Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 121

Thread: ATLAS 200s HD

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default ATLAS 200s HD

Un nou nascut al familiei Atlas si-a facut aparitia pe piata deja saturata a decodoarelor, ATLAS 200s HD, un aparat care are toate atuurile pentru a seduce cumparatorul care nu doreste o investitie uriasa dar vrea sa beneficieze de serviciile IKS sau SKS pentru a urmarii o gramada de programe.
    Baza acestui concept a fost simplicitatea de utilizare si pretul abordabil tuturor bugetelor, pentru un rezultat mai mult decat bun. De fapt Atlas 200s HD este un Atlas 100 HD "boosted" caruia i s-au adaugat 128Mb de memorie in plus (total 256Mb), o functionalitate Wifi (cu o antena wifi la spatele aparatului), un tuner satelit mai sensibil dar si un al doilea tuner destinat sistemului "dongle" (sistem foarte eficient acolo unde nu exista o conectie Net, pt recuperarea informatiilor necesare SCS via satelit).
    Telecomanda este mai mica, mai simplista si mai eficienta fata de cea a Atlasului 100HD si nu se poate folosii si pt acesta din urma. Din punct de vedere al conecticelor este identic cu Atlasul 100HD. Punctul forte, asupra caruia as vrea sa insist putin este softul acestui aparat developat de echipa K.Y.N.G. care face diferenta in comparatie cu multe alte decodoare de pe piata, dupa cum aminteam in nenumarate randuri, "degeaba ai un aparat ultramodern, daca nu ai un soft pe masura".
    Aceasta parte software care beneficiaza de toata experienta implementarilor anterioare facute pentru Atlasul 100 (nu mai putin de 117 upgrade intr-un an), de fapt baza acestuia fiind platforma fratelui sau mai mic bazata pe acelasi Meniu mai putin partea "Dongle", ofera utilizatorului simplicitate in configurare si posibilitatea utilizarii aparatului in: dongle intern sau dongle extern, servers gratuit (4 la numar), cline, EMU, server, carduri OFF, toate acestea functionand impreuna in acelasi timp (printre putinele receptoare care reusesc acest lucru fara sa blocheze).
    Daca aveti nevoie de un aparat relativ ieftin pe care sa-l bransati la priza de curent si antena satelit si apoi sa vedeti ce doriti fara sa fiti dependenti de linii, prieteni, cunostiinte in domeniu si alte chestii acesta va poate fii de folos, daca aveti nevoie de multimedia, sau lucruri mai sofisticate atunci trebuie sa va indreptati spre alta aparatura.
    Tunerul destinat pentru dongle poate fii parametrat cu ajutorul Disecq (deoarece sunt frecvente pe vre-o 3-4 sateliti pt asta). Aparatul ofera in Meniu si posibilitatea parametrarii protocolului cccam si newcamd, iar cardurile OFF functioneaza foarte bine (Fransat, TNTsat, Focus, etc etc).
    Daca cautati dotarile multimedia acest aparat nu este ce va trebuie, cu toate ca se pot inregistra programele pe un suport USB extern, gereaza fisierele MP3 sau BMP pentru foto, el nu a fost conceput pentru asa ceva.
    Pentru moment aparatul se vinde pe piata algeri_ana la preturi foarte variabile de ordinul a 80 pana la 110€ si pe piata spaniola la aproximativ 140€ -150€ (transportul inclus) fiind pt moment putin supraevaluat pt ca este nou si foarte cautat.
    Daca ar fii sa dau o nota pentru acest aparat decizia mea ar fii foarte influentata de cele 4 servere gratuite fara limita in timp (pentru atat cat vor dura), sistemul dongle, optiunile de CS si corelarea mai multor sisteme care sa lucreze impreuna, simplicitatea utilizarii aparatului si nu in ultimul rand softului si programelor anexa (liste favorite, logo, flash, etc) cu multitudinea de corectari de buguri si eventuale probleme (upgrade, nu intotdeauna din cauza aparatului dar mai ales a sschimbarilor curente facute de furnizori pt sistemele de criptaj, securitate, s.a.m.d.).
    P.S. tot de ce aveti nevoie se gasesc AICI

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

De aceste 4 servere se pot folosi si alte receivere gen Optibox Spider sau sunt numai pentru Atlas ?

