Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: Receiver Lazer

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receiver Lazer

Am un receiver Lazer cu pach instalat din luna septembrie.Momentan receptionez pe HotBird,ABsat si ceva din Tps(antena de 60 cm)Ce pot face sa receptionez si alte canale codate sau pachete de programe?Trebuie reactualizat softul?Cu multumiri...

ab02unz
    Guest

Se pare ca nu am mai ramas prea multi cu acest receptor pe acest forum.
    Ultimul patch e pe www.sat-key.org la sectiunea Lazer 2005-051074.1bin
    Se vede cu el tot ce e de vazut.
    Bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru informatii,dar tot trebuie sa apelez la cineva care are experienta in calculatoare deoarece nu sunt un specilaist.Intrebarea este ,ce s-ar putea prinde in plus, cu un soft actualizat,si cu o antena de 60cm(mentionez ca e mobila si mai prind si ceva bulgari si albanezi ,ucreainieni si ceva spanioli,pe Hispasat,dar nu si cele codate care le-am prins dar acum nu mai merg-sau descifrat ?).Voi ce mai prindeti? E acceptabil ,ma refer la calitate,receiiverul Lazer?....Eu va dorec La Multi Ani! si la cat Mai Multe Programe!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Lazer ... dar care model?

Quote Originally Posted by dannic
    ... Voi ce mai prindeti? E acceptabil ,ma refer la calitate,receiiverul Lazer?...
    Nu ai specificat care anume tip de Lazer ai ... eu cunosc 4 modele (Lazer Star, Lazer CI 2003, Lazer FTA 2005, Lazer CI 2005), iar softurile sunt diferite de la un model la altul. Eu am una bucata 'CI 2005' si prind cu el cam tot ceea ce se poate receptiona in acest moment. Daca revii cu detalii, poate te pot ajuta ... dar numai in anul nou ... pana atunci toate cele bune si La Multi Ani!

dante2
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Receptor Lazer

Receiverul este Lazer CI 2005 (are interfata pentru modul).Sunteti multumit de el?Multumesc anticipat.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Receptor Lazer

Quote Originally Posted by dannic
    Receiverul este Lazer CI 2005 (are interfata pentru modul).Sunteti multumit de el?Multumesc anticipat.
    De circa 2 luni sunt in posesia unui receiver Lazer CI 2005. Avand antena mobila de 1.8 metri, am avut posibilitatea sa testez functionalitatea in mod 'multisat', receptorul lucrand ireprosabil cu pozitionerul Diseqc VBox II. Comparat cu un Nokia Mediamaster 9600, se pare ca sensibilitatea tunerului este la fel, uneori chiar mai buna. Din punct de vedere al receptiei canalelor codate, aparatul stie tot ceea ce stiu si celelalte receptoare cu procesor 5518. Detalii in PM.

dante2
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca te mai interseaza subiectul , descarca pach de lazer pentru d+ si ai rezolvat totul , nu e si meniu in ro dar face treaba , bafta
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Salut Dante2

Quote Originally Posted by dante2 View Post
    De circa 2 luni sunt in posesia unui receiver Lazer CI 2005. Avand antena mobila de 1.8 metri, am avut posibilitatea sa testez functionalitatea in mod 'multisat', receptorul lucrand ireprosabil cu pozitionerul Diseqc VBox II. Comparat cu un Nokia Mediamaster 9600, se pare ca sensibilitatea tunerului este la fel, uneori chiar mai buna. Din punct de vedere al receptiei canalelor codate, aparatul stie tot ceea ce stiu si celelalte receptoare cu procesor 5518. Detalii in PM.

