Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Toroidala Maximum T85 help!!!

Salutare! Ma ajutati si pe mine cu un sfat:
    Am pus o toroidala, varianta fara deflector in fata ...sau cum se numeste ala, cu 5 LNB-uri Inverto T Ultra. In mijloc Hotbird, lateral dreapta Astra 28 si lateral stanga Intelsat 1 grad (ptr Digi si Upc) Hotbird si Astra, semnal f bun! Chiar si intre ele (Astra 19 si Sirius) Dar pe Intelsat nu-mi intra semnal decat pe anumite transpodere pe care nu sunt posturi romanesti!
    Ce sa fac? ...sa incerc cu alt LNB de 0.1? In fata blocului la vreo 20 m am un copac, dar ma gandesc ca daca intra totusi ceva de pe acest sat nu are legatura!?
    Locatia: Suedia - Malmö!
    Va multumesc anticipat!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

este evident ca e semnal mic. incearca reglaj mai fin. LNB-le nu au nici o vina (saracile, toti dau vina pe ele...). O totroidala de 90 sm costa 500 lei. Nu vad nici o logica. Un motor H-H seria 3800 costa 200 lei si ai semnal maxim de pe fiecare satelit. Cat de toroidata n-o fi toroidala, nu are cum sa scoata semnal ca o antenna (cu acelasi diametru) cu motor.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by prodi View Post
    este evident ca e semnal mic. incearca reglaj mai fin. LNB-le nu au nici o vina (saracile, toti dau vina pe ele...). O totroidala de 90 sm costa 500 lei. Nu vad nici o logica. Un motor H-H seria 3800 costa 200 lei si ai semnal maxim de pe fiecare satelit. Cat de toroidata n-o fi toroidala, nu are cum sa scoata semnal ca o antenna (cu acelasi diametru) cu motor.
    personal, nu sunt adeptul unei antene cu motor ca sa mi-o strambe vantul la prima rafala mai puternica, sau peste vo 3-4 ani sa se labarteze-n ax si sa balangane precum stiti voi ce... am incercat si eu aceste variante, chiar si cu motoare f scumpe si solide, dar pana la urma am revenit la prima dragoste (mde asa-i omu) la Waver Frontier ca sa zapez mai repede cand trec de pe un satelit pe altul si "sa nu mai mi-o strambe vantu".

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

aia ce ai pus tu nu e toroidala ! e o antena multifocar .. cred ca ceva de genul asta : http://www.tehnicb.ro/antene_satelit...us_detalii.htm

pot spune ca din experienta mea e cea mai proasta antena satelit din cate exista ,,,, no offence .. dar am avut cateva prin mana si chiar nu ai cum sa scoti semnal ok cu ea ! recomnd varianta toroidala sau in cel mai bun caz montura HH! eu am cateva monturi de ani de zile pe antene mele si nu am probleme ..

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

Are dreptate valentyn0_sat, toroidala e asta din foto.
    MAGAZINE ONLINE LA CHEIE - DEMO - WWW.DIGICART.RO - Magazine online la cheie in 24 de ore, sisteme de plata integrate, module de curierat integrate.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ok, sunt total de acord cu voi! Am scris toroidala ca asa e trecuta ea ca si denumire, nu am o problema cu ea, mai ales ca dintr-o alta locatie merge ok pe 0,8W (thor 5,6)! Ma interesa daca trebuie sa o mut mai la stanga pentru ca am niste copaci in fata (la vreo 25-30m distanta) ! Totusi pe 0,8 prind aproape tot mai putin digi si focus care sunt pe thor 5,6! Am incercat sa pun si in mijloc satelitul, dar la fel!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu cu o antena multifeed poti "viza" sateliti sub un unghi de maxim 20 de grade ca antena sa functioneze optim.
    Din ce spui tu ai 15 grade intr-o parte si 14 grade in cealalta.
    Daca nu e toroidala, cum vrei sa functioneze?
    Eu am avut mult timp un Triax de 110cm cu limite 1w-16e (5 lnb-uri) care a functionat foarte bine si acum am pus un Hirschmann de 125cm cu limite 1w-19e (tot 5 lnb-uri) de care sunt mai mult decat multumit.
    Cred ca trebuie totusi ca corelezi dorinta ta si tu specificatiile producatorului antenei respective...
    For a better world!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Gata! Am rezolvat! Am pus LNB-ul din centru pe Thor iar la dreapta: sirius, hotbird, astra 19 si astra 28! Pe Thor semnal la limita ptr Digi dar ok pentru Focus, iar la restul semnal super bun!
    Va multumesc de sfaturi, am sa tin cont de ele ...!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De acord cu tine! Tocmai asta am si facut! Antena respectiva este data de producator pentru 5 sateliti: thor, sirius, hotbird, astra 19 si astra 28! Pe suportul de lnb-uri era chiar marcat locul ptr fiecare satelit! Initial am instalat ca la carte: hotbird pe mijloc iar restul puse exact unde scria pe axa, si totul era ok, mai putin semnal pe digi si focus!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)