stopuri mai prost, cel putin.
    O sa zici ca tin partea canon-ului, scuze dar la senzori canon sunt peste ( daca vorbim de aceiasi categorie de aparate, nu compara D800 cu 1100D).
    Eu zic ca te poti duce mult mai sus decat 3200, nu cred ca printezi pozele pentru banere publicitare.

Uite ca exemplu, batranul meu 7D la iso 6400 F4 1/60 - iluminarea camerei este facuta cu doua becuri economice de 20W (consumati )

Si un crop 1:1

Succes si lumina buna !

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Te-ai băgat tu piază rea...
    Ca posesor de D7000 şi D800 pot spune că e un nceput bun de ... profesionalism...
    Nu te mai lua după ifonari şi canonişti

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@ armand, multam frumos de urari
    @Zgrongy, lupta Canon-Nikon e Barca vs Real, cea mai buna e aia pe care o sustii.
    Iti spun eu ca aparatul cel mai bun din lume este Leica Hasselblad Mark V D8, cu senzor de 120 Gp pe film digital, subacvatic,antisoc,cu baterie atomica infinita, cu diafragma 0.98 constanta si lentila de la 0 la 500m, care cantareste 0,5 grame si are wireless cu fir si telefon Ifon Galaxiu Desire Lumia cu disc si tehnologia yellow-teeth.
    Ca si un Canon 7D, de pilda, Nikon D610 este un aparat suficient de bun pentru doua chestii:
    a) nu te face de ras niciodata
    b) face poze frumoase
    Orice problema cu Nikon D610 este, intotdeauna IN SPATELE aparatului, nu in el. De asta sunt sigur. In rest, normal ca poate fi batut, numai Invincibila Armada si Wehrmachtul nu puteau fi batute niciodata, pana cand englezii si, respectiv, rusii au avut alta parere.
    Multumesc,
    Scorpio

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Ca si un Canon 7D, de pilda, Nikon D610 este un aparat suficient de bun pentru doua chestii:
    a) nu te face de ras niciodata
    b) face poze frumoase
    a) Te face de ras cand vrei sa te dai mare
    b) Face poze frumoase pentru cine nu se pricepe

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@ Webman, multumesc, nu sunt profesionist, doar pasionat.
    Axioma fotografica zice asa:
    Amatorul e preocupat de echipament, profesionistul de bani, iar maestrul de lumina.
    Eu sunt la capitolul investitiilor (daramatoare financiar) in echipament...
    Multumesc,
    Scorpio

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Leica Hasselblad Mark V D8
    Nu ştiam că vrei să cheltui 25k pentru un aparat

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@Webman, nu,aparatul de care zic este gratis
    @Zgrongy, la punctul a, total de acord! Valabil şi foto, şi pt orice altceva. Io am un singur lucru cu care mă pot da mare, circumferinta burtii, ct doua antene pentru dx sudate ntre ele.
    La punctul b depinde. Io sunt un amator şi att. Deci, fotografiile meles sunt slabe. Dar, pe mna unui fotograf bun,D610 e o armă redutabilă. Nu cea mai bună. Cea mai bună este camera Exacta. Dacă zic altceva, mă bate Frau Merkel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)