Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default EUROSPORT preluat de grupul DISCOVERY . de aici si interesul pt LIGA1 si ANGLIA

Șeful departamentului de achiziții drepturi și vânzări al grupului european Eurosport, Lorand Prud`homme, a venit la București în mod special pentru a se întâlni cu Gino Iorgulescu, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal. Oficialii Eurosport au mai declarat că sunt discuții pentru preluarea până la 100% a canalului de sport de către Discovery.

Eurosport este interesat de Liga I, după cum a declarat Valentin Macovescu, directorul de relații internaționale al Eurosport, astăzi, într-o întâlnire cu presa.

Valentin Macovescu, Eurosport: „Am avut o întâlnire ieri cu Gino Iorgulescu în care am prezentat grupul Eurosport. A fost o întâlnire la inițiativa ambelor părți. Ne-am interesat cum se va desfășura achiziția viitoarelor drepturi din Liga I. Am avut un schimb de idei, am discutat și de expunerea pe care o poate asigura Eurosport. Fiind un canal paneuropean, Eurosport poate asigura și o expunere în afara României.”

Dacă se organizează licitație, participați? „Pot spune că urmărim atent subiectul”, a spus oficialul european.

Cum credeți că va afecta o posibil achiziție a drepturilor de fotbal relația cu RCS, care are Digi Sport?

Valentin Macovescu: „Discuțiile continuă”, a răspuns Valentin Macovescu, fără a da detalii dacă există sau nu un contract cu RCS&RDS pentru anul viitor. „RCS este un partener de lungă durată al Eurosport. Faptul că ei au un canal de sport nu înseamnă că intrăm în concurență directă cu ei”, a mai spus oficialul.

Eurosport pune accent pe fotbal. Premiere League, pe Eurosport?

Interesul Eurosport pentru Liga I marchează o mișcare strategică a canalului paneuropean. „Pentru noi conținutul este ținta noastră principală în următoarea perioadă. Vom pune accentul în special pe fotbal, pentru că este un sport care atrage telespectatorii”, a explicat Valentin Macovescu.

După ce săptămâna trecută a semnat contractul pentru retransmisia Bundesliga, un alt campionat important din Europa se va vedea în România se va vedea pe Eurosport. Oficialul grupului nu a precizat despre ce campionat este vorba. Având în vedere că majoritatea campionatelor europene sunt deja pe alte posturi, probabilitatea cea mai mare este ca pe Eurosport să se vadă competiția din Marea Britanie, Premiere League.

Eurosport este interesat și de meciurile naționalei. „Am văzut că de multe ori nu se văd toate meciurile naționalei, cum ar fi cele din deplasare. Vom fi mai atenți în astfel de situații”, a mai precizat Macovescu.

Discovery ar putea prelua integral Eursport

Grupul Discovery, care acum deține 20% din Eurosport, discută în prezent majorarea participației la 49% sau chiar 100%. Pe 20 noiembrie, au început discuțiile care au două opțiuni: majorarea participației Discovery la 49% sau preluarea canalului european de sport de către grupul orientat spre programe de documentare. „O decizie în acest sens va fi anunțată în ianuarie sau februarie”, a mai spus Macovescu. De altfel, interesul Eurosport pentru fotbal are legătură cu intrarea Discovery în acționariat. „Discovery, ca nou acționar, are o altă perspectivă. Aceste mutări au legătură cu acest fapt”, a spus Adrian Ilie, director general al Eurosport în România.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Voi ati pus botul la fumigena Eurosport ? Eurosport-ului e teama sa nu aiba soarta canalelor Discovery, petru ca asemni lor sunt cele mai scumpe canale din nisa lor, iar la capitolul content sunt dezastru.RCS-ul se pare ca vrea sa le scoata din grila din acest motiv.

Eurosport a aruncat pe fenta varianta liga1, dar in realitate sunt interesati de drepturile pentru Premier League, drepturi pe care au sanse mari sa le achizitioneze.

Azi am discutat la RCS, se stia de aceasta "manevra" a celor de la Eurosport.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

EuroSport Romania emite pe HotBird 13'

11240 V 27500

http://www.flysat.com/hotbird.php

Aici cred ca va fi PL pentru Romania.
    Welcome to the real world !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

De sambata avem Premier League la Eurosport1 !
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Un lucru bun, bravo Eurosport ca au cumparat drepturile pentru Premier League. Pana in 2016 PL se va vedea la Eurosport.
    Digi Mobil 4G !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Din ce vad pe 13E Eurosport EPL Romania apare doar cu codare Via 4.0. Varianta HD pe care o receptionam acum este a Eurosport international, ce se va intampla in timpul meciurlor? Au luat drepturile doar pt Romania....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Azi am discutat la RCS, se stia de aceasta "manevra" a celor de la Eurosport.
    in discutie nu s-a scapat ceva si de hd pe satelit?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristo4 View Post
    Din ce vad pe 13E Eurosport EPL Romania apare doar cu codare Via 4.0. Varianta HD pe care o receptionam acum este a Eurosport international, ce se va intampla in timpul meciurlor? Au luat drepturile doar pt Romania....
    EUROSPRT HD in lb. romana este pe 13 grade est in pachetul polonez NC+...
    Rapidist pur singe...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca ne vom bucura de Premier League in hd. Ar trebui sa ridice o varianta hd doar pt Romania in timpul meciurilor,ceea ce nu cred ca vor face...ceea ce exista in hd in limba romana acum este Eurosport international, inclusiv cel din pachetul NC+.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si multe meciuri bune se suprapun la ora 17 .. ar trebui folosit ES2 macar pt 2 partide odata ...
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Culmea ar fi sa bage si RCS , Eurosport 1 si 2 HD
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca maine nu o sa vedem niciun meci ... la majoritatea operatorilor CATV va ramane Eurosport International ... probabil Eurosport RO va fi la alt pret

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si daca cumpara Digi, tot nu era HD pe satelit
    asa mai putem spera, ca pe Focus o sa apara http://www.focussat.ro/lista-canale/HD
    DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si daca cumpara Digi, tot nu era HD pe satelit
    asa mai putem spera, ca pe Focus o sa apara http://www.focussat.ro/lista-canale/HD
    DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In sfarsit a mai aparut si "domnul"" Fanta din burduf ca de obicei sa ne anunte ca probabil rcs rds va mai scoate cate un program(nr. Eurosport-urile). Daca se va intampla asa pa pa digi. Cum vad astia de la digi ca un concurent e mai tare ca ei hop ii scot din grila. Sper ca Fanta sa se insele si Eurosport sa achizitioneze si drepturile pt liga 1 si apoi digi poate sa-i scoata ca oricum nu mai sta nimeni la ei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)