Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Probleme sunet si imagine dm800se

De ceva vreme am avut mici probleme cu dream-ul, o clona 800se .... avea momente cand se pierdea semnalul video si aprea din nou dupa circa o sec maxim.
    Asta a fost cazul fericit caci de curand a murit sunetul definitiv si mai apoi si imaginea. Trebuie sa va spun ca daca pina acum mai miscam de cablul hdmi si a-si revenea imediat sau ai gaseam o pozitie anume in care sa nu mai fac figurile astea, ehh de acum nu mai vrea in nici un fel. Am schimbat si cablul hdmi si nici o schimbare. Am fost cu receptorul la un electronist ( este si aici pe froum mesteru222 ) si a incalzit usor mufa de hdmi si intr-un final a reusit sa-mi rezolve partea de imagine. Acum se pune si problema inlocuirii mufei hdmi dar si asta este un risc tinand cont ca este o clona si se poate exfolia cablajul de pe placa.
    Astept si eu pareri si daca cineva a mai intampinat o asemenea problema poate m-ar putea ajuta.

Va multumesc anticipat

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

daca nu ai rezolvat inca sunetul poate mai faci un drum la mesterul electronist si al rogi sa schimbe condensatorii de4700microfarazi la 10 volti.sunt cred 5 in linie.la mine cu aceleasi manifestari am inlocuit unul(norocul meu ca era umflat)si merge decoderul din nou.
    ps:la mine a disparut sunetul intai pe anumite canale apoi pe toate pe hdmi apoi si pe scart.acum e ok

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Este posibil sa fie asta problema si chiar o sa ma duc sa-l rog sa se uite la ei. Ar fi super daca s-ar rezolva problema asta ca e tare stresanta. Acum folosesc iesirea spidif pe un amplituner sony si se aude super ok...dar totusi ma obsedeaza problema cu sunetul. Daca esti dragut si mi-ai putea da un link cu o poza ceva cu , condensatorii respectivi..sau macar cam pe unde sunt pozitionati ar fi super.
    Merci mult pt ajutor !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

al tau este dm800se ?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

al meu e clona dm800hdpvr
    condensatorii sunt inalti patru pusi in linie,valoarea lor ,4700 microfarazi te ajuta sa ai gasesti imediat.daca e unul umflat atunci ala e cauza

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

din pacate dm800se nu are asa ceva...era super daca era placa de baza la fel ca era una din solutii la rezolvarea problemei din pacate nu are condensatorii aia .
    Oricum multumesc mult !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Man spune-mi si mie unde sunt condensatorii aia de 4700 ca la dm800se chiar nu-i vad. Daca esti dragut te rog frumos fii putin mai explicit poate reusesc si eu sa-i dau de cap la problema asta cu sunetul.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu-i gaseste electronistul tau?http://dreambox.me.uk/index.php?main...roducts_id=167
    la dreambox 800 motherboard replacement gasesti o poza cu placa de baza dm800.condensatorii cu pricina sunt cei 4 electrolitici mari asezati in linie orizontala ,toti de aceeasi valoare.nu stiu daca si la dm800 hd se e la fel

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pai asta e problema ca 800 se nu are...cel putin eu unu nu-i vad acolo. am desfacut carcasa si nu i-am vazut. poate or fi alt tip sau eu stiu ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca ai putin timp liber cauta pe google sa vezi la foto cu placi de baza dm800se ca aia 4 de care vorbesti chiar nu se vad acolo. E posibil sa fie un alt tip de piese ca exact in zona aia este tunerul si intr-adevar sub el se gasesc vreo 2-3 condensatori din aia s-au ce or fi dar nu sunt 4 si sunt prea mici ca si dimensiune. O sa-l demontez de tot ( sa scot si tunerul afara ) si o sa ma uit la ei sa vad ce scrie. Ar fi super sa fie aia 3 de sub tuner..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

scuze am vurt sa spun e hdd-ul acolo. In pozitia aia este montat hdd-ul in dream. Sub hdd se vede ceva dar ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)