Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CAUT SCHITA PICIOR/FUNDAMENT in gradina pt. o antena parabolica de 1,20m

Vreau sa imi fac in gradina in pamant un picior/teava de vreo 2m inaltime, de care sa "agat" la varf o parabolica de 1,20m cu motor.
    Ideea e sa fie stabil si sa nu pice la primul dar nici la ultimul vant!
    Sa nu fie mult de munca, deci o idee simpla si inventiva ...

Sa bag o teava intr-o gaura de pamant si sa o umplu cu ciment in jur pot si io ... vreau sa aflu insa detalii si experienta voastra la aceasta tema cum se face mai efectiv asa ceva.

Am cautat pe aici de m-a luat batu`... parca "americanu`" postase pe undeva un fundament de acest tip de mai mult timp , dar nu mai dau nici de post nici de topic!

Multumesc anticipat

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

teava sa aiba sudat niste mustati la baza,eventual date gauri cu o tija prin ele pt a preveni rasucirea.e bine sa fie de vreo 2,5m si batuta cu un baros in pamant si apoi turnat ciment.Sa fie mai groasa in ,,carne''teava

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Depinde cit este de ferit de vint locul unde pui antena si cit de sus vrei sa o montezi.Aproape de nivelul solului cerintele sint mai mici.Eu am batut o teava 0,5m in pamint si am pus o antena de 0,8m.Antena se afla la 0,5m desupra solului.In plus este si ferita de vint,nu a mai fost nevoie de ciment.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

deci teava de 160mm cu grosime de 5mm pentru exterior/o tai in streck la 45 grade cu flexul si sudezi o bucata de tabla sa acoperi gaura
    o bagi in pamant cam 70 cm,apoi ajustezi la suprafata tot cu flexul si sudezi o bucata de tabla patrata in prealabil gaurita in trai locuri pe unde vei introduce niste bare de fier pentru fixare antirotatie
    in teava de 16o introduci alta teava de 14o mm,la fel taiata la 45 grade pentru fixare antirotatie
    avantajul e ca poti scoate oricind teava de sustinere a antenei [cea de 140 mm]

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci teava trebuie sa fie cam 2,20m inaltime. Cam pe la 2,10m trebuie fixata antena, mai jos am niste tufisuri ....

Mai intai iti urez LA MULTI ANi si numai bine in 2014!
    Mosu` suna bine ce scrii - dar nu am prea inteles pasul 2 cu tabla sudata! (schita ta nu e prea concludenta)
    Nu e teava de diamentru 160mm prea mare? Cred ca 50-60mm ajung !

- Prima tabla o sudez la fundu` tevii de 160mm unde am taiat-o la 45° sa nu intre pamantul?
    - ce ajustez la suprafata cu flexul? Inaltimea tevii de 160, ca sa fie exact la inaltimea cu pamintul, sau la ce te referi?
    - acum, unde sudez tabla patrata, fac o gaura in patratul de tabla sa pot baga cealalta teava, nu?

Nu e mai bine teava de 160mm sa o betonez in gaura din pamint?
    Eu as renunta la tabla cu cele 3 gauri(anti rotatie), as lasa teava de 160mm mai lunga un pic peste pamant si as gauri ambele tevi in prealabil si as baga o tija din metal prin ambele apoi - anti rotatie ! Ce zici ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

korekt totul/ai inteles bine/eu am dat solutia presupunind ca nu vrei sa strici ambientul/solutia cu teava mai inalta am aplicat-o la mine chiar la poza din semnatura/teava groasa asigura rezistenta si greutate sporita la balans/succes!

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu uita Laure de contrafixe.Daca pui montura h+h probabil teava va fi de 50 mm diametru deci flambeaza la lungimea respectiva.Sudezi contrafixe de la 45 cm mai jos de varful ţevii.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Bătrīn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

eu pe vremuri am sudat o geanta de masina la capul tevi si am ingtopato sus am pus o antenna parabolica de 3m

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Din seria HOW TO: cum confectionam un picior de parabolica!

