Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Yamal 402 @ 55 East

azi in buc avem semnal si pe satelitu :Yamal 402 @ 55 East, semnal 100% doua programe a intrat deoarce este norma pentru rusia ...
    1-ntv+ rusia merge semnal 100%

12674 V
    DVB-S2/8PSK
    MPEG-2
    T2-MI
    14940 3/4

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cu ce antena iti intra ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WARSE View Post
    azi in buc avem semnal si pe satelitu :Yamal 402 @ 55 East, semnal 100% doua programe a intrat deoarce este norma pentru rusia ...
    1-ntv+ rusia merge semnal 100%

12674 V
    DVB-S2/8PSK
    MPEG-2
    T2-MI
    14940 3/4
    Sal
    Poti sa faci un test si cu un LNB cu Polaritate Circulara sa vezi cam ce semnal ai la rusi si sa postezi si sa nu uiti locatia e important....e un satelit interesant care nu a prea fost pus in interes....dar poate ca acum e timpul lui.... cine stie e de vazut....Multa Bafta.
    Vu+ SOLO2;DM 800 HD PVR;DISEQ 16 CENTAURI;H-H DIGITAL

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WARSE
    ...1-ntv+ rusia merge semnal 100%
    Intr-adevar,intra nu numai acest program,ci tot pachetul!Dar pentru a putea vedea aceste pachete rusesti ai nevoie de un utilitar,numit-4T2 Content Analyser,utilizat mai mult de pasioanatii de receptii deosebite.Semnalul celor doi transponderi este problematic pentru receptia cu antene mici.Pentru mai mult siguranta,este recomandabil o farfurie de la 1.4 m in sus.Eu m-am folosit de una de 1.5 m,lnb-ul Inverto cu flansa,placa TBS 6925 si pentru cei doi transponderi multistream,am avut nevoie de utilitarul Crazyscan si 4T2 Content Analyser.

Iata si harta Spot nordic a lui Yamal 402 de la 55.0E:

Semnalul de pe spotul Rusia este slab in zona mea.Si in acest caz e nevoie o antena mai mare decit cea folosita pentru beam-ul nordic.

Trps 12674 V,14940,3/4,mod-S2/8psk.PLP-0,1,2:

12694 V,14940,3/4,mod-S2/8psk-PLP-0:

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by radu daniel
    ...e un satelit interesant care nu a prea fost pus in interes....dar poate ca acum e timpul lui...
    Pe linga cei doi transponderi cu pachete de care am scris mai sus,mai este unul interesant-12522 V,27000,3/4-care transmite continut 3D,ba mai mult e si FTA!Este acelasi program ce se transmite pe Yamal 201/300k-90.0E pe trps:11093 H,3000,3/4,MPEG-4!
    Cred nu va fi nicio surpriza ca providerul rus sa activeze si alti transponderi multistream{PLP}incit pozitia de la 55.0E sa acopere necesitatile de acoperire terestra a programelor lor in banda Ku pe zona lor,asa cum o face in banda C de la 90.0E.
    Cu orice player DVB-S2 se poate scana si memora ambii transponderi PLP.Desigur ca nu se poate vedea nimic fiindca nu stie sa redea stream-ul T2-MI.Dar e un inceput promitator,si cine stie,la fel ca alte multistream-uri de pe alti satelit,rusii sa ne ofere si misloacele de-a-le decripta!

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    Semnalul celor doi transponderi este problematic pentru receptia cu antene mici.Pentru mai mult siguranta,este recomandabil o farfurie de la 1.4 m in sus
    Am o veste buna:m-am inselat asupra marimii antenei pentru receptia 12694 si 12674 V,14940,3/4!Am adus antena de 1.1 m la 55.0E si constat ca semnalul pe unul din transponder-12694 V-a fost inchis destul de repede de analizor si se misca in jur de 8 dB,iar pe 12674 V e in jur de 7 dB dar fara sa-l inchid!Receptie pe o vreme caniculara si senina,la amiaza.Daca insa ne uitam la BER,el inca nu ne da siguranta la receptie. De aceea e nevoie de o reglare buna a farfuriei,sa zicem de 1.2m,sa memoram transponderii si sa avem stabilitate la receptie.Desigur ca depinde si de zona si de sensibilitatea tuner-ului.Deci e posibil!

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru info. O sa incerc si eu zilele astea cu una Hirschmann de 120.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Uploaded with ImageShack.us
    gazprom data transponder

Uploaded with ImageShack.us
    transponderul cu programu 3d/inchide greu,semnal fluctuant,poate pe racoare o fi mai bine

- - - Updated - - -

scuze dream 500hd/antena off de 1,2/lnb gen sat
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 55e

As fi interesat daca a incercat cineva cu lnb cu polaritate circulara (rusi )ce diametru la antena si locatia.M-am informat putin pe un site si acolo arata ca se poate receptiona cu ofset de 50-60 cm intradevar transporterele sunt 21500 ....asta ma intriga si ma pune pe ginduri oare se poate receptiona si cu antene mai mici?Am receptionat 36E cu un ofset de 1 20 oare 55 E e mai greu de receptionat decit 36e?....O intrebare care eu nu gasesc inca raspuns.
    Sanatate maxima

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default mda ..!!1

As fi interesat daca a incercat cineva cu lnb cu polaritate circulara (rusi )ce diametru la antena si locatia.M-am informat putin pe un site si acolo arata ca se poate receptiona cu ofset de 50-60 cm intradevar transporterele sunt 21500 ....asta ma intriga si ma pune pe ginduri oare se poate receptiona si cu antene mai mici?Am receptionat 36E cu un ofset de 1 20 oare 55 E e mai greu de receptionat decit 36e?....O intrebare care eu nu gasesc inca raspuns.
    Sanatate maxima... radu spune ..!

