Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Amiko X-finder

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Amiko X-finder

L-a mncat undeva pe @SAT sa puna un filmuleţ de pe youtube de prezentare pentru X-finder şi m-a aţţat rău de tot.
    Săptămna viitoare iau un Amiko X-finder la probae şi cred că-mi cumpar şi eu unul.
    Daca aveţi ntrebări legate de funcţionare şi performanţe,nu ezitaţi să le postaţi aici!

manual de utilizare:
    www.amikostb.com/download.php?id=968
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

13 mil vechi.... cam scump pentru pozunaru mieu
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default interesa aparat masura

si pe mine m-a "iritat" acest aparat...am vrut sa te sun in legatura cu el...daca reusesti sa il cumperi inaintea mea o sa vreau pareri de la tine...
    triax tsd 110, 1 w, 5 e

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Am eu acest aparat. Defapt Golden Media Multibox dar tot aia este. Pentru mine este excelent si face cam tot ce am nevoie. O singura problema au aceste aparate. Se consuma bateria si daca este oprit si nefolosit mai mult timp. Cred ca trebuie sa-i pun un intrerupator in serie cu bateria sa o pot decupla complet cand nu-l folosesc mai mult timp. In rest este OK.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default china....

Oare asta costa tot 13 bulioane?

http://www.fulansoft.com/Pro_Info.asp?ProductID=395

E orijinalul .... si restul .... clone?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Poate sa ma ajute cineva, cum pot sa fac update la lista de transpondere la acest aparat? Ceva tool, care face download la lista de tp-uri de pe lyngsat/kingofsat dupa care sa transfer aceasta lista cu ajutorul unui stick usb.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi JV16BAR,

Nu stiu sa existe un editor pentru Amiko X-Finder care sa faca un update direct de pe cele doua site-uri de sateliti.As vrea sa ma insel,iar daca totusi e unul,poate imi dai si mie un link.
    Pina atunci,ai putea folosi AliEditor 1.0.02 pe care l-am folosit cind mi-am editat,adaugat sateliti si transponderi.Eu nu l-am folosit pentru editat canale deoarece nu ma interesa sa vad continutul unui program,drept pentru care pe lista postata acum vezi numai satelitii sau canalele terestre sau de pe cablu,ultimii oricum sint memorati cind dai Cautare!
    Am mai adaugat un fisier cu extensia .abs care cuprinde lista cu satelitii si canalele de care aminteam.Trebuie sa recunosc ca din 2013 n-am mai actualizat acest fisier cu toate ca intre timp au aparut sateliti,transponderi si pozitii noi.Dar tu poti sa-i aduci la zi daca doresti.
    E bine sa mai stii,daca asta ar avea importanta pentru tine,ca am dat pentru un bug cind am dorit sa introduc mai multi sateliti,peste 60.Se prea poate ca editorul sa fie sursa acestui bug fiindca in momentul cind am adaugat un satelit peste numarul pomenit el se dubla sau imi stergea un altul chiar daca in cele din urma a acceptat modificarile pe care le-am facut.Deci trebuie sa tii seama ca orice modificare fie cit de mica,de pilda un semn grafic,cum ar fi o liniuta sau punct,ar putea modifica lista in momentul cind faci transferul in aparat.
    Din pacate producatorul nu raspunde la problemele clientului cind iti solicita pe site-ul lui parerea sau problemele pe care le ai.Fireste ca i-am spus de bug-ul respectiv dar fara sa fi primit raspuns,dar nici n-a adus o versiune noua de firmware sau o imbunatatire a editorului.Probabil ca nu-i treaba serioasa pentru ei,cum de altfel,recunosc,ca nici majoritatea clientilor acestui aparat n-au a se plinge ca nu le merge cu lista default de sateliti sau fie si cu cea editata de ei atita vreme cit se incadreaza la un numar limitat de sateliti pe care-i adauga!?Pun semnalul intrebarii pentru ca nu stiu care e limita prevazuta de producator.Pina la urma am lucrat cu lista pe care mi-am facut-o eu si totul este ok.
    Iata cum arata lista mea cu editorul Ali.Sper sa te ajute,iar daca vrei s-o folosesti,trebuie numai s-o actualizezi.

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru descrierea detaliata. Am descarcat aplicatia impreuna cu fisierele .abs, am si reusit sa deschid, vad lista cu transpondere, este exact ce am cautat. O singura intrebare: cum transfer aceasta baze de date pe X-Finder? Trebuie folosit cumva acel cablu RS232, pe care nu l-am folosit niciodata, neavand la indemana vreun port serial pe notebook? Multumesc incaodata.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    L-a mncat undeva pe @SAT sa puna un filmuleţ de pe youtube de prezentare pentru X-finder şi m-a aţţat rău de tot.
    Săptămna viitoare iau un Amiko X-finder la probae şi cred că-mi cumpar şi eu unul.
    Daca aveţi ntrebări legate de funcţionare şi performanţe,nu ezitaţi să le postaţi aici!

manual de utilizare:
    www.amikostb.com/download.php?id=968
    Cand pe mine ma mancat am primit recomadari pozitive...
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita quando gli uomini hanno paura della luce.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@satelescu: am reusit

Menu / System / Software upgrade / Upgrade By USB / selectat fisierul .abs de pe USB, si gata.

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cum se comportă n terrestrial, din punct de vedere al sensibilitatii?
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

cu toate ca am intrebat de acest aparat intr-o alta postare, documentandu-ma putin am aflat urmatoarele pe care utilizatorii acestui aparat ma pot contrazice sau nu.
    Intradevar aparatul este fabricat de chinezii de la Fulan si in functie de piata de desfacere se vinde sub 4 denumiri distincte:
    Amiko X Finder
    Edison X Finder
    Galaxy Innovation - GI X Finder
    Golden Media - GM Multibox

(aici intrebarea mea ar fi daca softul este compatibil de la unul la altul si nu as vrea sa aud presupuneri ci raspunsuri concrete, adica daca a testat cineva asta)
    Parerea unor utilizatori a fost ca Spectrometrul este OK pt satelit dar pt Terestru este haotic.
    Opinia generala a fost ca nu se poate compara cu un aparat profesional (dar nici pretul nu se poate compara daca ne gandim bine), nu este un aparat cu care se pot vizualiza "balizele" pe sateliti dar pt un uzaj particular este destul de satisfacator.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Softul este compatibil fara probleme. Eu am pus pe el soft de Golden Media si soft de Amiko fara sa fac modificari si a mers fara probleme. Daca pui soft de Amiko se schimba si poza de inceput. Daca pui din nou soft de Golden Media se schimba deasemenea si poza respectiva. In rest la ultimul soft de la Golden Media apare pe terestru si rata de transmisie la semnal dar nu mai indica corect raportul semnal-zgomot.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Softul este compatibil fara probleme. Eu am pus pe el soft de Golden Media si soft de Amiko fara sa fac modificari si a mers fara probleme. Daca pui soft de Amiko se schimba si poza de inceput. Daca pui din nou soft de Golden Media se schimba deasemenea si poza respectiva. In rest la ultimul soft de la Golden Media apare pe terestru si rata de transmisie la semnal dar nu mai indica corect raportul semnal-zgomot.
    mersi,
    apropo, optiunea AUTO pe care o are pt reglarea Diseqc automat este eficace sau nu? adica daca-l pui pe Auto gaseste singur si corect porturile Diseqc?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta nu stiu sa-ti spun pentru ca nu am avut nevoie sa incerc asa ceva pana acum. Eu folosesc aparatul pentru reglat antene satelit si teste cablu si terestru.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)