Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Mediaset PLS: Root + 8

Stie cineva ce echipament trebuie pentru a receptiona canalele Mediaset de pe Hotbird pe frecvente cu PLS Root + 8?
    Stiu ca s-a mai intrebat dar nu am inteles exact daca cu un echipament normal merge sau nu.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu iti trebuie o placa sat capabila sa decripteze acele frecvente.
    Cauta-l pe ovidiumarius, sau incearca un search aici in forum.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusbxx
    Stie cineva ce echipament trebuie pentru a receptiona canalele Mediaset de pe Hotbird pe frecvente cu PLS Root + 8?
    Stiu ca s-a mai intrebat dar nu am inteles exact daca cu un echipament normal merge sau nu.
    Aici {sectiunea Placi DVB}poti citi cam de ce echipament ai nevoie pentru receptia transponderilor DVB-S2 PLS{Physical Layer Scrambling},cum sint 11432 V si 11919 V de pe Hotbird-13.0E.Am sa ilustrez din nou cum poti receptiona acesti transponderi PLS.Intre timp unele playere dvb-s,cum este si DVB Dream, au implementat aceasta functie direct in aplicatie.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bun, sa inteleg ca e nevoie de o antena obisnuita si de o Placa DVB.
    Cu un Gigablue HD 800 SE n-am nici o sansa, nu-i asa?
    Merge doar cu placi DVB sau sunt si receptoare capabile sa vada norma asta?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu nici un receptor comercial aflat la noi sau aiurea,in afara de cele dedicate,n-ai sa poti receptiona astfel de transponderi cu modulatia ACM/VCM.Pentru consumatorii obisnuiti,cum sintem majoritatea de pe acest forum sau altele,singura solutie la indemina din punct de vedere tehnic dar si pecuniar este procurarea unei placi Dvb-S2 TvTuner intern{PCIe} sau extern{USB}.Avind o astfel de placa conectata la o antena de satelit si instalate aplicatiile aferente{playere dvb-s,utilitare,etc}ai acces la tot fel de transmisii de care se folosesc furnizorii de programe tv din Italia,Franta,etc.
    Cu ce placi dvb-s2 si cum poti avea un astfel de sistem de receptie,este bine sa citesti thread-ul de la sectiunea "Placi DVB" la care am facut trimitere in postul anterior.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Cu nici un receptor comercial aflat la noi sau aiurea,in afara de cele dedicate,n-ai sa poti receptiona astfel de transponderi cu modulatia ACM/VCM.Pentru consumatorii obisnuiti,cum sintem majoritatea de pe acest forum sau altele,singura solutie la indemina din punct de vedere tehnic dar si pecuniar este procurarea unei placi Dvb-S2 TvTuner intern{PCIe} sau extern{USB}.Avind o astfel de placa conectata la o antena de satelit si instalate aplicatiile aferente{playere dvb-s,utilitare,etc}ai acces la tot fel de transmisii de care se folosesc furnizorii de programe tv din Italia,Franta,etc.
    Cu ce placi dvb-s2 si cum poti avea un astfel de sistem de receptie,este bine sa citesti thread-ul de la sectiunea "Placi DVB" la care am facut trimitere in postul anterior.

satelescu
    Multumesc pentru raspuns.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)