Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Angry Focussat / card, imperecheat !

intrebare
    am cumparat de la ziar un reciver focus + card (imperechiat).

a functionat un an bun dupa care operatorul nu ma mai lasa sa reincarc cardul cu unitati.

Motivul: fostul proprietar a reziliat contractul (iar eu nu mai dau de el)

Ce e defacut ? sa pot reincarca cardul....
    Multumesc

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai ce face in privinta acelui card
    Trebuie sa apelezi din nou la ziar
    ----------------------------------------------

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic, sa apelez la un instalator autorizat Focussat.Pot sa iei o cartela, care va fi oficial al tau, pot sa-l incarci cand vrei!
    Daca nu gasesti, in apropiere unde stai, te ajut eu.Detaliile in PM

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Corect !

numai ca am introdus in receptor o alta cartela focus valabila ,dar imi spune ca,e straina si nu imperecheata .... deci nu vad nimik

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Asta cu mariajul este valabila doar la receiverele cu noul soft.
    cipryDXfeed

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

daca kitul (rec+card) e reziliait ...il poti activa din nou doar cu o cartela de activare v2(custodie) !acest lucru il va putea face doar un instalator autorizat focussat ! mai clar .. daca iti reactiveaza echipamentul cu o cartela v2 (CUSTODIE) ,contract nou,vei aparea in baza de date focussat cu echipamentul luat in custodie asta insemnand ca echipamentul este proprietatea focussat!
    problema cu faptul ca receptorul iti spune ca e card neimperecheat cand bagi o noua cartela se datoreaza faptului ca acel receptor este setat(maritat) sa mearga doar cu o sigura cartela ! antentie .. receptorul e setat sa mearga cu o cartela ci nu cartela e setata sa merga cu un anume receptor,din acest motiv poti folosi cartela focus in orice receptor cu conax compatibil!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E foarte ciudata chestia asta si suna a frauda. Rezilierea la focus se poate face doar cu predarea echipamentelor sau prin declararea acestora ca fiind defecte caz in care iar trebuie ca echipamentele sa fie predate.

Sent from my GT-I9505

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca echipamentul nu este in custodie
    suna la relati clienti il treci pe numele tau
    si il reactiveaza ei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Se poate rezilia contractul chiar daca echipamentul este in custodie,abonatul trebuie sa plateasca decodorul distrus sau lipsa 130 lei si cardul distrus sau lipsa 70 lei.
    Poti reactiva echipamentul facand un nou contract pe numele tau cu o cartela v2 in valoare de 75 lei si ai 3 luni de abonament activ,dar trebuie sa apelez la un instalator autorizat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca fostul abonat a reziliat ab inseamna ca echipamentul este achitat si cartela la fel deci poti face un nou ab pe numele tau si iti vor activa cartela pe numele tau si platesti DOAR reincarcarea
    incearca la un punct focus sat ca daca apelezi la un instalator autorizat mai papa si el ceva parale

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu nu stiu ca focus sa aiba puncte proprii de lucru,ei lucreaza doar cu instalatorii autorizati,si nu vad ce parale ar putea sa pape instalatorul,mergi cu decodorul,iti da un nou card ca cel vechi a fost scos din baza de date daca a fost platit si apoi o cartela v2 in valoare de 75 lei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si daca suna la serviciul clienti focussat si declara cartela pe numele lui si ii activeaza cartela si cumpara de pe net reincarcarcare pt o luna poate pleaca in vacanta omul 3 luni in dubai de sarbatori si nu vrea sa incarce pt 3 luni
    https://www.carteleprepaid.ro/cards_focussat.php
    apropo se reincarca AUTOMAT nu mai treb sa suni sau sa trimiti sms doar sa ai un card de debit cu care sa platesti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Tu nu intelegi romaneste ca,contractul a fost reziliat?Cum sa treaca cartela pe numele lui daca cartela a fost scoasa din baza de date?Trebuie facut un alt contract pe care il poate semna doar cu un instalator autorizat,e chiar asa greu de priceput?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paduraru View Post
    Tu nu intelegi romaneste ca,contractul a fost reziliat?Cum sa treaca cartela pe numele lui daca cartela a fost scoasa din baza de date?Trebuie facut un alt contract pe care il poate semna doar cu un instalator autorizat,e chiar asa greu de priceput?

corect ce spui ... insa eu credeam ca exista o alta solutie ..platita .. , fara contract ( + receptorul/card nu e in tara)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentyn0_sat View Post
    daca kitul (rec+card) e reziliait ...il poti activa din nou doar cu o cartela de activare v2(custodie) !acest lucru il va putea face doar un instalator autorizat focussat ! mai clar .. daca iti reactiveaza echipamentul cu o cartela v2 (CUSTODIE) ,contract nou,vei aparea in baza de date focussat cu echipamentul luat in custodie asta insemnand ca echipamentul este proprietatea focussat!
    problema cu faptul ca receptorul iti spune ca e card neimperecheat cand bagi o noua cartela se datoreaza faptului ca acel receptor este setat(maritat) sa mearga doar cu o sigura cartela ! antentie .. receptorul e setat sa mearga cu o cartela ci nu cartela e setata sa merga cu un anume receptor,din acest motiv poti folosi cartela focus in orice receptor cu conax compatibil!
    cartela focus (rosie) probabil merge in alt receptor dar la ce bun daca operatorul focus (reancarcare) nu accepta reincarcarea cardului pe motiv ca contractul a fost reziliat (deunde era sa stiu la achizitie din ziar ,ca mai tarziu fostul proprietar va rezilia contractul.. se pare o mica teapa am luat)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)