Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptor combo E2 compatibil cu CI+

As dori sa stiu si eu ce receptoare combo dvb-s2 + dvb-t/t2/c , compatibile cu CI+ se comercializeaza in RO ?
    In prima faza as dori sa il folosesc pt. cam-ul CI+ de la rcs pe dvb-c si in viitor cine stie.......HD+

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

in Ro nu cunosc, dar ASTA de care am scris mai demult are CI+. TVurile noi au aceasta norma, dar decodoare sunt putine care au preluat acest CI+ si cred ca trebuie cautat la cele iesite pe piata recent, pt ca la cele mai vechi nu se pune problema chiar daca sunt marci tari.
    poate te ajuta cineva care are legatura cu vre-un magazin din Ro.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pai , ideea este ca in prezent detin un cam CI+ de la rcs si as dori sa il folosesc pe un receptor combo dvb-s2 + dvb-t/t2/c
    Gigablue 800 HD SE din pacate nu este compatibil cu CI+ si de aceea as fii interesat de vreun model/firma compatibil cu CI+
    Daca se putea gasi un multi-reader pe usb , atunci l-as fii conectat la plasma si as elimina receptorul combo , insa nici acest gen de device nu se poate gasi/folosi

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

cateva din receptoarele care au aceasta norma, desigur ca mai sunt si altele. normal ar trebui pt receptoarele Linux (Enigma) sa poata fii scris in soft sau sa existe vre-un plug in pentru CI+. nu stiu de ce inca nu a fost implementata aceasta optiune de cei care fac imaginile...

Strong SRT 7300 CI+
    Megasat HD 750+
    Topfield SRP-2401 CI+
    DigitalBox imperial HD
    Octagon SF 1008P SE
    Kathrein UFS 923
    Nano XX
    TM-TWIN
    TM-2T
    Devolo Sat 2400-CI+
    LogiSat 2750 HD
    Telestar Diginova 10 HD
    Telestar Teledigi 4 HD

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Un receptor combo dvb-s2 + dvb-t/t2/c, compatibil cu CI+, fabricat de Fortis Korea http://www.fortis.co.kr/e_03/index.php, s-a comercializat pe la noi anul trecut sub numele de Optibox Raptor http://optibox.cc/?q=product&id=97 la un pret de 700 lei! Are si E2 dar variante destul de slabute, nu stie cccam, insa oscam merge foarte bine si pe softul de fabrica. Acest receptor se mai poate gasi prin alte tari din Europa sau orient sub diferite denumiri: Openbox S9, Atevio AV 7500 HD PVR, Forever HD-8200 PVR, Icecrypt STC6000 HD PVR, Octagon SF-1028P Noblence, Skysat Royal HD PVR, Skyway Droid, XCruiser XDSR 600 HD, Xeobox HDX 8200, etc.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Salut , avand in vedere ca au cam trecut aproape doi ani de când am deschis acest thread/subiect
    - S-ar putea sa fie ceva ''noutati'' in aceasta privinta ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu vor aparea nici un fel de noutati oficiale legate de acest subiect,din simplul fapt ca cele doua notiuni sunt total incompatibile ca si scop sau functionalitate,adica E2 presupune open source,control extins etc,in timp ce CI+ presupune format proprietar,restrictii etc.
    In schimb neoficial sunt cel putin 10 marci de aparae cu E2 (dream,vu+,formuler,mutant etc) care suporta ci+ cu ajutorul unui plugin(de fapt au scos o cheie rsa dintr-un aparat ce are licenta ci+,si au introdus-o in acel plugin,asa ca modulul ci+ care comunica cu pluginul E2 primeste raspunsul corect,si crede ca e autorizat aparatul.Astefel de key rsa se gasesc in orice aparat Samsung,Panasonic,Sony etc ce vine cu licenta ci+ si pot fi oricand schimbate prin update de firmware).
    Nu inteleg la ca ajuta CI+ intr-un aparat open source,pentru simplul motiv ca toate restrictiile ce se aplica acelui modul,adica continut protejat la inregistrare,fara posibilitatea de a inregistra un canal in timp c evizionezi altul simultan,etc se vor aplica si in cazul unui receptor E2.
    Cheers!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Am un cam+cartela dvb-c CI+ de la rcs si vreau sa o folosesc
    Despre ce plug-in e vorba mai exact in descrierea facuta , eventaul raspunde-mi prin pm , daca aici nu e prea ''legal''
    Nu ma intereseaza inregistrari , fiindca am si la plasma functia de pvr , iar pe plasma folosesc deja un cam+cartela CI+

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu e nimic ilegal in a-ti folosi subscriptia platita la zi.
    Ca si ex la dm7080 exista CI + Manager Version 1.5,la alte team-uri si alte aparate se numesc altcumva,si se poate face download la ele direct din serverul online al imaginii respective.
    Asa cum am scris mai sus,toate sunt bazate pe aceeasi keye rsa scoasa dintr-un aparat licentiat.de cand s.ky de a inceput sa stranga surubul cu imperecherea cartelelor,interesul pe piata germana e enorm pt ci+,asa ca multi producatori de box-uri cu E2 au sarit sa satisfaca pretentiile clientilor.
    Ca si exemplu de box relativ ieftin,cu 2 tunere sat fixe plus un slot liber este Formuler F1.Daca vrei ceva mai ieftin atunci et7500,cu 1 tuner sat plus un slot liber.
    Daca ai timp si chef,arunca un ochi pe aici www.opena.tv/forum49/ si ai sa vezi ca se cer multe recomandari de receptoare cu ci plus,si vezi ce raspunsuri au primit.
    Practic instalezi online un addon si iti recunoaste cam-ul.Inclusiv batranul dm7020hd a primit update de drivere pentru acest lucru.
    Totul depinde de buget.
    Cheers

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)