Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebare HH SRT DM 2100

Am instalat recent un HH SRT DM2100 cu o antena ofset de 1.1 m. Am vizibilitate 180 grade est-vest, stau la etajul 4 fara obstacole in fata. Sunt din satu mare, am reglat antena la poz 0 conform datelor necesare pe astra 23.5 totul merge perfect intra semnal maxim. Totul e bine intre turksat 42.5 si amos 4 vest in rest ca sa pot prinde ceilalti sateliti trebuie sa las antena mai jos cu o idee(ma refer la satelitii 12.5, 15, 22,vest 63 est)altfel nu imi intra semnalul bine sau deloc. daca reglez dupa extremitati si merge bine nu mai prin ca lumea in vecinatatea lui 23.5 (pozitia mea zero). Inca ceva de hispasat 30 west nu pot sa dau, si pana la 22 vest am prins tot, ce semnal are hispa la sm?

Am un strong zapbox FTA cu diseq1.2 lnb 0.3db
    PS. daca ma puteti ajuta in legatura cu acest receiver update, upgrade,posibilitati...etc .Nu am mai gasit informatii despre acest model decat firmware pe pagina strong in rest nothing

Multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca nu ai pilonul perfect vertical.
    SHALOM

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cred ca ...

Cu siguranta unghiul de elevatie ( latitudinea ) nu este corect fixat !
    Ai pe o parte elevatie si pe cealalta latitudine ... alege ca reper scara latitudinii ... fixeaza cu maxima precizie latitudinea pentru SATU MARE ... regleaza apoi din montura antenei declinatia asfel incat sa ai un maxin la 23,5 si va merge ! testul este intradevar Hispasat !

Satu Mare 47°47'30" latitudine nordică si 22°52'30" longitudine

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca pilonul este perfect vertical, problema ta vine de la cele doua reglaje: al motorului si al antenei. Pune-o pe 0 si rafa cele 2 reglaje. Cred ca trebuie sa mai lasi jos din motor si sa ridici din antena. Daca nu iti iese asa incearca invers, sigur vei reusi.

Later edit: pana sa postez eu deja maestrul @mihaip si-a facut aparitia...
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salutare!
    daca si spre vest,si spre est trebuie inclinata in jos ca sa creasca semnalul si in pozitie centrala daca cobori antena un pic in jos semnalul scade inseamna ca nu ai stalp perfect vertical.Mai exista posibilitatea ca antena sa nu fie montata pe montura cu H-H-ul pe centru.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

@clasix a scris cam la repezeala... Stalpul de sustinere poate fi vertical, dar atata vreme cat cele doua reglaje (al motorului si al antenei) nu sunt facute pentru latitudinea respectiva, rezultatul va fi cel obtinut de petent.

Recapitulare:
    1. Stalp perfect vertical.
    2. Exista doua reglaje: unul pe motor (pe o parte latitudinea, iar pe alta elevatia) si unul pe antena.
    3. Fixeaxa reglajul de pe motor dupa latitudine, asa cum ti-a zis @mihaip.
    4. Regleaza corespunzator antena.
    5. Foloseste de preferinta modul USALS la receptor, introducandu-i coordonatele tale.
    6.Testeaza. Daca e OK poti strange suruburile definitiv.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

probabil sa fie din cauza stalpului. Este facuta bara de sustinere stas , dar fiind la bloc nu am tare mare incredere in marginea de la balcon pe care l-am montat. Cand am ancorat bratul pe balcon l-am verificat cu bolobocul ,a fost intradevar aproape de ce trebuia (are putina inclintie max poate 1 grad), dar nu am acces in exterior f usor , finn balcon inchis...si nici numi place la inaltime. In ce priveste antena am reglat dupa instrunctiuni si zic ca destul de bine deoarece urmareste motorul aprox bine pozitia satelitilor mai putin la extrem. Adevaru' ca este o adevarata aventura sa montezi la bloace o antena mobila. Am sa vad eventual o metoda de a repara putin pozitia suportului.
    Multumesc de ajutor.

PS: eventual legat de receiver daca aveti informatii...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ce este modul USALS? In cartea aparatului nu stiu sa fi vazut asa ceva.
    are functia goto x dar nu stiu cum se foloseste din meniu tKS

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

usuals=go to x=disecq 1.3. ai nevoie de coordonatele geografice respectiv latitudine si longitudite.dupa ce le-ai introdus la locul lor selectezi un satelit si dai comanda go to.protocolul calculeaza pozitia fiecarui satelit,iti ramine eventual un acord fin al pozitiei si bineinteles memorare. noroc,nirolf

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: Cred ca ...

Quote Originally Posted by mihaip
    regleaza apoi din montura antenei declinatia asfel incat sa ai un maxin la 23,5
    Scuze ca ma bag si eu, cum reglezi 23.5 pe montura antenei cand acolo (in cazul meu) nu am gradatii decat de la 75-105 ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by csh
    Scuze ca ma bag si eu, cum reglezi 23.5 pe montura antenei cand acolo (in cazul meu) nu am gradatii decat de la 75-105 ?
    23.5 reprezinta pozitia orbitala a unui satelit; nu are treaba cu gradatia ta.
    SHALOM

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

citeodata apar probleme atunci cind motorul are joc.pe pozitiile de mijloc unde se si regleaza motorul poate functiona corect insa plecind spre dreapta/stinga in cazul unui joc prin deplasarea greutatii din echilibru(centru) spre extreme greutatea antenei face ca automat sa se deplaseze
    antena de pe pozitia optima cu o distanta egala cu jocul care in timp poate sa se amplifice.deci ai joc la motor? garantie?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Oameni buni eu la mine o am pusa montura spre sud pe 26Est si imi mere super,plus ca am mai montat un HH in Buhusi si tot pe 26Est am pus sudul si mere perfect.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    Quote Originally Posted by csh
    23.5 reprezinta pozitia orbitala a unui satelit; nu are treaba cu gradatia ta.
    Ba inca ce mai are. Eu stau in Constanta. La mine lat = 44gr, unghiul de declinatie este 6.71, asta inseamna ca 30 - 6.71 = 23gr 29'. Deci cum reglez eu unghiul asta pe montura antenei care nu are nici o legatura cu montura motorului (H-H). M-am documentat aici: http://www.sadoun.com/Sat/Products/S...r-hh-motor.htm

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Intrebare HH SRT DM 2100

Quote Originally Posted by pom
    Totul e bine intre turksat 42.5 si amos 4 vest in rest ca sa pot prinde ceilalti sateliti trebuie sa las antena mai jos cu o idee(ma refer la satelitii 12.5, 15, 22,vest 63 est)altfel nu imi intra semnalul bine sau deloc. daca reglez dupa extremitati si merge bine nu mai prin ca lumea in vecinatatea lui 23.5 (pozitia mea zero). Inca ceva de hispasat 30 west nu pot sa dau, si pana la 22 vest am prins tot, ce semnal are hispa la sm?
    Multumesc.
    Problema ta e din reglaje. Regleaza din nou configuratia motor - antena. Adica dupa parerea mea (umila) tre sa procedezi astfel. Pe pozitia zero ridici din reglajul motorului si cobori tot atat din reglajul antenei pana regasesti semnalul optim dupa care mergi din nou cu antena pe extremitati sa vezi ce modificari sunt. Daca se intrevad schimbari mergi la urmatorul satelit si vezi cum stai cu semnalul. Daca observi ca treci din nou pe deasupra mergi iar la zero si mai reglezi pana gasesti optimalul. Alta scapare nu ai.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)