Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat 8 West C @ 7.8 West

Eutelsat HB6 de la 13E,dupa ce a functionat din 2002 la 13E,este refolosit la noua pozitie la 7.8 W,numindu-se acum Eutelsat 8 West C.Are acoperire pe Europa,Africa si America.Desi are o inclinatie de 0.9 grade,semnalul este receptionabil pe zona noastra,cel putin cu antena de 1.5m.Nu pot spune daca si cu antena de 1.1 s-ar putea receptiona,pentru ca n-am incercat inca.trebuie sa recunosc ca nu-i prea generos semnalul.Cei din vestul tarii sint favorizati pentru antene mai mici.Dar pentru asta trebuie ca si alti pasionati sa faca teste si sa ne comunice cu ce rezultate?
    Am sa pun si lista cu transponderii ce urmeaza sa fie utilizati pe percurs.Deocamdata sint 5 activi cu pachete tv si unul promo.

satelescu

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Aseara cautam un feed si am dat si eu de 8 W

Nu avea multi transponderi, semnal cam slabut...
    Revin cu update.

BISS friend Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Semnal foarte bun pe tp-urile din lista de mai sus, verificat in diferite momente ale zilei, chiar si pe cer noros, mai putin cel cu 32APSK, asta pt ca nu stie asa ceva receptorul. Antena Emme Esse 115cm. Locatia: Braila.
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Acum am scanat tot satelitul, doar 29 de servicii am gasit.

Din lista de mai sus :
    11053 - 10 servicii 8.70 dB 54%
    11095 - 0 servicii 8.50 dB 53%
    11156 - 0 servicii 0 dB
    11074 - 17 servicii 10.40 dB 64%
    11115 - 1 serviciu 10.50 dB 66%
    11188 -0 servicii dar nu am avut 324PSK

Mai era semnal si pe
    11056 8.70 dB 10 servicii
    11114 10.40 dB 0 servicii

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    http://img4.hostingpics.net/pics/223...h05m37s002.jpg

Eutelsat HB6 de la 13E,dupa ce a functionat din 2002 la 13E,este refolosit la noua pozitie la 7.8 W,numindu-se acum Eutelsat 8 West C.Are acoperire pe Europa,Africa si America.Desi are o inclinatie de 0.9 grade,semnalul este receptionabil pe zona noastra,cel putin cu antena de 1.5m.Nu pot spune daca si cu antena de 1.1 s-ar putea receptiona,pentru ca n-am incercat inca.trebuie sa recunosc ca nu-i prea generos semnalul.Cei din vestul tarii sint favorizati pentru antene mai mici.
    Harta de acoperire este de la vechiul satelit EUTELSAT 8 WEST A (fostul AtlanticBird 2) care nu cred ca se potriveste deloc cu acoperirea lui 8C (pentru care nu am gasit nici o harta de acoperire pana acum). Este posibil ca zona de acoperire de pe Europa sa se fi mutat acum pe Middle East si nordul Africii si de aici receptia mai buna in SE Romaniei.

Desi are o inclinatie de 0.9 grade,semnalul este receptionabil pe zona noastra,cel putin cu antena de 1.5m.
    Din ce am testat in zilele trecute si azi, satelitul pare a fi stationar, si pe siteurile de specialitate apare fara orbita inclinata.

Cei din vestul tarii sint favorizati pentru antene mai mici.
    Pentru vechiul satelit EUTELSAT 8 WEST A (spot Europe) este clar ca sunt favorizati cei din vest la receptie cu antene de dimensiuni mai mici dar pe EUTELSAT 8 WEST C situatia este inversa, cei din sud est sunt favorizati dupa cum arata rapoartele de receptie.

Rezultate receptie pe antena de 1.4m:

si pentru ca tot am ajuns pe 8W, iata si rezultate de receptie tot cu antena de 1.4m de pe spotulSteerable (orientat spre Orientul Mijlociu) al satelitului Eutelsat 8 West A:

PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc rdi-istilor de pe topic care ne-au dat rapoarte despre receptia lui Eutelsat 8 West C in zona lor.
    Chiar si cu rezultate amestecate si provizoriu,e bine ca pozitiile de la 7/8 grade vest inca ne incurajeaza sa le memoram in receptoarele noastre dupa ce spoturile pentru Africa si Orientul Mislociu s-au retras mai la sud de Europa centrala din momentul cind Eutelsat-ul s-a orientat tot mai mult spre zona mediteraniana.

