Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Default Ce sanse mai avem pentru calificarea la barajul pentru CM 2014?

Andorra - Romania 0-4
    Olanda - Ungaria 8-1
    Estonia - Turcia 0-2

Clasament:

Team MP W D L GF GA Pts
    Netherlands 9 8 1 32 5 25
    Turkey 9 5 1 3 16 7 16
    Romania 9 5 1 3 17 12 16
    Hungary 9 4 2 3 19 20 14
    Estonia 9 2 1 6 6 18 7
    Andorra 9 9 28

Socoteala e simpla acum, Turcia are 16-7 golaveraj (deci +9) iar noi avem 17-12 (deci +5). Daca Turcia bate Olanda la un gol diferenta (nu-mi inchipui ca olandezii o sa-i lase sa faca scor) face +10 deci noi am avea nevoie de un 5-0 cu Estonia ca s-o egalam la golaveraj. De aici lucrurile sunt un pic cetoase, intrucat nu stiu daca la golaveraj egal urmatorul criteriu de departajare este rezultatul direct sau numarul de goluri marcate. Aia la TVR ziceau ca e numarul de goluri marcate, s-o luam de buna, deci ne-ar trebui un 5-0 cu Estonia.

Personal cred ca dupa scorul-fluviu din meciul Olanda-Ungaria va fi destul de greu ca olandezii sa se monteze psihic la maxim pentru meciul cu Turcia si mai ales pentru atmosfera care-i asteapta acolo. Cu alte cuvinte, ar trebui sa incercam sa ne calificam pe mana noastra si ar trebui sa jucam ultra-ofensiv cu Estonia. Tare ma tem insa ca idiotul de Piturca, fiind un cacacios cum stim cu totii, va alerge sa mearga pe mana olandezilor si va face tot o echipa cu doi inchizatori, jucand la siguranta cu Estonia, caz in care nici nu se pune problema de un 5-0.

Personal cred ca un 5-0 acasa cu Estonia nu ar fi imposibil (ungurii le-au dat 5-1) cu conditia ca Arena Nationala sa fie plina iar echipa sa fie facuta corect. Prima conditie cred ca se poate indeplini, dar a doua... Plm, e la mintea cocosului ca trebuie jucat cu doua varfuri impinse (Marica si Keseru) plus o linie de mijloc ofensiva gen Torje, Tanase, Grozav (asta a mai jucat in spatele varfurilor) , Maxim. Eventual, pentru o minima siguranta cu Lazar in locul lui Grozav, dar atat, Bourceanu pur si simplu n-are ce cauta in meciul asta.

Ei, acu' sa vedeti marti echipa lui Piturca si rezultatul...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

stai linistit.Olanda va face egal in Turcia.Iar noi vom bate chinuit cu 1-0.Nu inteleg de ce atata agitatie.Doar cu un noroc chior trecem de baraj...

Eu nu sunt deloc sigur de egalul ala al Olandei cu Turcia, mai ales dupa meciul din seara asta (e totusi bine ca nu au accidentari la piesele grele). De fapt, egalul e unul din cele mai improbabile rezultate, pentru ca in meciul ala daca una dintre echipe deschide scorul cealalta se va descoperi, iar ambele aparari sunt destul de praf. La olandezi "straluceste" fiul lui Blind, ala pe care l-a ridiculizat amaratul de Adi Popa si cu asta am zis ce era de zis, iar turcii sunt si ei vai de steaua lor, erau sa ia gol cu noi care practic nu atacam

Eu zic ca ori bate Turcia ori bate Olanda si cel mai frica mi-e de o victorie a turcilor la mai mult de un gol diferenta. E destul de improbabila data fiind diferenta de valoare dintre cele doua echipe (atat valoare colectiva cat si individuala) dar daca Turcia apuca sa deschida scorul sansele pentru un asemenea deznodamant cresc ametitor.

Cel mai sigur ar fi sa mergem pe mana noastra, pentru ca acasa chiar putem zdrobi Estonia daca se face echipa corect. Aici intervine insa satana, pardon Piturca...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

in mod normal nu are Turcia cum sa bata Olanda.E cam diferenta dintre noi si unguri.Dar imi aduc aminte de meciul cu noi,din 2008 de la CE cand ne au cam lasat,dar nu am fost in stare.Adica daca au o atitudine mai lejera pot bate turcii.Ar trebui eliberat becalii sa duca niste valize la olandezi sa si apere corect sansele...

