Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default Mi s-o fukiulit HH-ul

Cred ca mi s-a foutut motorul de la antena... Cu cine... nu stiu

Am dus antena la 45 w, dupa care la 90 est, dupa care..... caput

Anyway ma tot batea gandul sa iau altul, nu imi e greata decat de faptul ca o sa stau cu suta mea de kile pe bloc la montat (^%*(&$#*))*^%&)

Acum, ca sa nu trag concluzii gresite as vrea sa mi se confirme daca e motorul si nu altceva.

Asadar avem cofiguratia: Vu Solo2, cablu sanatos, lnb Cambridge sau Inverto ultra black (probate amandoua) + plus un DM500+ care, la randul sau nu clinteste hh-ul. Am reusit sa pun motorul manual (de la butonul lui) pe thor ca sa vad meciurile... De la buton nu merge oricum ci doar daca ii aplic fix doua lovituri de patent/cheie de 14/surubelnita mai mare, dupa care daca il las un pic iar nu mai merge decat cu bataia ... Am schimbat cablul de la motor la lnb, fara folos desigur, iar cablul care vine din casa e ok cand e bagat direct in lnb, deci acestea ies din discutie (cred).

Hai sa fiti iubiti si cu beri stropiti...
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Cred ca mi s-a foutut motorul de la antena... Cu cine... nu stiu

Am dus antena la 45 w, dupa care la 90 est, dupa care..... caput

Anyway ma tot batea gandul sa iau altul, nu imi e greata decat de faptul ca o sa stau cu suta mea de kile pe bloc la montat (^%*(&$#*))*^%&)

Acum, ca sa nu trag concluzii gresite as vrea sa mi se confirme daca e motorul si nu altceva.

Asadar avem cofiguratia: Vu Solo2, cablu sanatos, lnb Cambridge sau Inverto ultra black (probate amandoua) + plus un DM500+ care, la randul sau nu clinteste hh-ul. Am reusit sa pun motorul manual (de la butonul lui) pe thor ca sa vad meciurile... De la buton nu merge oricum ci doar daca ii aplic fix doua lovituri de patent/cheie de 14/surubelnita mai mare, dupa care daca il las un pic iar nu mai merge decat cu bataia ... Am schimbat cablul de la motor la lnb, fara folos desigur, iar cablul care vine din casa e ok cand e bagat direct in lnb, deci acestea ies din discutie (cred).

Hai sa fiti iubiti si cu beri stropiti...
    Salut nu stiu ce fel de montura HH ai , am patit si eu de multe ori ca s-a blocat, am apasat butonul East-West impreuna pe motor am tinut apasat cam 5 secunde dupa care a functionat fara probleme , sper cu "metoda" asta sa poti rezolva .

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Motorul e SG2100pro, cred ca e Motek, e luat prin 2008 si nu am vazut decat un buton pe el care, daca apas o data muta spre vest, si de doua ori rapid muta spre est....

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

Motorul e SG2100pro, cred ca e Motek, e luat prin 2008 si nu am vazut decat un buton pe el care, daca apas o data muta spre vest, si de doua ori rapid muta spre est....
    Eu am Optibox - DM3800 si eu o am din 2008 in primele luni cand am montat tot mi s-a blocat , atunci am descoperit ca daca tin apasat 5 sec. cele 2 butoane se rezolva ,de atunci merge fara probleme .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Se numeste reset si aduce. Motorul la parametrii initiali.mai merge si cu goto0. Din pozitioner in setari/ bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca mai are un buton de reset, este ascuns intr-o gaura, trebuie apasat cu un bat de chibrit!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    Se numeste reset si aduce. Motorul la parametrii initiali.mai merge si cu goto0. Din pozitioner in setari/ bafta
    Cu goto0 nu a mers nici pe Vu nici pe Dm...

Quote Originally Posted by Florynsv View Post
    Vezi ca mai are un buton de reset, este ascuns intr-o gaura, trebuie apasat cu un bat de chibrit!
    e adevarat, mai e o gaura.. O sa o explorez maine cu atentie poate imi face o surpriza placuta

Ms

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma laud si eu cu paparuda mea de Digiline facut pe vapor... E montat prin 2006 si nu a gresit niciodata.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Ma laud si eu cu paparuda mea de Digiline facut pe vapor.....
    Probabil nu cantareste mai mult de 14kg de asta nu da gres....

intelegeti ce vreau sa spun....
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita č quando gli uomini hanno paura della luce.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am gasit gaura de reset, am resetat, a mers putin de pe la 0 pe Thor si de pe Thor pe Astra, scanat Astra, mutat pe Thor si........ asta a fost tot. Am reusit sa pun antena pe Thor de la butonul est-vest de la motor, a intepenit definitiv cand incercam sa fac un reglaj mai fin. Intre timp am instalat si o versiune mai veche de B.Hole, ceea ce nu a rezolvat catusi de putin problema. Nada

ms pt sfaturi, imi iau altul, n-am de ales....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mareste in receptor power, la 800-900 pt lnb

Sent from my LG-P700 using Tapatalk 4
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

@popamare

am motorul din 2004 si l-am curatat de doua ori pina acum. ce am observat,este ca o data cu trecerea timpului, contactele limitatorului de cursa (doua la numar) se oxideaza si nu mai are loc inchiderea/deschiderea acelui contact. inca ceva, la limitatorul de cursa, datorita constructiei cu prea mare toleranta, capetele de plastic care actionau contactul, odata actionate ramaneau in caracasa de plastic a limitatorului

daca ai chef de shurubarit, poti incerca sa dezasamblezi motorul si limitatorul de cursa si sa le cureti cu ceva fin gen alcool sau hartie abraziva.

baFTA.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default h-h

Quote Originally Posted by Un_Q_ View Post
    @popamare

am motorul din 2004 si l-am curatat de doua ori pina acum. ce am observat,este ca o data cu trecerea timpului, contactele limitatorului de cursa (doua la numar) se oxideaza si nu mai are loc inchiderea/deschiderea acelui contact. inca ceva, la limitatorul de cursa, datorita constructiei cu prea mare toleranta, capetele de plastic care actionau contactul, odata actionate ramaneau in caracasa de plastic a limitatorului

daca ai chef de shurubarit, poti incerca sa dezasamblezi motorul si limitatorul de cursa si sa le cureti cu ceva fin gen alcool sau hartie abraziva.

baFTA.
    sal, mai bine cumperi altul nou, bafta.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am pus altul

45w

19e

87,5 & 90 est

si ceva de la 28 e, pentru ca tot le-am ridicat la shack

se poate mai bine ?

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am uitat sa mentionez ca totul e setat pe USALS, nu exista tuning fin..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)