Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 22 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 328

Default Barajul pentru calificarea la CM 2014: ce sanse avem sa mergem in Brazilia?

Multumim Ungariei pentru ca ne-a calificat la barajul pentru CM 2014, luandu-le 4 puncte turcilor. Multumim si Olandei ca si-a facut bine calculele si si-a dat seama ca are nevoie de doua victorii in ultimele doua meciuri ca sa aiba sanse sa fie cap de serie la CM.

Acestea fiind zise, hai sa vedem ce sperante avem pentru barajul asta dupa prestatia jalnica din ultimele doua meciuri.

La baraj merg urmatoarele echipe:

Croatia, Suedia, Islanda, Portugalia, Grecia, Ucraina (daca nu ealeaza miraculos Polonia pe englezi, meciul nu s-a terminat), Franta si Romania (dupa mine ultima dpdv valoric in momentul asta).

Capi de serie, daca scandalul pe care-l fac francezii zilele astea nu va avea succes (chestie care ramane de vazut din motiv de Platini) vor fi Croatia, Portugalia, Grecia si Suedia.

Eu unul m-as feri de Portugalia si de Suedia ca de foc. Grecia e o echipa defensiva si speculativa, cu jucatori nu groavi dar mai buni ca ai nostri si antrenor net superior. Croatia are valori individuale de exceptie, dar echipa scartaie. Eu as prefera Croatia sau in cel mai rau caz Grecia.
    Last edited by [email protected]; 16th October 2013 at 00:10.

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Presimt ... Suedia. Adica nasol. Oricum, la cum face Pitzi echipa si la cum jucam, nu meritam la mondialul brazilian decat din fata televizorului. Dixit!
    LE: Vad ca au pus Ucraina in locul Suediei. Raman la parerea ca indiferent de adversarul de la baraj, ne vom face de ras. No big deal!
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Demult nu jucam fotbal de calitate. Mentalitate invechita, sportivi care nu inteleg statutul de profesionist si performanta in sport. Nu reusim sa ne schimbam stilul de joc.
    Antrenori slabi pregatiti, oameni de slaba calitate.

Traim o noua iluzie, personal nu stiu pe cine putem invinge la baraj. Nu stim sa castigam meciurile de pe teren propriu lejer. Ne chinuim tot timpul, asa nu o sa mearga la infinit.
    Trebuie sa se inteleaga ca majoritatea ne dorim sa avem din nou o participare la CM din 2014, dar nu oricum.

Anglia a facut 2-0 deci Ucraina merge la baraj.

Legat de capii de serie, in clasamentul FIFA din 12 Septembrie Suedia avea 836 de puncte iar Franta 812. Intre timp s-au mai jucat meciurile Suedia - Austria 2-1 si Suedia - Germania 3-5, respectiv Belarus - Franta 2-4 (Franta a avut un singur meci oficial in perioada asta - de unde si petitia lor in care cer sa nu fie sanctionati pentru ca au fost trasi la sorti intr-o grupa de 5).

In cursa pentru un loc de cap de serie pare sa fi intrat Ucraina, care avea la 12 Septembrie 799 de puncte, dar a catigat ambele meciuri jucate de atunci: Ucraina -Polonia 1-0 si San Marino - Ucraina 0-8.

Practic Suedia vine cu o victorie si o infrangere, Franta cu o victorie si Ucraina cu doua victorii. Avand in vedere ca Olanda spera sa treaca peste Uruguay cu 2 victorii vs doua infrangeri, desi distanta dintre ele era pe 12 septembrie de 68 de puncte, eu zic ca in mod normal Ucraina ar trebui sa fie cap de serie.

Ramane sa vedem clasamentul FIFA pe 17 octombrie (cel in baza caruia se vor alege capii de serie pentru baraje), dar Ucraina in locul Suediei ar fi mana cereasca. In schimb Franta ar fi worst case scenario, si sansele sa se intample asta nu sunt mici deloc.

Calculatoul de pe site-ul FIFA http://www.fifa.com/worldranking/ran...prognosis.html da urmatoarele rezultate (scrie ca e o prognoza):

Ucraina:
    Current Points 799
    Possible Ranking Points 871

Suedia:
    Current Points 836
    Possible Ranking Points 850

Franta:
    Current Points 812
    Possible Ranking Points 802

Nu ma intrebati cum e posibil ca Frantei sa-i scada punctele dupa o victorie ca habar n-am ce mosmondesc astia de la FIFA acolo, clasamentul e oricum aberant cu Columbia pe 4 iar Belgia pe 5, in timp ce Olanda, neinvinsa de 30+ meciuri si vicecampioana mondiala e in prezent pe 9.

Cert e ca, daca prognoza astora e valabila iar Platini nu scoate iepuri din palarie pentru Franta, capii de serie vor fi:

Croatia, Portugalia, Grecia si Ucraina

Practic nu mai e nici o sfaraiala sa fii cap de serie, pentru ca in urna cealalta vor fi Suedia si Franta, pe langa falitele Islanda si Romania.