Din seria HOW TO: cum confectionam un picior de parabolica!

In sfarsit am reusit sa finalizez lucrarea
    (putin modificata insa)

Pasii arata astfel:

Piciorul este compus dintr-o teava stabilizata printr-o placa 0,60mx0,50m - si diametrul tevii de 60 mm (este defapt un picior pt. steaguri inalte):

Profil picior:

Gaura in sine de dimensiuni 65cmx55cm si 45 cm adincime mi s-a parut suficient:

Mai intai am stabilizat tot piciorul cu un beton rapid care se intareste in 10 min.:

... si turnat arata astfel:

perfect orientat la boloboc:

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

eu pe vremuri am sudat o geanta de masina la capul tevi si am ingtopato sus am pus o antenna parabolica de 3m
    Ioane, janta de camion ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

@LAURI
    va rog sa aveti in vedere si sfatul lui @satenicu postat mai sus
    sa puneti macar doua tevi ca contrafixe pentru a evita balansul stalpului atunci cand bate vantul
    -------Sudezi contrafixe de la 45 cm mai jos de varful ţevii.--------
    prima data montati antena si motorul si faceti un test de rotire a antenei de la E-V si viceversa ca sa stabiliti la ce inaltime veti suda/prinde cu coliere contrafisele
    un alt aspect , in cazul in care veti dori sa mai montati si alte antene fixe/motorizate contrafisele vor fi sudate/prinse cu coliere la o inaltime mai joasa
    -----teava de o lungime totala de 3,50m-----
    aveti idee ce balans mare face pe un vant moderat ca sa nu vorbim la o furtuna?

va doresc succes si sa auzim numai de bine

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bonou2 View Post
    @LAURI
    va rog sa aveti in vedere si sfatul lui @satenicu postat mai sus
    Mutzam fain de replica D-nu` Bonu2. Cand vine @Satenicu in inspectie ii dau atata whisky adevarat scotian si bere bavareza pana cand aproba constructia!

ONTOPIC:
    la fundamentul piciorului am contrafixele sudate si teava de asemenea este la capul de jos sudata de placa in sine. Asta trebuie sa fie suficient!
    Toata constructia fiind compusa din doua piese(piciorul si teava aferenta) este logistic mai complicat sa sudez aceste contrafixe mai sus din primii pasi in prealabil.
    Teava asamblata pe placa de picior are o inaltime de 1,0 m asa ca teava lunga de 3,50m care o infig in ea la sfarsit, are sustinerea la aceasta inaltime si are menirea contrafixelor,
    astfel ca unghiul stabilizator de 45° este mai mult ca realizat - in portiunea fundamentului cel putin pana la 1m=60°... in plus am si acel surub de stabilizare cam la 70 cm inaltime.
    Deci am trei contrapuncte: la 0,00m - 0,70m - si 1,00m (precum si 0,45m inaltimea de beton-fundament la teava initiala).
    In capul tevii sus, am pus un dop de plastic pt. a evita umplerea tevii cu apa.

V-am ramas dator cu poza finala:

Se plimba perfect de la 42°est - 30°vest. Mai mult n-am incercat inca ...

Inca o treaba importana: la piciorul constructiei, cablul coaxial l-am infundat prin pamant pana la casa, printr-un tub de cablu de electrician negru din plastic stabil dar flexibil(cu lamele). Capetele le-am inchis cu silicon turnat.
    Astfel cablul coaxial este pe portiunea pamantului aparata de intemperii umezeala si deteriorare rapida:
    (Evident ca ar fi fost mai elegant in partea de sus sa bag cablul prin teava de sustinere, insa in partea de jos ar fi fost f. complicat sa dau o gaura prin cele doua tevi.)

Sper ca am putut reda ideile si pasii importanti.
    Succes tuturor!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

e interesant de observat cum se comporta la un vint puternic, dupa care se pot trage concluzii .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)