Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Pozitioner diseqC 1.2 pe HSS-1160NA

Stiu ce parere unanima este despre conserva de la DigiTV. Prima chestie care ma deranjeaza la el e ca e uituc rau . In standby uita tensiunea de comutare RGB de imi ramine TV cu ecranul negru , uita alimentarea pe LNB ca nu pot sa conectez alt receptor pe loop .

Asta ca asta dar cum il setez eu sa se inteleaga cu pozitionerul meu care are ceva sateliti in memorie ? NU ma prind deloc din meniul de diseqc ce vrea de la mine iar manualul e super

Poate cineva sa-mi dea niste idei ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ca nu pricep cum e cu diseqc la e e una dar nici nu prea lasa sa treaca impulsurile de la diseqc de la alt receiver prin loop-ul lui . Merge una din trei comenzi . Cred ca asta trebuie pus la coada pe bucla.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Paul ,
    Pe 18.aug.2005 , germanul a scris :
    "Am reglat o antena,ce are un motor disecq 1,2 si un receiver digi 1160.Receiverul are versiunea de download din 30.06.05.Am pozitionat antena pe 1 west,hotbird si astra,nu am vrut mai multe pozitii sa le memorez,avind frica sa nu se blocheze,datorita volumului de date.Am procedat in felul urmator-am mers la configurare lnb si am adaugat 2 noi sateliti,denumindu-i mai tirziu astra si hotbird.Am intrat la scanare satelit si am activat motorul.Prima data am memorat intelsatul.Dupa care am dat sa caute o frecventa cunoscuta de pe fiecare satelit,la scanare a dat eror,adica nici un program gasit.Am intrat iar la scanare satelit si am miscat motorul pina frecventa respectiva a avut max de semnal[receiverului raminindu-i in memorie frecventa data spre cautare].In principiu a fost simpul,totusi e nevoie de multe artificii si stiinta."
    Incearca si tu ca mai sus ...

Bye ,
    Vali (langa B.C.R. )

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

sau:cumperi un receiver,adevarat,care sa stie disecq 1.2 si n-ar fi rau 1.3
    il folosesti la motor.receiverul sa mai aiba si loop la care legi conserva,re-
    nunti la pozitioner(iti usurezi viata,scazi consumul de curent).luind un receiver care sa accepte patch mai vezi si alte programe "ascunse".
    noroc,nirolf

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut Valy , nirolf,

AM ajuns la concluzia ca cel mi bine e sa-l las pe gigi sa prinda numai gigi . Asta e treaba lui si sa faca numai asta sa nu-l depaseasca din pdv. intelectual.

Pentru alte programe o sa folosesc "mY old faifhfull" SS1 cu vdr care stie ce diseqc vreau eu ! Ce vroiam de la gigi conserva era sa dea si el un E0 31 6B 01 pe diseqc sa-si aduca si el antena pe 1W .

LA MULTI ANI la toti rdi-sti !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

experienta-si spune cuvintul.noroc,nirolf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)