dante2
    Am si eu o rugaminte mare de tot :
    -am receiverul satelit digital marca LAZER 2005 CI.
    - am abonament Doce, deci antena fixa pe Hellas Sat 2, 0.8 m diam cred
    - am avut skystar 1 pe cpu, deci stiu sigur ca sunt canale FTA pe Hellas ( daca nu s-aschimbat situatia intre timp)
    - am com pe receiver, deci imi trebuie cablu ala :http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=46252
    sa pot face actualizari si editari de sateliti in receiver ( bun cablu pentru Lazer 2005 Ci?)
    - daca actualizez oftul de la receiver, am auzit ca se poate, se imbunatateste cu ceva receiverul ma intereseaza in primul rand FTA-urile, la sfarsit eventual si cele care pot fi decodate. Am 2 x Common Interface
    - in lista de sateliti din meniul receiverului nu gasesc Hellasat ( pe care e transmis Dolce), cum il bag, cu cablul serial si editare, actualizare de soft?
    - are vreun rost sa iau cel mai nou soft pentru receiver de la baietii aia si sa il pun?
    - am ca optiune in receiver la cautare canele sa gaseasca numai FTA
    - nu am telecomanda la receiver, dar am un MAC rusesc si cartea lui de pot isa ii bagi sute de mii de modele, nu gasesc Lazer, dar daca imi puteti spune voi ce firma a facut cipul receptor/procesor incarc alt model.
    Va rog frumos raspundeti-mi, dau o bere. Cel mai mult m-ar interesa cum nag Hellasat in receiver ca antena e fixa de la dolce. Ms.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

pentru lazer merge aproape orice soft de stb5518 (Goldmaster, Neotion box, General Satellite, Hevet)
    pentru editarea listei de sateliti (actualizare, adaugare, stergere, modificare) eu recomand produsul NeoBox Manager.
    pentru a putea comunica cu receiverul de pe un calcultaor iti trebuie port COM si un cablu de transfer date intre computer si receiver.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sorry man! Nu pot sa te ajut, ca nu mai detin acel receptor de circa 2 ani ... am trecut pe Clarke-Tech.
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Poti sa ma intrumi de unde sa iau softul STB5518

Quote Originally Posted by ia_ro View Post
    pentru lazer merge aproape orice soft de stb5518 (Goldmaster, Neotion box, General Satellite, Hevet)
    pentru editarea listei de sateliti (actualizare, adaugare, stergere, modificare) eu recomand produsul NeoBox Manager.
    pentru a putea comunica cu receiverul de pe un calcultaor iti trebuie port COM si un cablu de transfer date intre computer si receiver.
    Te rog spune si mie de unde anume sa iau softul acela, l-am cautat dar nu stiu pe unde. Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Multumesc mult de tot

Am reusit in seara asta sa prind Hellasat. Sunt 4 canale FTA pe transponderul 1/4. Am inteles ca Hellasat are 4 transpondere (asa e?). Le-am prins pe cele de pe 1. Pe celelalte sunt ceva? Am si vreo 4 canale de radio necodate si unul codat. Am cumparat azi un cablu serial db9 si am facut din el null modem. Programul pe care mi l-ai zis tu de editare merge excelent. Multumesc frumos de raspuns. Sa stii ca apreciez foarte mult. Acum vreau sa trec putin mai departe, sa incerc sa pun un patch ceva sa decodez cate ceva ( daca se poate), canale romanesti de pe Dolce. Am incercat adresa la care ziceai tu acolo si nu gasesc, sau nu fac eu bine. Din pacate la mine fac vecinii scandal daca ies pe terasa unde e antena. As vrea sa cumpar un actuator si un pozitioner, montura azimutala. Vreau sa imi schimb abonamentul la televizor si sper ca marlanii de la Dolce sa nu imi ia antena, as vrea sa o motorizez. Cu antena de Dolce motorizata cam cati sateliti as putea prinde in Bucuresti ? *( 0,8 m). Multumesc frumos de raspunsuri, sunteti excelenti. O seara buna in continuare.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ai aici satelitii / transponderii si canalele http://www.lyngsat.com/
    Pe doce n'ai nicio sansa si antena daca n'ai cumparat'o o sa o demonteze .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)