Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Default Afisarea subtitrarilor DVB pe televizoare Panasonic

Operatia a reusit, pacientul e mort. CAM-ul functioneaza dpdv al imaginii dar subtitrari ioc pe cateva canale, intre care HBO Comedy, Cinemax, cateva dintre posturile cu documentare. Pe restul posturilor subtitrarile merg perfect.

Si acum incepe partea ciudata: in meniul televizorului, la posturile la care subtitrarea MERGE imi afiseaza ca nu exista subtitrare. In schimb, la cele la care subtitrarea NU merge imi afiseaza posibilitatea de a alege intre suburile romanesti si cele unguresti, doar ca orice as alege nu se afiseaza nimic.

Am sunat la relatii cu clientii si mi-au spus calm ca nu imi pot prelua o sesizare intrucat "sigur nu e de la CAM"

WTF? Am nimerit eu o duda de CAM sau mai au si altii aceeasi problema? Mi-e greu sa cred ca e de la TV. Exista vreo diferenta intre sub-urile de pe HBO/HBO HD si suburile de pe HBO Comedy si Cinemax?

Administrator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

e de la windows ...instaleaza-l din nou :P
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Ceva serios se poate?

Administrator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

"Prietene" , eu am facut un spirit de gluma vis-a-vis de remarcile tampite de la call center.Observ ca-ti faci prieteni noi...
    Am vrut sa cred ca , colegii mei (nu ai tai) sunt rai , intoleranti , nesimtiti in privinta ta.E EXACT invers din pacate.
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai cam-ul nu are treaba cu subtitrarile , deoarece exista 2 tipuri de subtitrari :

1 - Cand subtitrarea ESTE TRANSMISA IMPREUNA CU IMAGINEA IN FORMAT DIGITAL prin semnalul rf si atunci tv-ul trebuie sa stie sa ''extraga/afiseze'' respectiva subtitrare
    2 - Cand subtitrarea ESTE MIXATA CU VIDEO , astfel ca tv-ul numai trebuie sa ''stie'' cum sa extraga/afiseze subtitrare din semnalul rf

Pe digital , situatia pe plasma mea este urmatoarea :

1 - Subtitrarea o face/extrage tv-ul si in - Meniul optiuni - Limba subtitrare - A- rum ( DVB ) B- eng ( TXT )
    2 - Subtitrarea este mixata cu imaginea si in - Meniul optiuni - Limba subtitrare - Lipsa subtitrare

Pt. a te elucida mai bine , vezi pe ce prg. tv ai prb. cu subtitrarea si apoi scoate cam-ul si du-te pe respectivele prg. tv si vezi daca exista vreo diferenta
    Fii atent insa , sa fie prg. tv de care nu ai nevoie de decriptarea cam-ului , adica prg. tv free in dvb-c

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Subtitrarea nu o afiseaza cam-ul ci tv-ul deci sigur nu e de la cam
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

La mine situatia e un pic diferita, exista doua rubrici referitoare la subtitrare, respectiv Sub Channel si Subtitle language.

La cele la care subtitrarea este mixata cu imaginea, apare Sub channel - No sub channel si Subtitle language - No subtitles (cum e si normal)

La cele la care subtitrarea este transmisa digital prin semnalul RF, imi apare Sub Channel - No Sub channel si Subtitle language ROM-DVB (la unele mai apare si optiunea HUN - DVB, [poti alege intre ele dar tot degeaba, ca nu este afisata nici una).

Cu alte cuvinte, televizorul vede ca exista subtitrarea transmisa digital, dar nu o afiseaza. Intrebarea este de ce si cum rezolv problema?

Posts Thanks / Likes

Pe ce canale?

HBO Comedy, Cinemax, AXN-uri si cateva dintre cele de documentare. Toate cele la care subtitrarea nu este mixata cu video.

Quote Originally Posted by dannix View Post
    "Prietene" , eu am facut un spirit de gluma vis-a-vis de remarcile tampite de la call center.Observ ca-ti faci prieteni noi...
    Am vrut sa cred ca , colegii mei (nu ai tai) sunt rai , intoleranti , nesimtiti in privinta ta.E EXACT invers din pacate.

Omule, exista momente potrivite si momente nepotrivite pentru a face glume. Cand cineva si-a facut un tren de draci pana a reusit sa ia CAM-ul asta si pe urma ajunge acasa si vede ca nu-i merge ca lumea, poate e momentul sa dai un sfat util si sa lasi glumele pe alta data.
    Cand tu aveai probleme cu centrala aia eu ti-am dat numarul de telefon (chit ca-mi era clar ca tu de fapt faceai data mining, dar ma durea in cot, am zis ca si daca sunt 1% sanse chiar sa-ti arda buza dupa un sfat tot e suficient) nu ti-am zis sa-i dai un defrag.
    Last edited by [email protected]; 25th October 2013 at 23:18.

Posts Thanks / Likes

Atunci problema e de la televizor. AXN White de exemplu nu e criptat, scoate cam-ul si vezi daca iti apare subtitrarea, dar mai mult ca sigur nu iti apare.

Verific acum pe AXN White si revin.

Verificat, ai avut dreptate, nu merge subtitrarea pe AXN White nici cu, nici fara CAM.

Ce e bizar e ca pe partea de audio, televizorul vede fara probleme sunetul transmis in format digital, pe aceleasi canale pe care am probleme cu subtitrarea. Adica pot selecta intre ROM si HUN si chiar se schimba audio-ul.

Posts Thanks / Likes

Ce televizor ai? Incearca daca are USB sa ii faci un upgrade de firmware (asta daca gasesti), altceva nu ai ce sa ii faci, eventual daca mai ai garantie poti incerca la ei sa vezi ce zic.

Are si LAN, o sa incerc sa-i fac un update si revin, n-ar trebui sa dureze prea mult. Mai are garantie dar sincer ma cam indoiesc ca e vorba de un defect, din moment ce n-are nici o problema sa preia sunetul transmis digital, vede cele doua variante de sunet etc. Ori ca modul in care transmit astia subtitrarea e incompatibil cu TV-ul, ori cine stie ce mai trebuie bibilit pe acolo.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Da , se pare ca prb. este de la tv-ul tau , fiindca si eu am probat AXN-urile , fara cam si am pe toate 3 subtitrare , astfel :
    1 - AXN - Lipsa subtitrare - deci subtitrarea este mixata cu imaginea
    2 - AXN White/Black - Subtitrare - Rum ( DVB ) - deci subtitrarea este transmisa prin semnalul rf , iat tv-ul se ocupa de extragerea/afisarea ei
    Incearca ce ti-a scris Stailus mai inainte , altfel...........

NU confunda prelucrarea/decodarea sunetului cu subtitrarea , fiindca subtitrarea tine de imagine si nu de sunet
    Decodarea/prelucrarea sunetului este valabila la prg. tv cu sunet mono/stereo , dolby digital , deci cu totul si cu totul altceva

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)