Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default LNBuri Megasat High Gain 70dB test

In ultima perioada au iesit pe piata unele LNB-uri asa zise "High Gain" (nu vorbesc aici de cele deja existente 0.1dB), amplificate, cu specificatia 70 dB printre care sunt si cele doua din imagine fabricate de Megasat (Germania). Pretul LNB single intre 10-14 si al celui Twin intre 17-22 in shopurile online germane.
    Pentru a vedea daca aceste LNB-uri se comporta precum scrie pe ambalaj, am cumparat si eu 2, un single si un twin pentru a le testa (nu au fabricat pt moment quad, quatro sau octo High Gain cei de la Megasat). Nu am cum sa fac un test profesional care implica o instalatie si scule foarte costisitoare, dar vreau sa fac o comparatie bazica intre aceste LNB-uri si alte marci cunoscute, pentru a ma edifica daca isi merita banii.
    Pentru testul LNB-ului Megasat "single" am sa compar cu un LNB de asemeni amplificat, "Easy Finder LNB" care este un LNB de referinta pentru mine, pe care deja l-am comparat inainte cu majoritatea LNB-urilor single de pe piata si a avut un raport cel putin egal daca nu superior fata de toate celelalte.
    Pentru Megasat Twin am sa compar cu un Inverto Twin, FTE Twin, Vantage Twin si Octagon Twin, LNB-uri frecvente in instalatiile personale. Am sa folosesc aceiasi antena de 80cm, un satfinder a carui ecran poate indica puterea si calitatea semnalului, cu 3m de cablu pana la LNB, dar si un al doilea receptor HD cuplat la LNB cu 55m de cablu coax triplu ecranat.
    Am folosit satelitii si implicit frecventele cu semnal mai mic tocmai pentru a ma edifica care este castigul acestor LNB-uri amplificate, masuratorile au fost facute in aceiasi zi, pe un timp partial noros, din locatia: 5049' Nord; 431' Est.
    Concluzia acestor masuratori este ca aceste LNBuri NU isi merita banii, sume aproape duble fata de LNBuri bazice pentru performante foarte asemanatoare. LNBul single asa zis de 70 dB se comporta foarte slabut in comparatie cu LNBul Easy Finder (50-60dB) media castigului fiind de aproape 20% mai mic decat al EasyFynder-ului deci va dati seama ca este foarte derizoriu fata de celelalte diode bazice.
    LNB-ul twin este putin mai performant dar cam acelasi cu Inverto si FTE, aproape egal cu Vantage si putin superior fata de Octagon, deci si acesta este un chics total.
    Am vrut sa pregatesc un tabel cu valorile date pe mai multi sateliti si frecvente dar rezultatele primelor teste m-au facut sa renunt la o munca inutila. S-ar putea ca LNB-urile High Gain facute de firma MTI sau eventual de firma Technomate sa fie mai convingatoare decat cele de la MegaSat care nu justifica inscrisele de pe ambalaj sau reclama facuta pe siturile care le vand.
    In orice caz solutiile in cazul unui semnal slab, dupa cum sa mai discutat de atatea ori nu sunt numai schimbarea LNB-ului ci:
    - Un reglaj mai precis al antenei, facut dupa toate regulile si cu ajutorul unui aparat de masura fiabil;
    - O parabola mai mare;
    - Un LNB performant;
    - Un cablu coax de calitate (dublu chiar triplu ecranat);
    - Cat mai putine racorduri (fise), iar cele necesare sa fie bine facute si intretinute (fara oxidatii, contacte imperfecte etc);
    - Materiale anexa, acolo unde o impune situatia, Disecq-uri, de buna calitate... etc
    - Un suport drept si stabil si o pozitie de amplasare cat mai degajata spre satelit si ferita de surse de perturbatii gen antene telefonie mobila, antene radio-frecventa, chiar si microunde etc.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

La instalatia cu antena pe bloc si 40m de cablu am avut rezultate mai bune cu Megasat Diavolo decit cu restul LNC-urilor ieftine exceptind IBU single si twin offset si simetrica.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Tocmai mă ntrebam aseară cnd eram n trecere printr-un magazin de bricolaje, dacă acest 0.1 Diavolo și merită banii, aveau și single și quad...
    Este mai bun dect un Inverto ultra black de ex.?
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Posts Thanks / Likes

Categoric nu se compara cu IBU(Inverto Black Ultra).

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Am pus eu un lnb Inverto Black Pro in locul unui DK-71 (General Satellite).
    Pe langa faptul ca aveam acelasi semnal (nici mai mult, nici mai putin) la lnb-ul Inverto a trebuit sa mut antena cam 6-7 steps ca sa am maxim de semnal.
    Asta pe fiecare satelit.

Practic, pe programele Digi de pe 0.8 w, am 9.20 db, pe celelalte am 14-15 db.
    16 db echivalent 100 % semnal.

Posts Thanks / Likes

Inseamna ca ai pus LNC-ul in focar secundar,cu alte cuvinte nu este exact pe centru.Doar atunci trebuie miscata antena sa ai maxim de semnal pe fiecare satelit comparativ cu vechea configuratie.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa nenumarate teste, am ajuns la concluzia ca e exact pe centru.

