Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 10 previziuni tehnice pentru anul 2014.

Ce surprize tehnice ne vor astepta în anul 2014 ?

1. Microsoft va avea un nou director: îi vom spune la revedere lui Steve Ballmer. Windows 8.11 va schimba lumea sistemelor de operare sau cel putin așa anunță Microsoft. Windows XP își va încheia oficial existența în data de 8 aprilie 2014, iar din acel moment nu va mai primi update si nu va mai avea suport.

2. Sistemul de operare Android 4.4 (KitKat) va fi lansat.

3. Serviciile cloud vor fi tot mai utilizate, iar televiziunea va pierde tot mai mult teren în fața internetului.

4. Ochelarii cu realitate augmentată Google Glass vor fi lansati pentru public, nu doar pentru developeri.

5. Vor fi realizate procesoare de 14 nanometri, care vor inlocui actuala generație procesoare de 22 nanometri. Intel planificase initial lansarea pentru sfârșitul anului 2013, dar din cauza unor probleme de producție a fost amânată până anul în 2014.

6. Ceasurile smart vor deveni un gadget must-have.

7. Va fi definitivată Stația Spatială Internaționala, fiind completată cu ultimele două module care erau in proiect, iar sonda Rosetta va ateriza pe cometa 67P/Churyumov-Gerasimenko.

8. Tot mai multe convorbiri telefonice vor fi realizate prin internet, cu ajutorul aplicatiilor dedicate.

9. Televizoarele smart se vor apropia de noțiunea reala de Smart Tv, depășind începutul minimal din anii 2012-2013, care a nemultumit ca funcții, performante și utilitate pe cumparatori.

10. Imprimantele 3D vor începe sa cucerească tot mai mulți utilizatori si să revolutioneze producția.

Sunt câteva previziuni care au șanse mari să se adeverească în anul 2014.

Sursa : http://hdsatelit.blogspot.ro/

http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ca sa vezi astia de la google au lansat deja kit-kat-ul de ceva vreme/or fi incurcat anul?
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Este deja lansat, s-a ajuns la versiunea 4.4.2.

Sent from my Nexus 4

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Normal ca este lansat, chiar dacă doar pe Nexus 5 si altele importante. Lol, mea culpa.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

doar doua exemple
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Android KitKat are ca si cerinte 512 MB RAM, procesor 32-bit ARMv7, precum si unitate de procesare grafica ( GPU ) OpenGL ES 2.0. Asadar, e posibil ca si telefoane de generatie puțin mai veche sa poata rula Android Kitkat.

Văd ca exista pe XDA-Developers si KitKat pentru telefonul meu care are Android 2.3.6. Foarte interesant, mi-a dat de studiat. Sper sa nu fie vorba doar de interfață si sa fie realizat din surse sau cel puțin să fie o portare reala.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default oare sunt bune cele 2 link-uri?

Quote Originally Posted by gladix View Post
    ce e cu adresa aia de mail in descrierile facute de tine ca la mine cand dau click imi deschide un mail!

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    ca sa vezi astia de la google au lansat deja kit-kat-ul de ceva vreme/or fi incurcat anul?
    Pana am tastat eu ai postat tu deja, sorry, abia acuma am vazut.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se vor lansa imprimantele color si televizoarele cu ecran plat care le vor inlocui treptat pe cele cu tub catodic.
    Edit: pardon, am gresit deceniul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. Microsoft va avea un nou director: îi vom spune la revedere lui Steve Ballmer. Windows 8.11 va schimba lumea sistemelor de operare sau cel putin așa anunță Microsoft. Windows XP își va încheia oficial existența în data de 8 aprilie 2014, iar din acel moment nu va mai primi update si nu va mai avea suport.
    Eu as indrazni sa spun zic ca Ballmer a fost cel care a batut ultimul cui in cosciugul Microsoft cu al lui Windows 8/8.1 facand ca lumea sa se indeparteze pe PC-uri/Laptopuri si sa treaca la tablete ducand astfel aproape de pragul falimentului producatori mari din industria PC si continuand declinul in aceasta industrie pentru al 4-lea an consecutiv .

Cum s-a spus mai sus exista deja 4.4.2 insa probabil ai vrut sa spui ca se va lansa pe o gama mai larga de telefoane care acum ruleaza. 4.2.x. Insa nu spui nimic de iminenta lansare a iOS 8 sau Windows Phone 9 in 2014 ?

9. Televizoarele smart se vor apropia de noțiunea reala de Smart Tv, depășind începutul minimal din anii 2012-2013, care a nemultumit ca funcții, performante și utilitate pe cumparatori.
    Probabil mai trebuia sa adaugi si ca nu se vor mai fabrica Plasme din 01/01/2014 si ca vor aparea pe piata pe scara larga televizoare cu display curbat.
    Last edited by onutd; 31st December 2013 at 00:24.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Probabil mai trebuia sa adaugi si ca nu se vor mai fabrica Plasme din 01/01/2014 - Eu nu as fii asa sigur ca incepand de poimaine 01.01.2014 , toti producatorii actuali de plasma isi vor inchide actualele sectii de productie a plasmelor propii sau pt. terti producatori de astfel de device-uri
    A , ca incetul cu incetul numarul producatorilor de plasma va tinde catre 0 , DA sunt de acord

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am postat o ştire, am precizat sursa, chiar nu e cazul să vă ...înfierbântaţi... S-auzim doar de bine-n anul care ...e pe ...vine...
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ați uitat că din douămiipaișpe pastilele via.gra vor fi compensate deci o veste bună pentru pensionarii cu venituri mici și utilizatori de windows
    ----------------------------------------------

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu anticipez ca la anul Microbsoft va lansa Windows xp...la gunoi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O alta previziune pt 2014, Digi ro va lansa HD pe satelit... asta daca nu cumva am gresit deceniul...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)