Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Chinasat 12 @ 87.5 East

Chinasat 12 de la 87.5 E are 28 transponderi pentru banda C si Ku fiecare,iar de citva timp ultima are transponderi activi.Cu toate ca aria de acoperire a satelitului este pentru China,Asia de Est si de Sud,Orientul Mislociu,Africa,Australia si Oceanul Indian,spotul regional Africa si Orientul Apropiat intra destul de bine si in Europa.S-ar putea ca in partea de sud-est a tarii sa fie receptionat si cu farfurii de 1.2 m{urmeaza sa verifice cei de acolo}.Cu farfuria mea de 1.5 m,pe singurul transponder receptionat in Ku-12519 H,10749,3/4,ieri am avut semnal de peste 11 dB,iar acum dimineata a scazut la aproape 8 dB.In ciuda acestei fluctuatie zi/noaptea el se pastreaza pe bara.Din pacate din cauza interferentelor masive de la antenele mobile din preajma antenei mele pe ceilati transponderi semnalul e compromis total.Se vede din spectrometru.Astept ca cei mai norocosi decit mine sa vina{aici}cu rapoarte mai bune.

satelescu
    Last edited by satelescu; 11th July 2013 at 12:17. Reason: new map

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default chinasat 87.5..!!!!

mastreee.. respect dar inca este in faza teste nu ?>..daca ai ceva programe pune poze eu sint in buc cu 1.8 caut dar nu am o lista complexta pentru golden [amiko] daca este sa captez ceva te anunut mare respect..
    Last edited by WARSE; 11th July 2013 at 21:57.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

dat un blindscan/nimic/mai asteptam
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Deocamdata nu sunt programe tv, acum cateva zile a fost un test (bare color), pe 12692 H 4160 la provider aparea IRIB, dar intre timp a disparut si au mai fost doua "Service 2" (black screen) pe 12593 H 39000 si 12719 H 40000 care la fel au disparut si astea. Semnal bun si la Suceava pe antena de 1m.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi WARSE,

@Florynsv ti-a raspuns la intrebarea ta.Numai despre o frecventa pot sa vorbesc,cea din screenshot,gasita de utilitarul EBS si la care am semnal bun tot timpul.Cu aceasta ocazie trebuie sa corectez constatarea din postul anterior;dupa ce mi-am verificat pozitia farfuriei mele cu pozitionerul,acum pot spune ca nu-i nicio diferenta la semnal zi/noapte cum am crezut initial.El ramine constant si poate fi inchis,dar pentru acest transponder in modulatia 32 APSK ai nevoie de un dispozitiv care sa stie sa prelucreze acest tip de semnal si sa-l poti vizualiza.
    Pentru celelalte frecvente nu pot spune mai multe decit ca sint "victimele" interferentelor masive de la antenele mobile din apropierea antenei.Chiar daca nu le pot detecta cu placa sau receptoarele mele,semnal este pe unii transponderi,cel mai evident parea a fi,cind am facut teste,la 12719 H si mai este unul pe polaritatea verticala la 12639 dar care nu poate fi inchis.
    Da,se poate spune ca satelitul e in faza de teste.Deocamdata se verifica modulatiile si parametrii de transmisie.Se pare ca unii provideri de programe asteapta ca aceasta perioada sa se termine cit mai repede,cel mai grabit pare a fi IRIB{Islamic Republic of Iran Broadcasting},care dupa ce a fost scos de pe Intelsat 902-62.0E{11555 V,27500,3/4},ca urmare a sanctiunilor Consililui de Securitate a ONU,ar vrea sa gaseasca cit mai rapid o "gazda" potrivita.Chinasat 12 i-a lasat sa transmita chiar in faza asta de teste.Ceea ce dovedeste ca,initial,China ar fi dorit sa lase televiziunea iraniana sa transmita de pe satelitul lor,dar la presiunea celorlalte membre din Consiliu a revenit asupra deciziei ei si cauta sa respecte hotarirea lor.Ramine de vazut cit timp?

@Florynsv,mersi de confirmare.Deci cei cu antene mai mici din estul tarii sint favorizati de spotul OM si Africa de la Chinasat 12! Urmeaza ca oferta de programe sa fie pe masura.

satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pentru cei care vor sa vada daca au semnal pe acest satelit, acum pot sa verifice! De vreo 2-3 zile a aparut iarasi un test card pe o noua frecventa 12594 H 40000 3/4 DVB-S/QPSK!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Uploaded with ImageShack.us
    12520h are ceva semnal dar nu inchide

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default chinasat12

ciudat la mine in buc nu intra cu antena de 1.8 ..! florine tu spui ca 1.10 a intra gladix cu ce diametru va rog ..

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

In Oradea cu antena de 0,8 semnal bun 89-71 % asta in conditiile in care nu receptionez nici o frecventa de pe 85.2 E si pe 90 E doar cateva Tp-eri , din cauza unori pomi .
    .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

offset 1.2/lnb gs 0,3db/pe motor

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Au reaparut pachetele iraniene IRIB{televiziunea iraniana}pe doi transponderi-12705 H,22500,5/6 in dvb-s2/8psk si 12733 H,21500 3/4 in dvb-s.Semnal bun cu antenna de 1.5 m si in ciuda intereferentelor din zona le-am putut scana si memora.

12705 H:

12733 H:

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

au fost acum vreo doua saptamini pentru citeva zile apoi au disparut ca sa reapara de ieri/se joaca iranieni la butoane

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)