Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Sfaturi, timp de incarcare acumulatori Tronic R6 Ni-MH AA 2300 mAh, 1.2 V

Am achizitionat doua seturi de acumulatori R 6, marca Tronic eco (de obicei nu cumpar produse no name, dar am aflat ca e o marca de acumulatori ok). Nedumerirea mea, este ca nu inteleg timpul de incarcare.

Pe ambalaj scrie asa: Durata de incarcare / curentul de incarcare: 7 ore/460 mA
    AA/Mignon/HR6/HRM 15/51
    2300 mAh. 1,2

Acumulatorii sunt R 6 Ni-Mh, AA 2300 mAh, 1.2V precharged - ready to use
    Low self - discharge 75% after 1 year, Up to 1000 charge cycles

Nu inteleg inscriptia cu 7 ore de incarcare egala cu 460 mA. Pai daca in 7 ore se incarca doar atat, cate zeci de ore sa-i incarc? Sau poate imi trebuie un incarcator cu incarcare rapida.

Acumulatorii sunt de productie germana si se afla acum intr-un supermarket....

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cica citez
    """"Ar fi mai multe de spus...
    In primul rand teoria spune ca o incarcare corecta a acumulatorilor se face la 1/10 din curentul nominal. Adica daca ai, sa zicem, niste acumulatori de 2100 mA curentul de incarcare ar trebui sa fie de 210 mA/ora. Deci incarcarea ar trebui sa dureze 10 ore.
    La incarcarea rapida, se depaseste cu mult acest curent si ca urmare rezultatul va fi ca acumulatorii se vor incalzi in timpul incarcarii. Bineinteles, o o incalzire usoara e normala, dar la 0.5 din curentul nominal va fi semnificativa.
    In aceste conditii incarcatorul rapid ar trebui sa aiba un senzor de temperatura pentru intreruperea incarcarii daca se depaseste o anumita temperetura, altfel durate de viata se va reduce mult (numarul de incarcari la care rezista acumulatorii se reduce si de asemenea si capacitatea lor prin producerea unor reactii chimice ireversibile si in principal prin evaporarea apei care exista in electrolit-discutam de acumulatori Ni-CD si de Ni-MH si nu de Li-Ion sau Li-Polymer la care filozofia de incarcare e mult mai complicata).
    Nu cred sa fie o problema cu incarcarea altor tipuri de acumulatori (de alte capacitati). In mod normal, un incarcator inteligent, supravegheaza tensiunea pe elementi si in momentul in care s-a atins tensiunea nominala se intrerupe incarcarea.

De asemenea exista incarcatoare care elimina efectul de memorie, astfel ca, poti pune la incarcat acumulatorii cand vrei fara sa existe riscul sa scada capacitatea lor prea repede (oricum ea scade in timp dar mult mai lent).
    Eliminarea efectului de memorie se face prin descarcarea initiala a acumulatorilor pana la o tensiune specifica si apoi se face incarcarea.
    La achizitie, trebuie neaparat verificat data producerii elementilor, deoarece chiar daca sunt la un pret bun, si de la o firma cunoscuta, o vechime de 2-3 ani atrage dupa sine o reducere a duratei de viata destul de semnificativa.
    Incarcarea cu un incarcator lent (C/10 unde C-curentul nominal) e mult mai indicata. Incarcarea cu un curent mai mic decat C/10 nu constituie nici o problema pentru acumulatori."""""""

ionut742000
    Guest

Merci frumos, o sa ii incarc 10 ore. Nu am un incarcator inteligent... Eu acumulatorii ii folosesc in camera foto. M-am informat pe net si acumulatorii sunt ok ca durata de viata. Sper sa ma tina pentru ceea ce vreau sa fac cu ei.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Am achizitionat doua seturi de acumulatori R 6, marca Tronic eco (de obicei nu cumpar produse no name, dar am aflat ca e o marca de acumulatori ok). Nedumerirea mea, este ca nu inteleg timpul de incarcare.

Pe ambalaj scrie asa: Durata de incarcare / curentul de incarcare: 7 ore/460 mA
    AA/Mignon/HR6/HRM 15/51
    2300 mAh. 1,2

Acumulatorii sunt R 6 Ni-Mh, AA 2300 mAh, 1.2V precharged - ready to use
    Low self - discharge 75% after 1 year, Up to 1000 charge cycles

Nu inteleg inscriptia cu 7 ore de incarcare egala cu 460 mA. Pai daca in 7 ore se incarca doar atat, cate zeci de ore sa-i incarc? Sau poate imi trebuie un incarcator cu incarcare rapida.

Acumulatorii sunt de productie germana si se afla acum intr-un supermarket....

Durata de incarcare(min.)=capacitatea acumulatorului(mAh)x1,4(v)x60(min ):curentul de reancarcare (460 mA)

La tine ii bine.460 mAh x 7ore

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

http://www.lidl.de/de/Ladegeraete/TR...et-TLG-1000-C4

Am acest model de redresor.Sunt multumit de el.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Nu inteleg inscriptia cu 7 ore de incarcare egala cu 460 mA. Pai daca in 7 ore se incarca doar atat, cate zeci de ore sa-i incarc?
    Nu confunda curentul de incarcare (mA) cu capacitatea acumulatorului (mAh). Daca ii incarci cu 460 mA, dupa 7 ore sunt full (teoretic ar trebui sa ajunga la capacitatea de 460mAx7h=3320mAh, dar intervine factorul de corectie 1,4)

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Acumulatorii care dureaza 4 ani se numesc Sanyo.Nu mai dati banii pe chinezarii ca nu tin mai mult de 12-18 luni.Probat cu multe marci .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Aceiasi acumulatori, de la lidl, ii am si eu. Exact asa, scrie ca se incarca timp de 7 ore la 460mA. Am un incarcator care incarca cu 700mA, asta inseamna ca ii incarc in 4,6 ore, adica...4h36m? Dar daca am acumulatori AA de 2450, 1,2V, eneloop, pe care nu scrie nici un timp de incarcare, nici amperaj, numic, cat timp ar trebui sa-i incarc cu acelasi incarcator de 700mA? Multumesc! Si...ce e factorul ala de corectie, 1,4?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Timpul de incarcare depinde de incarcator. Daca ai un incarcator modern, se aprinde ledul verde cand sunt incarcati.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)