Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Hylas 1 @ 33.5 West

Iata un satelit relativ nou pe arc,Hylas 1-33.5W,care deocamdata nu prezinta interes pentru amatorii de programe tv in banda Ku;poate nici pe cei interesati de banda Ka,folosit cu precadere pentru transmisia de date.
    Dar...cine stie,poate vor fi fiind amatori care vor sa duca antena dincolo de pozitia de la 30.0W,Hispasat,si nu stiu daca o pot folosi pina la,sa zicem,Intelsat 14-45.0W,pentru ca nu gasesc semnal bun pe sateltii aflati intre aceste pozitii{Intelsat 903-34.5 W,Telstar 11N-37.5,mai noul intrat pe orbita,SES-6-40.5W,Intelsat 11-43.0W}.Cam toti acestia transmit feed-uri sau date,motiv pentru care nu-s prea cautati.
    Iata ca acest Hylas ne poate fi de folos in acest sens:el are un transponder in banda Ku folosit pentru date-TeleIDEA,12546 V,27500,3/4,care are un semnal foarte puternic,as zice ca e de DTH, precum se poate vedea din poze.El poate fi citit cu orice tuner fiindca e transmis in dvb-s(qpsk).Cu orice marime de antena se prinde semnalul de pe acest transponder.El e un reper daca vrem sa ne aventuram dincolo de,cum spuneam,Hispasat.Daca vreti,verificati...

M-am folosit de placa TBS25 si receptorul Strong4500.

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

eu va pot confirma 100% cele scrise de @satelescu
    semnalul este foarte puternic eu am receptionat cu antena offset 1m +lnb inverto black ultra (negru si lung) aici in madrid
    interesant este ca aparatul de masura SATLOOK a gasit si identificat semnalul dar si satelitul
    am sa revin cu foto ,dar deocamdata tinem sub obs un alt satelit cu aceasta antena.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Hylas 33,5 w

IN BUC SEMNAL PE SAT HYLAS 33.3W FRV 12456V27500 SEMNAL BUN IN BUC PE ANTENNA DE 1.8

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am revenit cu pozele promise :
    imi cer scuzele de rigoare deoarece pozele cu satlook micro nu au iesit bine vizibil (sant pocite)

pozele reale realizate azi 11.08.2013
    echipament folosit :
    antena offset 1m,lnb inverto black ultra (negru si lung),vantage X-201 madrid-spania

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Singurul transponder in banda Ku pe Hylas 1 de la 33.5 W are un nou symbol rate si fec.

Channel Name:TeleIDEA PushVOD service 1
    Stream: DATA
    Transponder: 12456,137 MHz
    Polarization: Vertical
    Symbol Rate: 30925 Ks
    FEC: 2/3
    Standard: DVB-S2
    Code Mode:CCM
    Spectrum:Inverted
    Pilot: off
    RollOff: 0.35
    BitRate:40,914 Mbit/s
    Carrier Width:41,749 MHz
    SNR:14,3 dB

Semnalul e inca mare dar putin mai scazut din cauza ca e acum transmis in dvb-s2.Semnalul pe bara e acum in rosu pe un receptor dvb-s2{Strong4500},suficient de mare ca sa putem,totusi,localiza satelitul de la 33.5W.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Astazi s-a schimbat din nou symbol rate-ul.De fapt s-a revenit la cel initial cind transponderul a fost activat.

Channel Name:TeleIDEA PushVOD
    Stream: DATA
    Transponder: 12455,484 MHz
    Polarization: Vertical
    Symbol Rate: 27500 Ks
    FEC: 2/3
    Standard: DVB-S2
    Code Mode:CCM

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)