de ce creazi ca isi trebuie lnb circular cind poti fara ce spui merge da sau nu "EU ZIC CA DA E SIMPLU DEPINDE DE MARIMEA ANTENEI SI LOCATIA EU STAU.. IN BUC CU O SIMPLA PLACUTZA DE PLASTIC AM DESCHIS NTV+ 36E ..E SIMPLU CA BUNA ZIUA "ATENTIE MERGE DOAR PE PARABOLA LNB FLANSE DACA AI OFFSET ..CUMPARA "LNB CIRCULAR ...MDA MDA ..1

RESCPECT MASTRE SATELESCU CU RAPOARTELE DE NOTA 10 SI MULTA BERE.. SPERAM SA LUCRAM SI LA CHINASAT DE LA 85E ASTEPTAM TRAS .. BAFTA ALL SA VEDEM SAT DE LA 40W CICA UNI AU SEMNAL ACOLO ... SI 27W IN BUC CU 1.8 NU INTRA ...SA VEDEM BUN AR FI 40W DRAGA MASTRE ISI INTRA 40W ...SI DACA ESTE SANSE SA IAU SEMNAL IN BUCALEZUL DE TOATE ZILELE ...
    Last edited by WARSE; 29th July 2013 at 20:15.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@radu daniel,

Trebuie sa stii ca acest satelit transmite in banda Ku numai in polaritate liniara,Orizontala/Verticala,precum poti citi pe orice site de specialitate-FlySat,Lyngsat,etc.Daca poti vedea pachetele rusesti{Tricolor TV si NTV Plus}pe Eutelsat 36A/36B de la 36.0E este pentru ca ai un lnb-circular{despre asta vorbesti tu} anume facut si folosit pentru transmisia circulara,Dreapta/Stinga.Si-n acest caz si cu o antena mai mica poti receptiona semnal util de la rusi cu atit mai mult daca esti plasat intr-o zona favorabila!Si esti,daca ma uit la locatia ta-"Teritoriu Violet" Dar asta nu inseamna ca aceasi antena si acelasi lnb circular e bun si pentru receptia lui Yamal 402.Poate e vorba de alt satelit pe acel site ce te incurajeaza sa folosesti lnb circular si farfurie mica si nu despre cel de pe topicul noastru!?

satelescu

Hi WARSE,

Mersi de urari si de..beri Acum inteleg de ce colegul noastru de pagina aminteste de transpondere in 21500,motiv pentru care am si ocolit raspunsul.Nu stiu la ce site face referire el{si tu},dar daca e vorba de transponderii in banda Ka,atunci cu adevarat vorbim de alt satelit si nu de Yamal 402!In acest caz ma pot scoate linistit din discutie.Nu stiu ca pina in prezent sa avem rapoarte de receptie in aceasta banda,iar despre ce nu stiu,vorba inteleptului,mai bine tac
    Last edited by satelescu; 29th July 2013 at 20:35. Reason: adaugat ps.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

spuneti va rog ce antena recomandati pt 11265 V 30000 de pe acest satelit
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 55e

Mea culpa

Eu vorbeam de 55,9E-Bonum 1......Sorry

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Ntv+

dragul meu , eu vb ca se poate pe antenna parabola sa pui in ghidul de unda o placutza simpla si deschizi ntv+dar daca uni au offset nu merge cu placuzta. eu vb de antenna parabola eu am deschis cu semnal util ntv+ apropo si merge si toata gama ku iar cu lnb circular doar ntv+ asa esti mai cistigat cum am facut eu vedeam si de ex..sky.it si ntv+ bineinteles ca semnalu mai scade un pic daca ai antenna de 1.8 e ok refeire la banda ka nu vb aici si eu sint iesit din comun ..eu acum pe 55e am doar doua programe ntv+ free
    si inca unul 3d hd ..vreau sa vb sa tinem legatura cu toti pasionati de extreme cu ar fi sat : 87.5 chinasat .40w acolo daca te intreb inca odata avem semnal pentru "BUC"
    27W IN BUC CU 1.8 NU AM SEMNAL PACAT ...E BINE CA TU ESTI MEREU CU IDEI EXTRAODINARE CU RAPOARTEDE NOTA 10 E BINE SA AVEM PE CINEVA CARE PUNE SUFLET BRAVO TI-E MANE DRAG SI DECE NU INCA O LADA DE BERE TIN-O TOT ASA SAL SI RESCPECT TOTI USERI ...LA MAI MARE NBBBBBBBB..
    1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by radu daniel View Post
    Mea culpa

Eu vorbeam de 55,9E-Bonum 1......Sorry
    La 56 de grade est sunt doi sateliti activi, Bonum 1 (satelitul mai vechi cu doua frecvente active) si DirecTV 1R (satelitul pozitionat recent la aceasta pozitie cu mai multe frecvente active). Ambii sateliti au orbita inclinata iar in cazul satelitului DirecTV 1R miscarea acestuia deasupra si sub ecuator este de 0.9 grade si intotdeauna in crestere.
    Pe la ora 19 si 50 de minute ora Romaniei (si deasemenea dimineata la 8 fara 10 min ) este momentul in care DirecTV 1R trece prin punctul de latitudine 0, deci poate fi receptionat cu semnal maxim fara a modifica elevatia antenei (antena ce urmareste curba polara). Pentru a receptiona in alte momente ale zilei trebuie modificata elevatia antenei.

Am facut un test de receptie in seara asta si surprinzator este ca vine ceva semnal de la DirecTV 1R, desi suntem mult in afara ariei de acoperire conform hartii.

Rezultate de receptie cu antena de 1.4m si placuta depolarizatoare introdusa in lnb:

Last edited by EXCALIBUR; 30th July 2013 at 00:11.
    PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)