Sa stii ca stau Robben sau Van Persie in valizele pe care isi poate permite sa le duca Becali

Problema nu e ca olandezii vor juca la modul la care au jucat atunci cu noi la Euro (cand vroiau sa-i vada eliminati pe italieni, echipa de care se temeau). O sa joace cat de serios se poate juca dupa ce i-ai batut pe unii cu 8-1 si esti calificat cu 25 de puncte in vreme ce a doua clasata are 16. Fiind o natie de negustori, probabil ca inteleg mai bine decat ar intelege-o ai nostri importanta acelui clasament al FIFA, dar chiar si asa nu cred ca vor atinge nivelul maxim de mobilizare. Mai e si alta chestie, e posibil ca turcii sa joace destul de tare, in vreme ce astia sigur vor avea grija la picioare, ca pana la urma o fi important sa fii cap de serie la Mondiale dar mai important e sa nu stai 6 luni prin operatii si inca 6 la recuperare.

Conteaza mult si ce arbitraj va fi, conteaza o gramada de chestii. E un meci care se poate termina oricum, de-aia zic ca ar trebui sa incercam sa stam la mana noastra, mai ales ca lucrul asta n-ar fi imposibil.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Noi deabea am izbutit sa-i batem pe Andora si aia s-a intimplat pentru ca au cazut fizic,pai ce sa cautam la CM in Brazilia ?

Ehe, asta e cu totul alta discutie

Oricum, daca se aliniaza planetele si Olanda nu pierde in Turcia sau dam noi scor suficient cu Estonia, ajungem la baraj. Iar acolo, din cate se arata, o sa fie echipe gen Franta, Suedia, Portugalia, Croatia samd. Cred ca nici cu Ucraina sau Grecia/Bosnia nu putem emite cine stie ce pretentii, la halul in care ne-am prezentat cu Turcia.

Sigur, la ce bulan are barbugiul, poate prindem la baraj vreo Islanda sau Bulgaria (desi astia slabe sanse, ca sunt la egalitate de puncte cu Danemarca iar aia au meci cu Malta acasa si probabil dau cat au nevoie), caz in care tema propusa de tine poate deveni brusc de actualitate . Om trai si om vedea.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Voi inca mai visati la calificare cand noi nu avem echipa sa batem la scor Andora...
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Deocamdata e vorba de baraj, care este destul de posibil. Calificarea la CM e o speranta fantezista, mai ales ca, din ce am inteles, tragerea la sorti pentru baraj va fi cu capi de serie, alesi dupa clasamentul FIFA.

Cu alte cuvinte, daca informatia e corecta, capi de serie vor fi Croatia, Portugalia, Grecia/Bosnia si Suedia. Dintre astea doar cu Bosnia cred ca am putea trage ceva nadejde, intrucat Croatia, Portugalia si Suedia sunt clar inabordabile pentru noi in momentul asta iar Grecia e o echipa speculativa si cu valori individuale mult peste ce avem noi acum.

http://www.fifa.com/worldranking/ran...ble/index.html

Bla bla bla... Mentor
    La malul mării... Negre(Ro) si/sau a Nordului (N)
    Posts Thanks / Likes

Daca Romania bate Estonia, din grupa Bulgariei si a Danemarcei, indiferent care se claseaza a doua, va fi ultima clasata dintre echipele clasate pe locul 2 si, automat, nu va prinde barajul. Deci e exclus a juca cu Bulgaria sau Danemarca la un eventual baraj.

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk 4
    Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Corect,iar prima dintre echipele de pe locul 2 (Dupa punctele facute cu primele 5 din grupa) merge direct la Mondial. Uitasem complet de chestia asta.

Mgar de marc Expert
    Posts Thanks / Likes

Si dac Romania pierde si turci pierd?
    Atunci trec prietenii nostri ungurii pe locul 2.
    Sper c inc v aduceti aminte de "descultii" ia care nu cu mult vreme in urm ne-au fript cu 3:0

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, dar acum il avem pe Bogdan Stancu in mare forma!

Mgar de marc Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    Da, dar acum il avem pe Bogdan Stancu in mare forma!

Inc nu sa gsit jmekerul care din kkt s fac bici si s mai si pocnesc.
    Singurul care inc nu sa prins este barbugiul care lucreaz inc intensiv la acest proiect dar fiind in kkt pan peste cap nu are cum s-si dea seam c proiectul lui a esuat.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce am intrat in WORLD Book cu cel mai mare steag național, sunt convins ca anul viitor vom cștiga Campionatul Mondial de ntins clătite
    Language is merely a difference, not a barrier.
    Io non invecchio... divento vintage!

http://madalinamanole.ro
    14 iulie 1967 - 14 iulie 2010

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)