Posts Thanks / Likes

Si bratul care sustine LNC-ul trebuie sa fie tot pe centru.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

La mine au pus 3 brate.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pentru ca tot venii vorba de Inverto Black Ultra Pro (original, acela cu gatul lung)(pret +/- 15 pe Net) , am comparat acest LNB cu 4 LNBuri single iar concluzia este ca este foarte bun, deci este de recomandat, avand cu 2dB in plus fata de EasyFinder-ul de care aminteam mai sus si peste Vantage, Sharp, FTE sau Megasat single.
    Un test complet cred ca am sa-l fac vara viitoare cand voi include si Invacom sau alte LNBuri de pe piata.

un simplu user Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In aceasta primavara / vara am facut eu un test intre Inverto Black Ultra Single / Daxis Quad (folosite la instalatiile Dolce) / Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn. Concluziile au fost, in mare, urmatoarele:
    Locul 1 - Inverto Black Ultra Single
    Locul 2 - Daxis Quad (-3 -4 db gain si -2 -3 db S/N fata de Inverto)
    Locul 3 - Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn (-6 -7 db gain si -4 -5 db S/N fata de Inverto)
    Masuratorile s-au efectuat cu un satfinfder Telemann 1600 pe satelitii 19,2E, 13E, 16E, 0,8W pe toti transponderii activi la acea ora pt. a acoperi, pe cat posibil, intregul spectru de frecvente din banda Ku pe ambele polaritati.
    1 x DM800SE + 1 x Offset 0,9 m + 1 x LNB Inverto Black Ultra 0,3dB + 1 x H-H mount DM 2400
    UPC Ro (FocusSat) Full & FreeSat Ro

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

foarte interesanta concluzie, dar nu cred ca trebuie comparat single cu quad pt ca nu putem compara un semnal de iesire direct (single) cu unul redirijat printr-un disecq (quad) unde din principiu se pierd dBei.
    cam surprinzatoare datele Invacomului... deoarece eu am mai folosit acest LNB si imi aduc aminte ca pe unele frecvente (H daca nu ma insel), cam batea tot (evident calitatea LNBurilor se imbunatateste in fiecare an si apar tot felul de noutati care la timpul respectiv nu existau)
    dar in concluzie inca un aviz favorabil pt LNBul din imagine.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by eddyg View Post
    In aceasta primavara / vara am facut eu un test intre Inverto Black Ultra Single / Daxis Quad (folosite la instalatiile Dolce) / Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn. Concluziile au fost, in mare, urmatoarele:
    Locul 1 - Inverto Black Ultra Single
    Locul 2 - Daxis Quad (-3 -4 db gain si -2 -3 db S/N fata de Inverto)
    Locul 3 - Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn (-6 -7 db gain si -4 -5 db S/N fata de Inverto)
    Masuratorile s-au efectuat cu un satfinfder Telemann 1600 pe satelitii 19,2E, 13E, 16E, 0,8W pe toti transponderii activi la acea ora pt. a acoperi, pe cat posibil, intregul spectru de frecvente din banda Ku pe ambele polaritati.

Eu zic sa mai faci macar o data testul ala cu Invacom ))

Asta daca nu cumva l-ai gasit prin vreun tomberon.. Fara suparare, dar eu am avut mai multe lnb-uri (intre care si 3 Inverto UB) si Invacomul chiar este unul de calitate superioara, chiar daca are o durata de viata la nivel high, ceva mai scurta.

E bine ca oamenii sa nu creada ca un Daxis surclaseaza Invacom
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

un simplu user Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Eu zic sa mai faci macar o data testul ala cu Invacom ))

Asta daca nu cumva l-ai gasit prin vreun tomberon.. Fara suparare, dar eu am avut mai multe lnb-uri (intre care si 3 Inverto UB) si Invacomul chiar este unul de calitate superioara, chiar daca are o durata de viata la nivel high, ceva mai scurta.

E bine ca oamenii sa nu creada ca un Daxis surclaseaza Invacom
    Din pacate, am contactat firma de unde am cumparat Invacom-ul, le-am povestit despre test la vrema respectiva, raspunsul lor m-a socat oarecum, acesta fiind ... da, stim, trimiteti-l inapoi si va returnam contravaloarea, ... am spus, dar nu se poate schimba cu altul, probabil acesta are vre-un defect de fabricatie, ... vi-l putem si schimba dar rezultatele vor fi aceleasi. Drept pentru care m-am conformat si l-am expediat furnizorului, acesta virandu-mi contravaloarea in cont. Ca Invacomul era contrafacut, ca era original dar respectiva serie era cu probleme .... habar nu am, nu m-a lamurit nimeni. In consecinta am ramas cu "batranul" Inverto Black Ultra pe antena offset de 0,9 m de care sunt foarte multumit.
    1 x DM800SE + 1 x Offset 0,9 m + 1 x LNB Inverto Black Ultra 0,3dB + 1 x H-H mount DM 2400
    UPC Ro (FocusSat) Full & FreeSat Ro

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by eddyg View Post
    Din pacate, am contactat firma de unde am cumparat Invacom-ul, le-am povestit despre test la vrema respectiva, raspunsul lor m-a socat oarecum, acesta fiind ... da, stim, trimiteti-l inapoi si va returnam contravaloarea, ... am spus, dar nu se poate schimba cu altul, probabil acesta are vre-un defect de fabricatie, ... vi-l putem si schimba dar rezultatele vor fi aceleasi. Drept pentru care m-am conformat si l-am expediat furnizorului, acesta virandu-mi contravaloarea in cont. Ca Invacomul era contrafacut, ca era original dar respectiva serie era cu probleme .... habar nu am, nu m-a lamurit nimeni. In consecinta am ramas cu "batranul" Inverto Black Ultra pe antena offset de 0,9 m de care sunt foarte multumit.
    hai ca mai facut curios, in 2 zile primesc Invacomul original si am sa-l testez dar am sa-l compar doar cu IBU (nu e o perioada buna pt asa ceva, un test complet il fac la primavara) sa vedem ce scoate ca semnal.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)