Eu unul as prefera clar Ucraina ca adversar, urmata de Croatia si Grecia. Practic Dumnezeu ii face cuib barzei chioare, din 4 posiili adversari 3 nu sunt inaccesibili.

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

un meci secondhand!
    .................parerea mea.
    SCUZE.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai copii, v-am spsus ca daca joaca Bogdan Stancu nu avem probleme?
    Nu conteaza cu cine jucam barajul atat timp cat el este in teren.
    Va scoate iar 11m sau va inscrie cand nu se asteapta nimeni.
    Doar mingea sa-l loveasca corect in tibie, gamba, ceafa, calcai sau frunte ca sare singura in poarta.
    Restul echipei trebuie insa sa lupte sa nu luam goluri, caci Bogdan Stancu nu poate fi ubicuitar....
    Ibra sau Ronaldo sunt niste caricaturi pe langa el.
    Nu va mai temeti fara rost!
    Bogdan Stancu e puterea fortei si forta puterii.
    Stie Pitzi ce stie!

Mai degraba temeti-va de un cutremur caci la fotbal Romania e ca si calificata!

Last edited by 007/Ro; 16th October 2013 at 01:23.

Eu zic ca-i semn bun schimbarea rapida a lui Bogdan Stancu. Nu ca Grozav ar fi noul Van Persie, dar orisicat e cu 7 clase peste gloaba aia impuscata din subsolul campionatului turcesc.

P.S. Conform calculatorului aluia, daca Uruguay nu bate in noaptea asta Argentia, Olanda si-a facut treaba si va fi cap de serie la CM. Daca Uruguay bate, olandezii o sa-si dea cu tesla-n ***** ca n-au facut calculele astea inainte de meciul cu Estonia. (cu victorie in Estonia aveau acum locul 7 sdi deci statutul de cap de serie asigurat).

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    Mai copii, v-am spsus ca daca joaca Bogdan Stancu nu avem probleme?
    Nu conteaza cu cine jucam barajul atat timp cat el este in teren.
    Va scoate iar 11m sau va inscrie cand nu se asteapta nimeni.
    Doar mingea sa-l loveasca corect in tibie, gamba, ceafa, ca sare singura in poarta.

apoi ce vrei,insusi piturca e un marcator innascut cu ceafa,parca prin '89 ,cu galatasaray,daduse un gol cu ceafa dintr o degajare a portarului...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, dar a fost anulat acel magistral gol cu ceafa, arbitrul fiind cu spatele a crezut ca l-a incomodat la degajare!

Eu ma intreb serios daca nu cumva evolutiile catastrofale ale lui Bogdan Stancu nu au si o alta explicatie, nu doar lipsa de valoare. Sa nu uitam ca daca-l ejecteaza aia de la Genklerbigi (sau cum dracu se cheama echipa aia) probabil tot ce poate spera e un salariu de 150.000 pe an la cioban.

Parca totusi cand juca la Steaua mai si dadea cu piciorul/capul in minge din cand in cand, nu doar se lovea mingea de el.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post

P.S. Conform calculatorului aluia, daca Uruguay nu bate in noaptea asta Argentia, Olanda si-a facut treaba si va fi cap de serie la CM. Daca Uruguay bate, olandezii o sa-si dea cu tesla-n ***** ca n-au facut calculele astea inainte de meciul cu Estonia. (cu victorie in Estonia aveau acum locul 7 sdi deci statutul de cap de serie asigurat).
    Uru a fript-o pe Arhentina 3:2

Stiu, mi-am pus ceasul sa sune si am vazut meciul

A fost ceva absolut epic, iar comparatia cu meciul nostru cu Estonia chiar ca ridica intrebarea "ce naibii sa cautam acolo?"

In alta ordine de idei, am tinut cu Uruguay-ul, fie si numai pentru cum ne-a furat arbitrul in meciul cu Olanda de la Bucuresti. Dupa ce ca suntem vai de capul nostru, iar ei au super-echipa, olandezii au vrut sa nu lase nimic la voia intamplarii.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Stiu, mi-am pus ceasul sa sune si am vazut meciul

A fost ceva absolut epic, iar comparatia cu meciul nostru cu Estonia chiar ca ridica intrebarea "ce naibii sa cautam acolo?"

In alta ordine de idei, am tinut cu Uruguay-ul, fie si numai pentru cum ne-a furat arbitrul in meciul cu Olanda de la Bucuresti. Dupa ce ca suntem vai de capul nostru, iar ei au super-echipa, olandezii au vrut sa nu lase nimic la voia intamplarii.
    eu parcä tot as vrea sä meargä la Rio si sä-se facä acolo de kkt
    sä prindä o grupä grea si sä-le scoatä adeväratii fotbalisti fotbalul din capul "tricolorilor" nostri
    adevärul este inventia unui mincinos

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes
    adevärul este inventia unui mincinos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)