Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Antena FM 3 elementi

Cumpar o antena cu 3 elemeti de la dipolnet ca tot omul indrumat catre ei si cand primesc antena constat ca este o mare teapa, grosimea elementului este de 0,5 cand normal ar fi trebuie sa fie de 10-12.
    Va multumesc foarte mult pentru calitatea produselor.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate de 5 nu de 0.5 mm.
    Eu nu am luat din Bucuresti niciodata antene, retine acest aspect.
    Am luat de la Cluj si sunt tot de 5 mm elementii la cele de FM fie cu 3 fie cu 5 el.
    Si inca sunt intregi din cate constat chiar daca sunt pe casa liftului, am si ciori si multi porumbei in zona.
    Daca vrei antene executate profesional la banii aia cauta si da-ne de stire unde gasesti.
    Poate iau en-gros cateva zeci.

Nici asta, chipurile profesioanala, nu am vazut sa fie cu elementi mai mari de 10 mm.
    Last edited by 007/Ro; 6th November 2013 at 12:05.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

O simpla comparatie intre antene Triax are grosimea de 10mm si cea de la dipolnet are grosimea de 0,5mm, randamentul antenei pe unde ramane.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vad ca insisti cu aberatia de 0.5 mm.
    Tu ai o rigla la indemana sa vezi ce inseamna?

Grosimea elementilor conteaza d.p.d.v. al rigiditatii mecanice.
    Grosimea cum zici tu, coroborata cu suprafata de forma, are influenta asupra benzii de trecere si este invers proportionala cu castigul.
    Banda x castigul = constant
    ...daca nu stiai pana acum!
    Altfel incalcam legea conservarii energiei si dam in perpetuum mobile!
    Elementi subtiri insemana un Q mai bun al antenei si deci un castig mai bun pe frecventa centrala a benzii calculate.
    Se face un compromis cand din motive ce tin de rigiditatea mecanica se pun elementi grosi!
    Deci iar ai scos o perla!
    Cand vorbesti de randament trebuie sa iei in calcul lucrul cel mai important atunci.
    Adapatarea impedantei antenei la cablul de coborare si la aparatul de receptie.
    Adaptarea corecta inseamna randament maxim al transferului de energie din antena catre receptor.
    Poti sa ai mama antenelor daca adaptarea nu este corecta.

Tu ai auzit vreodata de antene filare?
    Poti sa faci antena din orice sarma, sa o fixezi pe stinghii de lemn sau PVC cu scotch si merge la fel de bine daca respecti cotele calculate tinand cont de velocitatea ( viteza de propagare ) a undei prin conductorul respectiv determinand si factorul de scurtare in practica fata de lungimea de unda.

Pune mana si citeste si nu ma mai fa sa pierd timpul cu tot felul de aberatii

Link

Ce ar fi sa amenajati o sala la Craiova, o tabla, si sa ma platiti sa va tin niste seminarii despre antene?
    Last edited by 007/Ro; 6th November 2013 at 13:04.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc, am deschis acest topic referitor la antena de fm pentru ca eram sigur ca vei incerca sa imi demonstrezi ca si sarma este antena, de acord cu dumneata dar de ce cand faci dx de la turci nu ai in loc de antena o sarma...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Iar ai dat-o in bara.

Turcii ( ca si bulgarii ) de pe vertical ii receptionez cu doua bete telescopice de la o antena de camera TV veche, asa cum ti-am spus sa cauti prin targul ala de luni de la voi.
    Daca nu erai lenes si te uitai mai atent la pozele cu antenele mele vedeai si acest aspect.

Iar pe sarbi pe orizontal cand nu am FM 5 -ul catre capitala voastra din Caracal, folosesc o antena ca cea din videoclip doar ca in loc de cablu de veioza am pus niste resturi de cablu coaxial.
    E echivalentul unui dipol simplu.
    Spre deliciul cititorilor mai eruditi o sa-i fac o poza cu prima ocazie.

Vezi ca elementii antenei FM sunt de 8.2 mm nu de 0.5 nerozie afirmata de 2 ori.
    Am luat si eu una astazi din acelasi loc ca sa ma conving.

La cat costa mi se pare in regula.

O voi masura si pe cea luata de la Cluj.cu prima ocazie cand ma urc pe terasa.
    Poti sa constati ca chiar detin antenele recomandate.
    Last edited by 007/Ro; 6th November 2013 at 16:41.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)