Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: calitate semnal

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default calitate semnal

Satelit - Astra
    Antena 85cm
    Receiver - Sky HD Germania
    LNB - HD Humax
    Cablu - 4 x ecranat
    Tv Sony HD

Antena reglata cu SatLook Mark IV - putere semnal 96%

Canalele inclusiv cele HD indica 93% putere semnal pe receiver
    Calitatea variaza intre 40% si 80%. - de ce ?

Cum obtin calitate maxima ?

Imaginea HD, se rupe din cand in cand si cred ca este din cauza calitatii semnalului
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by -=SAT=- View Post
    Satelit - Astra
    Antena 85cm
    Receiver - Sky HD Germania
    LNB - HD Humax
    Cablu - 4 x ecranat
    Tv Sony HD

Antena reglata cu SatLook Mark IV - putere semnal 96%

Canalele inclusiv cele HD indica 93% putere semnal pe receiver
    Calitatea variaza intre 40% si 80%. - de ce ?

Cum obtin calitate maxima ?

Imaginea HD, se rupe din cand in cand si cred ca este din cauza calitatii semnalului
    Nu prea ai ce sa faci, dupa cum ma uit la instalatia pe care o ai singura chestie ar mai fii sa imbunatatesti putin semnalul cu o parabola mai mare, dar problema nu este numai la tine aproape toti o avem, este vorba de MACROBLOCK (baga pe Google si vezi care-i explicatia), deci ce iti ramane de facut e sa astepti sa se mai invarta putin pamantul...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Antenuţă!
    Nu parabola este cauza
    ----------------------------------------------

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Antenuţă!
    Nu parabola este cauza
    nu am spus ca este asta este cauza, dar poate rezolva in parte problema, daca castigul realizat poate compensa pierderile

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca locatia este Germania, antena de 85 cm este arhisuficienta. Puterea semnalului nu spune nimic, curios este de ce variaza calitatea. Variaza intre 40-80% pe acelasi transponder sau in functie de transponder? Incearca cu un alt LNB, chiar ieri i-am schimbat unui prieten un LNB Humax Twin care pe o iesire functiona perfect cu calitate 85% iar pe cealalta avea doar 55 % in banda de sus.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Daca locatia este Germania, antena de 85 cm este arhisuficienta. Puterea semnalului nu spune nimic, curios este de ce variaza calitatea. Variaza intre 40-80% pe acelasi transponder sau in functie de transponder? Incearca cu un alt LNB, chiar ieri i-am schimbat unui prieten un LNB Humax Twin care pe o iesire functiona perfect cu calitate 85% iar pe cealalta avea doar 55 % in banda de sus.
    Pe unele frecvente, in general transmisiile HD, pot apare variatii de calitate a semnalului ca cele descrise de SAT (si eu am unele chestii asemanatoare in anumite perioade de timp) si implicit aparitia MACROBLOCKurilor pe aceste programe. De asta i-am recomandat sa citeasca putin despre Macroblockuri ca sa inteleaga de unde pot aparea aceste fluctuatii la el si eventual sa traga o concluziile unde ar putea intervenii pt a schimba ceva, dar dupa cum spuneam in afara de o parabola mai mare sau asteptarea ca in cateva saptamani se va schimba calitatea semnalului (aici trebuie vazut receptia satelit in functie de rotatia pamantului (anotimpuri) pt pozitia respectiva, chiar daca unii au tendinta sa afirme ca satelitii sunt geostationari, e o discutie mai ampla despre asta).
    Fara a intra prea mult in amanunte de ce pot aparea aceste Macroblockuri dar intervenind hard se pot rezolva (sau nu) printr-o parabola mai mare, un alt decodor cu un tuner mai performant etc... (cablu mai performant am vazut ca ai asa ceva, iar un LNB care da deja 93% semnal si o calitate buna pe celelalte programe, inseamna ca e bun si nu trebuie schimbat, cu toate ca sunt unele mai performante (de regula single) ajungand la un castig de pana la 70dB).

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Primul lucru care l-as face e sa schimb lnb-ul , dupa aia cablul sa fie mufat bine , am avut un caz recent cand lnb-ul nu era centrat bine pe mijlocul antenei , antena omului .. trasese el de ea sau naiba stie... deci vezi si la focar .
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)