Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: dm800 ecarit

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default dm800 ecarit

Intamplare dubioasa: al meu dm800 era fwd spre net ca sa il pot accesa in caz de nevoie de oriunde. In urma cu 2 saptamani am observat ca de fiecare data cand il decshideam seara , pozitionerul muta antena la ultimul canal folosi (cehstie ciudata) insa am zis deh, poate s`a luat curentul..s`a resetat boxul etc. Nu am dat importanta. In urma cu cateva zile stand eu si vegetand am observat ca beculetul rosu climpanea, si culmea, la o simpla investigatie, cineva (macaronar cred) facea frumos streaming din sky it. Am schimbat parola, porturile de acces ..reboot. Dupa cca 20 min baiatul se delecta din nou. Acum, ce anume poate fi. In fisierul de config la oscam nu vad nimic dubios, pe procesele active la fel, nimic ciudat, le`am luat la rand si verificat. A mai patit/auzit careva asa ceva? Imagiena e newnigma 4 updatat la zi.
    Multzam.
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Poate intra cu webinterface...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pai la webif ai parola de root + port (altul decat cel default) ambele schimbate, ca aia spuneam

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

daca intra asa repede cred ca mai degraba iti citeste cfg nu ca iti sparge parolele

ca din ce vad ca ai scris parola la dm nu e schimbata...doar la web
    GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iooon View Post
    daca intra asa repede cred ca mai degraba iti citeste cfg nu ca iti sparge parolele

ca din ce vad ca ai scris parola la dm nu e schimbata...doar la web
    la mine de cand stiu, si la enigma 1 si la 2, parola de webif e aceeasi cu cea de root. Odata schimbat pe root d`a dus si la webif. Sa citeasca cum din cfg si mai ales ce? ca nici parola nu e in clar in shadow si portul oricum e fwd din router, nu are treaba cu cfg`ul sau cu orice alt fisier din box.
    In fine, instalez deseara pe curat si astept sa vad ce se intampla mai departe.
    p.s:. nu am zis cum ca ar "sparge" parole, ma gandesc la un exploit sau ceva de genul asta
    multzam

Banned Friend
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    Intamplare dubioasa: al meu dm800 era fwd spre net ca sa il pot accesa in caz de nevoie de oriunde.
    Daca vrei sa accesezi DM din reteaua externa foloseste conexiune VPN. Nu pune parola de root a receptorului si la web, pune alta parola diferita de root pentru ca atunci cand schimbi parola la DM nu se schimba si cea de web. Intrusul cunoaste sigur IP-ul tau si in cel mai rau caz obtine usor parola de web datorita faptului ca ai lasat acces la DM din reteaua externa, asa se explica streaming-ul.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Manafu View Post
    Daca vrei sa accesezi DM din reteaua externa foloseste conexiune VPN. Nu pune parola de root a receptorului si la web, pune alta parola diferita de root pentru ca atunci cand schimbi parola la DM nu se schimba si cea de web. Intrusul cunoaste sigur IP-ul tau si in cel mai rau caz obtine usor parola de web datorita faptului ca ai lasat acces la DM din reteaua externa, asa se explica streaming-ul.
    stiu ce spui tu si e mai safe insa e cam complicat cu tunnelingul pe anumite device`uri/computere.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)