Quote Originally Posted by EXCALIBUR
    Harta de acoperire este de la vechiul satelit EUTELSAT 8 WEST A (fostul AtlanticBird 2) care nu cred ca se potriveste deloc cu acoperirea lui 8C (pentru care nu am gasit nici o harta de acoperire pana acum). Este posibil ca zona de acoperire de pe Europa sa se fi mutat acum pe Middle East si nordul Africii si de aici receptia mai buna in SE Romaniei.
    Mi se pare otioasa discutia despre harta de acoperire a lui Eutelsat 8 West C fiindca n-am afirmat c-ar fi alta decit a lui 8 West A.Vorbeam numai ca satelitul e la 7.8 W si cu alta denumire!Trebuia sa postez si harta pentru focarul Stereeable iar atunci puteam sa{-mi} explic de ce in partea nordica a tarii semnalul e putin mai slab decit in sud.Dar rapoartele de la colegii din sud impreuna cu "indoiala" ta n-au facut decit sa confirme ca transponderii activi de pe C au focar pe zona Orientul Apropiat si Africa de Nord.Si e bine ca se stia asta dupa testele facute.

Quote Originally Posted by EXCALIBUR
    Din ce am testat in zilele trecute si azi, satelitul pare a fi stationar, si pe siteurile de specialitate apare fara orbita inclinata.
    O fi stationar satelitul si inclinatia de numai 0.09 grade{si nu 0.9 cit am dat-o eu}de nici cei din zona n-o pot sesiza la o putere de 54 dBW,cum probabil nici cei de la marginea footprintului,cu numai 40 dBW,dar te-as ruga sa te uiti aici si vei vedea ca in specificatia satelitului e trecuta aceasta inclinare!Poate din acest motiv Eutelsatul a mutat satelitul de la 13 E la 7.8W! Cum a mai facut si cu altii,in trecut,mutati de colo-colo,pina li se "pierde" pedigriul Se poate spune in gluma,ca la asa trecut,si chiria pe slot e pe masura,adica mai mica.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi EXCALIBUR,

Iata harta lui Eutelsat 8 West C asa cum a publicat-o chiar operatorul.Am gasit-o pe un site si acolo se spune ca se poate descarca numai pe iPad si Tablete cu ajutorul lui Google Play sau iTune.Nu mai incape nicio indoiala ca footprintul satelitului e pe Orientul Mislociu si partea nord-estica a Africii,ceea ce si explica semnalul pe care-l avem fiecare in zona noastra dupa testele facute si postate de colegii nostrii pe acest topic.
    Testul facut cu farfuria de 1.1 m nu-mi indica semnal util in zona mea,ci numai cu cea de 1.5 m.Deci in partea de nord e nevoie de antene mari.As vrea sa ma insel,iar pentru asta as ruga ca cineva din partea asta de tara sa incerce cu una mai mica,cel putin de 1.1 m.
    Cu multumiri.

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default S100 - Cluj

Cu un offset de 1m (S100), in Cluj nu miroase nimic Alien-ul meu.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

[email protected] pentru incercare.Ar fi fost o receptie fabuloasa daca ai fi receptionat semnal util de pe acest Eutelsat.
    FlySat actualizeaza harta satelitului ,care este identica cu cea pusa la #7.Lyngsat intirzie s-o publice.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am aflat de la un pasionat ca se prinde Eutelsat 8 West C in Cluj si cu farfuria de 1.1 m.Confirm si eu acest lucru.Am "bibilit" putin la antena mea de 1.1m si-am reusit sa scot semnal util de pe trps.11117 V,27500,3/4.Pe ceilalti am intre 7 si 17 %.Polaritatea verticala are semnal mai mare decit orizontala.Probabil c-as scoate ceva procente in plus dar,pentru ca n-am acces usor la antena,din motive de siguranta personala nu risc sa fac reglaje fara un punct de sprijin.Deci se poate receptiona satelitul in zona mea cu antena de la 1.1 m in sus!

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Suceava, antena Triax TDA 110, receptor DM800 conectat in loop la Optibox Raptor:

Zilele trecute, mai exact miercuri sau joi seara in jur de ora 22:00 cand am scanat cu Raptorul acest satelit, mi-a intrat semnal util si de pe 11054 si 11096, azi vad ca nu vrea decat 11117, aseara am incercat si tot nu a vrut decat 11117 si clampanea si 11054 dar era foarte innorat afara, o sa incerc si in seara asta sa vad daca mai intra, ca s-a inseninat afara!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi to all,
    Acum n Buc. (19:55), cu antena de 1.1m fixată pe Nilesat adică 7W, mi intră fără probleme toți transponderii cu un semnal mai mult decat ok undava media 37% adică 7/8dB.
    Deci recepție fără prea mari probleme n Buc. - dar ținem sub observație și la alte ore.
    Baftă!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pe 7 w, e foarte probabil, aici se discuta despre 8 w (un grad mai la vest).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

......la mine asa arata;

VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cam atat am putut sa scot la ora asta:

Semnalul pare sa mai creasca avansand in noapte, dar creste lent si destul de putin.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)