Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: antena selfsat

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default antena selfsat

Salut , un prieten , care s-a mutat de curind , are probleme in a monta parabola care o folosea pina acum ,din cauza legilor restrictive in aceasta zona. Unica sansa a ramas o antena selfsat , cu ceva atipilduri lipite pentru a pacali dusmanu'.
    Are cineva la activ montata o antena de acest fel ? Care ar fi modelul indicat? Probleme cu semnalul ?
    Locatia este centrul Italia , decoder digi .Multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Selfsat H30D. La Viena, incercat si functioneaza perfect pe Dolce, Digi, Focus, Astra, HotBird, Sirius, etc. Nu am incercat Orange ca inca nu am.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Transmite-i prietenului tau mesajul asta :

(artt. da 232 a 238 del D.P.R. 29 marzo 1973 n. 156 recante il Testo Unico delle Disposizioni Legislative in Materia Postale, di Bancoposta e di Telecomunicazioni ) per cui il condominio non puň opporsi all'installazione di antenne paraboliche singole in parti comuni quale TETTO o il lastrico o il terrazzo di copertura ( in tal senso Pret. Roma sent. 7.10.1987 che ha escluso anche la necessitŕ di speciali concessioni amministrative ). Se vuoi ulteriori sentenze in materie guarda qua : confedilizia.it/RAS20.htm

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

multumesc de raspunsuri . am sa-i transmit prietenului meu aceste informatii , sa vedem ...eu as opta pentru un selfsat twin ( pe balcon), undeva la 100 euro , pe acoperis ar fi aceleasi cheltuieli , dar va trebui sa se lupte cu morile de vint .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca nu are neaparat nevoie de a doua conexiune, pune un selfsat single. are randament mai bun.
    probat mult mai la vest de roma.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut! Eu nu recomand tipul asta de antena,are randamentul slab.daca da o ploaie,unele dintre frecvente nu mai intra,asta la digitv pentru ceilalti mai merge,rezerva semnalului pentru vreme proasta este foarte mica la aceasta antena in comparatie cu antenele offset.Daca exista balcon se poate pune o antena mai mare 65 sau 85,peste care se pune un sac de plastic pentru camuflare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

locatia e sud-vestul germaniei
    in contractul meu e stipulat ca nu am voie sa stric estetica cladirii(inclusiv antena satelit) asa ca mi-am luat un selfsat quad
    la vecinii curiosi le-am spus ca e antena pt posturi radio

in zilele bune,cu soare merge digi-ul,cand e noros si urat afara iti iei o carte sa citesti...
    hasdeurile nu merg nici cand e soare
    in timp instalarea a durat cam o lada de bere
    pozele le-am facut pe timp noros

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hoffen View Post
    in zilele bune,cu soare merge digi-ul,cand e noros si urat afara iti iei o carte sa citesti...
    hasdeurile nu merg nici cand e soare
    La care HD-uri te referi? La cele de la Focus? Merg perfect, chiar pe ploaie. Trebuia sa mai dureze instalatia inca o lada de bere, ca sa o reglezi bine...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Din cite vad eu antena e in balcon .La peste 20 de ani de pus vreo 500 de antene in Germania sa sti si tu ca in balcon poti sa pui ce antena vrei tu si nu trebuie sa dai socoteala la nimeni . Daca pui o masa ,un scaun sau pe soacra care sta pe scaun cu antena in mina e acelasi lucru.Daca te intreaba cineva cei aia poti raspunde ca PISTRUIATU ....."MATA" ( primul A cu caciula ). Bafta la toti. P.S.Ai vazut Pistruiatu ? Lasa berea si regleaza antena mai bine ca o s-a mearga si pe timp noros.
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23°,19°,16°,13°,9°,5°est,1°w .Panasonic 46GT30.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am o toroidala t90 cu care nu a fost de acord proprietarul.el mi-a recomandat selfsatul si m-a rugat sa nu creez "precedent".are 5 blocuri nou construite si nimeni nu are antena de satelit montata
    Nu aveam nici o solutie sa fixez toroidala fara sa sparg polistirenul
    Legat de selfsat, m-am chinuit juma de an (tot la bere ) sa o reglez inainte sa abandonez ideea ca o sa prind semnal mai bun cu ea

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai incercat sa rotesti putin antena in sens orar (cum stai in spatele ei)? Daca e reglata bine si semnalul e asa slab, ori nu ai vizibilitate (o portiune din balconul de deasupra, balustrada in calea ei sau ceva pomi), atunci ori antena are un defect (sensibilitate scazuta), ori receiverul are tunerul slab. Ai incercat si cu un alt receiver, normal?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am si eu "SelfSat H30 D2 SAT Anlage 55 cm 2 Teilnehmer Twin-LNB Weiß" din cauza copacului care nu prea mai ami permite sa ajung pe 0.8° West. Este pusa in balcon, sus in stinga prinsa pe tavan, deorece de acolo mai trec cat de cat pe linga coroana copacului. Dar mult timp nu voi mai avea vizibilitate nici aici, pentru ca copacul creste.
    Acum bate vantul la greu, este foarte innorat, deci aproape ploua, si semnal este pe Digi aprox. 50% pe receptorul VU+ Duo 2. Pe focus Eurosport2 HD este 67% semnal.
    Si asta tot in sudul germaniei, linga Augsburg. Si eu ma gandeam sa pun ceva ornamente pe antena, o folie cum ca ar fi ceva pentru Solar, dar am citit ca fura din semnal.

Pot recomanda si eu aceasta antena.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hoffen View Post
    Am o toroidala t90 cu care nu a fost de acord proprietarul.el mi-a recomandat selfsatul si m-a rugat sa nu creez "precedent".are 5 blocuri nou construite si nimeni nu are antena de satelit montata
    Nu aveam nici o solutie sa fixez toroidala fara sa sparg polistirenul
    Legat de selfsat, m-am chinuit juma de an (tot la bere ) sa o reglez inainte sa abandonez ideea ca o sa prind semnal mai bun cu ea

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4
    Ce polistiren ai in balcon pe jos ? (podea ),care poti sa-l spargi si pentru ce iti trebuie in ziua de azi Toroidala cind sint si alte antene mai usoare care fac (ca receptie in Germania )acelasi lucru ? Ce sateliti ai vrut s-a prinzi initial ?Asculta si de "Krocodaur" ca stie ce zice.
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23°,19°,16°,13°,9°,5°est,1°w .Panasonic 46GT30.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi-am luat eu o jucarie single dar nu am avut prea mult timp de teste ca idee am facut un test de 1w
    merge si gigi cu un c/n de 7 db approx.
    O sa incerc un test pe 13 si 19 sa vad valorile obtinute.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

revin cu noutati : montajul s-a facut acum 3 sapatamini pe ...ploaie. semnal bunicel , mergeau toate canalele , nu au fost probleme initial . dar , dupa 2-3 zile , posesorul antenei a mai adaugat un cablu ( 4m) la iesirea din spate si a legat un alt decoder in alta camera si a constat ca apare din cind in cind , pe ecran , semnal slab sau lipsa de semnal . e o chestie deranjanta pt ca se blocheaza amindoua in acelasi timp , si le scade semnalul la 10% , dar repet cu unul singur nu sunt probleme deloc , chiar si pe ploaie. am schimbat cablul , decoderul ( l-am imprumutatde la cineva pt proba ) am adaugat un amplificator de linie , dar nu am rezolvat nimic . unde ar fi '' buba''?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)