Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce dth are cea mai buna acoperire in Europa?

Salut membrii acestui forum si deranjez si eu cu o intrebare; calatoresc mult prin europa si as dori sa vizionez programe romanesti. M-am saturat de tv online si vreau ceva stabil, calitate buna, programe mai variate. Ce dth din Romania se poate receptiona in toata Europa, antena cat mai mica si un satelit pe care sa pot regla antena imediat?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnalul cel mai bun il ai cu dolce dar in schimb antena nu e chiar asa de usor de reglat fara un aparat de masura.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Focus Sat,asa cred.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

asa stiu si eu Focus sat

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Dth

Dolce si Focussat de departe cu cel mai bun semnal in ordinea in care le-am trecut!

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by caluion99 View Post
    as dori sa vizionez programe romanesti. M-am saturat de tv online si vreau ceva stabil, calitate buna, programe mai variate.
    ai vrut sa spui reclame românesti sau traduse-n româneste si ceva balacareala politica, filme de groaza date prin jurnalele televizate unde mai vezi ce topor sa oprit prin capul cuiva, morti raniti si alte crime si cate un un film care incepe la 8 seara si se termina dupa miezul noptii, daca nu cumva ai adormit intre timp.
    as zice Focus pt ca e singurul (aici se poate polemica) pt care nu ai nevoie de receptorul lor si poti baga cartela intr-un aparat mai performant care stie Connax. (sau multiCas), semnalul pe Thor este destul de mare, deci calitatea acceptabila.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri. La focus ma gandeam si eu pentru ca au cel mai flexibil sistem de plata. Insa nu stiam cum sta cu acoperirea in Europa. Numai cu aparat de masura special se poate gasi satelitul lui Focus? Sau se poate si doar cu o busola?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri. La focus ma gandeam si eu pentru ca au cel mai flexibil sistem de plata. Insa nu stiam cum sta cu acoperirea in Europa. Numai cu aparat de masura special se poate gasi satelitul lui Focus? Sau se poate si doar cu o busola?
    O busola este suficienta. Cauti 1 grad W cu busola, iar lista de frecvente Focus o poti gasi la: http://www.lyngsat.com/Thor-6.html. Pt. reglaj poti folosi de ex. frecventa 12456 V, 28000, FEC 7/8

Bafta.
    Offset 0,9 m + LNB Digiline + H-H mount DM 3800 + DM800SE + DM500S
    Offset 0,9 m + 5 x LNB Inverto Twin Multiconnect: 19.2E, 16E, 9E, 4.8E, 1W + Opticum 4050C

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu le am pe amindoua,Focussat si Dolce amindoua au semnal bun in Europa (Irlanda)si tot amindoua sunt foarte usor de platit online,la Dolce primesti 4 receptoare pe un abonament (am eu 4) iar la Focussat am inteles ca poti primi 2cartele pe un abonament...

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca nu ai instalat vo antena satelit pana acum e bine sa incepi prin a urmarii v-un video pe youtube despre asa ceva si ai grije cu busola pusa pe 1W ca te invarti cu antena pe acolo dupa semnal de te ia ameteala si tot no mai potrivesti pt ca in primul rand totul depinde de pozitia unde pui antena iar de exemplu pt vestul Europei pe busola sunt cam in jur de 187° daca imi aduc bine aminte. cel mai simplu e sa lasi pe unul cu scule sa tio monteze, dar daca tot vrei sa reusesti singur pune pe un telefon mobil cu Android aplicatia satfind pro sau chiar si varianta free normala si iti arata telefonul toate datele de care ai nevoie: azimutul, elevatia antenei, inclinarea diodei si evident compasul, ba chiar se mai face si verde cand ajungi pe directia buna, deci ametesti mai putin... si ai sanse mai mari de izbanda.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut membrii acestui forum si deranjez si eu cu o intrebare; calatoresc mult prin europa si as dori sa vizionez programe romanesti. M-am saturat de tv online si vreau ceva stabil, calitate buna, programe mai variate. Ce dth din Romania se poate receptiona in toata Europa, antena cat mai mica si un satelit pe care sa pot regla antena imediat?
    in spania focus si dolce se pot receptiona si cu antena de 60 cm fara probleme,iar digi se poate receptiona cu 80 cm fara probleme
    succes

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri. Eu sunt "nomad" asa ca va trebui la cateva zile sa-mi mut locatia. Deci trebuie musai sa-mi "dau doctoratul" la instalare rapida a antenei. Am vazut ceva si pe youtube. De asemeni stiu si busola sa o folosesc. Exista si telefon destept.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)