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by fvs1972 View Post
    De aceste 4 servere se pot folosi si alte receivere gen Optibox Spider sau sunt numai pentru Atlas ?
    sunt proprii Atlasului si sunt inregistrate direct in soft, chiar daca se dezmembreaza softul tot nu se pot folosii pt ca au o legatura cu hardul fara de care nu functioneaza.
    Atlasul nu poate partaja decat EMU sau cardul bagat in el si asta in local in Radegast.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

un online shop care sa trimita si in middle east imi puteti recomanda?

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by javrica View Post
    un online shop care sa trimita si in middle east imi puteti recomanda?
    Ne vrand sa sughit prea mult de la eventualele injuraturi daca tranzactia nu se deruleaza cum doresti, nu pot recomanda niciun shop, dealtfel singurul meu scop este de a informa despre ce poate face un decodor sau altul si nu de a incita la cumparare si cu atat mai putin de a recomanda un anume vanzator.
    Ca sa raspund totusi la intrebare mai evaziv, deocamdata se poate procura din Algeria (dar nu am auzit ca shopurile online sa trimita spre Europa, decat adus de cineva de acolo), si din Spania (aici cauta te rog singur cu Google siturile spaniole), dar sunt convins ca in scurt timp va ajunge si in Italia, Portugalia si Franta.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

deci cam singura solutie sa fiu sigur ca il primesc ar fi sa comand de la orbitadigital si sa le dau o adresa Aramex, pentru ca vad ca direct in golf nu trimit

multam de info

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

deci cam singura solutie sa fiu sigur ca il primesc ar fi sa comand de la orbitadigital si sa le dau o adresa Aramex, pentru ca vad ca direct in golf nu trimit

multam de info
    acum daca tot ai pomenit de o adresa, intradevar acest magazin este unul dintre shopurile online care trimit acest decodor, cu toate ca nu mi-a placut politica lor de vanzare la inceput, au facut o gramada de comenzi fara sa aiba marfa in stock, cu o poza traficata a receptorului pe pagina lor de Net ca apoi sa-si dea seama ca defapt tipul de Atlas 200 care il vor vinde ei nu va avea antena wifi la spate si cerindu-le un supliment la clienti pt stickul Wifi care functiona cu aparatul. (atentie, nu toate stickurile Wifi functioneaza cu acest aparat). Totusi in ultimele zile au inceput livrarile catre clienti cu oarecare intarziere.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

incearca la aceste magazine dar mai bine trimite un email sa intrebi daca te poate servi

orbital digital
    padredefamilia
    ielektroniks
    electronicadelhogar
    donsatelite
    sonicolor
    demonmultimedia

mult succes

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam. Am facut comanda azi dimineata la orbitadigital, mi-au trimis mesaj ca deja e expediat. O sa am ceva de asteptat, intai ajunge la Aramex in UK dupa care la Aramex in Qatar dupa care la mine. Nimeni nu trimite direct in vagauna asta

Ceva documentatie, wiki, unde gasesc si eu, sa nu ma plictisesc pana vine?
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multam. Am facut comanda azi dimineata la orbitadigital, mi-au trimis mesaj ca deja e expediat. O sa am ceva de asteptat, intai ajunge la Aramex in UK dupa care la Aramex in Qatar dupa care la mine. Nimeni nu trimite direct in vagauna asta Ceva documentatie, wiki, unde gasesc si eu, sa nu ma plictisesc pana vine?
    In franceza AICI In franceza, engleza, spaniola, italiana, araba AICI (situl oficial) cu linkurile aferente de download pt româna intreaba aici.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Hai sa traiesti! Multam!
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

cu placere, in tot cazul nu ai sa regreti investitia cand vei vedea de ce este in stare piticu asta...

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

cu scuzele de rigoare ca atunci cand am scris articolul nu am avut timp si de facut poze, dar cum s-au schimbat datele problemei deoarece a aparut si o alta varianta de Atlas 200s, am sa atasez 2 fotografii cu cel original:

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

telecomanda exact ca la X2
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si acum am vazut ca si Optibox Spider e aceiesi telecomanda ... Deci care e clona cui ?
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)