Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Default MBC HD Eutelsat 21B- 21.6Est.

De aproximativ o luna de zile canalele MBC, cele HD emit si la 21.6Est, spotul este generos si acopera Europa, nordul Africi, si buna parte de Asia, partea si mai interesanta este ca se deschid in share, confirmarea am primito ieri de la userul @michael86 . Din pacate cu receptorul DM800SE si antena de 1.2m nu am reusit receptia, posibil sa fie din cauza SR.ului de 45000...el cu un receptor Golden Reloaded a reusit sa receptioneze acest transponder. Cine are chef de teste cu echipamentul din dotare sa confirme receptia acestui transponder cu echipamentul sau.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Merge ok si la mine aceasta frecventa pe un Optibox Raptor! Am incercat sa scanez si cu dreamul 800, dar nu vrea! Sta pe "scan in progres" la infinit!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cu dm 500hd merge de rupe /

Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by gladix; 12th December 2013 at 22:22.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Wink

Semnal acceptabil, in zona mea..., avand in vedere conditiile meteo nefavorabile

Si acum o saptamina imi intra semnalul, dar erau teste...oricum nu tine mult

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut

Am facut si eu teste pe 21.6 est, am reusit sa receptionez canalele MBC HD cu o antena de 1.35, semnal intra si pe toridala, numai ca aici nu vrea sa ii faca lock la transponderul in cauza. ( Mare parte din canalele de pe acest satelit intra si pe toroidala ) Receptia am facut-o cu un Optibox Alligator ca domnul DM8000 cu un tuner bcm 4505 pe slot nu vrea sa scaneze canalele, face lock la semnal dar doar atat, nu am reusit sa il pacalesc sa scaneze frecventa respectiva, cu toate ca tunerul suparta SR pana la 45000

Aveti vreo idee cum sa pacalesc dreamul sa scaneze corect la SR de 45000 si sa gaseasca canalele.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

La mine nu gaseste semnal deloc pe DM800SE care are acelasi tuner BCM4505, bine si antena este mai mica 1.2m, restul de transpondere sunt receptionabile pe acest satelit. Posibil ca tunerul sa nu suporte SR mai mare de 30000.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am scanat frecventa de mai sus cu dm800, dm800 se si vu+ uno, rezultatul: niciun canal gasit.

l.e. nici cu gigablue ue plus nu intra nimic.
    Last edited by gigi_4476; 15th December 2013 at 16:09.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

aruncati fratilor dm de seria 800 la gunoi ati luat plasa cu ele mai dati si 800 ron sau 1200 ron ha ha ha cele mai slabe ..! pentru dic frate confirmarea a venit de la michelgaby8111 nu cum ai spus tu michel86 ... in buc intra bine cu 1.8 semnal 90% desi aruncati fratilorrrrrrr dm800 cel mai slab tuner il are sint recivere mult mai ieftine si bune cu tuner de nota 10

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Vorbim de DM 800 original? Mă'ndoiesc că cel original are astfel de probleme...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Vorbim de DM 800 original? Mă'ndoiesc că cel original are astfel de probleme...
    Din cate stiu eu indiferent ca sunt originale sau clona tunerele din DM 800 si DM8000 nu sunt capabile de SR mai mare de 30.000, teoretic doar tunerul BCM 4505 stie SR mai mare pana la 45.000 ( din 500HD si 800SE din cate stiu eu), numai ca eu personal nici cu tunerul BCM4505 nu am reusit sa receptionez canalele in cauza.
    Am sa testez astazi si cu VU+Solo2 sa vedem daca receptioneaza frecventa in cauza.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WARSE View Post
    aruncati fratilor dm de seria 800 la gunoi ati luat plasa cu ele mai dati si 800 ron sau 1200 ron ha ha ha cele mai slabe ..! pentru dic frate confirmarea a venit de la michelgaby8111 nu cum ai spus tu michel86 ... in buc intra bine cu 1.8 semnal 90% desi aruncati fratilorrrrrrr dm800 cel mai slab tuner il are sint recivere mult mai ieftine si bune cu tuner de nota 10
    Confirmarea avenit de la @Warse, michelgaby8111 si doar tu sti cate niknemuri ai...Cine are DM800SE original sa vina cu o confirmare daca scaneaza frecventa respectiva.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Confirmarea avenit de la @Warse, michelgaby8111 si doar tu sti cate niknemuri ai...Cine are DM800SE original sa vina cu o confirmare daca scaneaza frecventa respectiva.
    Imaginile postate de mine sunt suficiente

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am observat o diferenta de 10db la semnal intre ziua si noapte ! Adika am 31 db dimineata - pranz si seara undeva la 41-43 db. ziua mai rupe imaginea pe vu+
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut

In seara aceasta am verificat si Solo2 pe frecventa in cauza, receptioneaza fara probleme la SR 45000.
    De curiozitate am verficat si cu un batran DM800 clona dar care are pe el un tuner triplu, a scanat fara probleme frecventa 10731 V SR45000 si receptioneaza fluent canalele.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)