Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63

Thread: Ses-6 @ 40,5w

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ses-6 @ 40,5w

Recent mi-am exprimat speranta ca satelitul SES-6,ce urmeaza sa fie plasat la 40.0W,inlocuindu-l pe "batrinul" NSS 806,va fi mult mai accesibil pentru amatorii de receptii exotice in banda C,dar si{o noutate pentru europeni!}pentru banda Ku.Iata ca testele ce se fac pe SES-6 la 26.0W pare sa indreptateasca aceasta speranta.Nu stiu daca ea se va si adeveri.Daca da or nu,urmeaza sa vedem.Din testul ce l-am facut eu insumi,gasind pe un purtator de semnal de pe noul satelit,imi permit sa cred ca avem sanse sa ne fie accesibil si aceasta pozitie,care pina acum era rezervata doar putinilor entuziasti care aveau farfurii de peste 1.8 m.
    Iata o proba ce-mi permite sa fiu optimist.Nu pot da informatii in plus despre aceste teste si frecventele ce urmeaza a fi folosite.Ele sint similare cu cele din anul trecut ale lui Astra 2F,cind a fost plasat la 43.5 E inainte "de-a intra in pita" la 28.2 E.

Semnal receptionat la Cluj-Napoca cu antena de 1.5 m,lnb Inverto si placa TBS6925

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am verificat si au acum in C band si este activa o purtatoare la 3868 MHz polaritate stanga, cu semnal puternic. Sa speram ca va ramane asa semnalul si la pozitia finala a satelitului, 40.5W .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Un alt purtator de semnal in teste,11017 H:

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca doua purtatoare de semnal in teste:11154 H si 11366 H.Pina acum semnal bun in banda Ku.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi EXCALIBUR,

Sper sa nu gresesc,dar parca se fac teste si pe acest footprint in banda Ku.Analizorul meu imi indica semnal intre 2=>3 dB pe urmatoarele purtatoare:11544 V,11563 V,11584 V,11604 V.Te-as ruga,daca nu-i deranj prea mare, sa le verifici cu farfuria ta mare.Se pare ca semnalul pe acestea sint de la 26 W si nu de la alt satelit.Poti confirma asta?Ar fi minunat daca ar fi adevarat!
    cu multumiri,

satelescu

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    http://img4.hostingpics.net/pics/175594kubandses6.png

Hi EXCALIBUR,

Sper sa nu gresesc,dar parca se fac teste si pe acest footprint in banda Ku.Analizorul meu imi indica semnal intre 2=>3 dB pe urmatoarele purtatoare:11544 V,11563 V,11584 V,11604 V.Te-as ruga,daca nu-i deranj prea mare, sa le verifici cu farfuria ta mare.Se pare ca semnalul pe acestea sint de la 26 W si nu de la alt satelit.Poti confirma asta?Ar fi minunat daca ar fi adevarat!
    cu multumiri,

satelescu
    Salut cu siguranta sunt de pe SES-6 : Frecventele de pe East & West Atlantic in banda KU sunt de la 10950 -11700

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca un purtator de semnal:11322 V.Nu stiu cind va fi operational SES-6 la 40.0W,dar daca se ia la rind fiecare frecventa,estimez ca testele vor dura cam doua/trei saptamini.Singurul lucru cert pina acum,iar testele ne dovedesc acest lucru,e ca semnalul pe banda Ku,cel putin de pe prima harta,este bun,spre foarte bun pe zona noastra.Cum ne arata si aceste probe de pina acum.

satelescu

ps,@EXCALIBUR,nu-i mai cazul sa verifici frecventele in banda Ku despre care credeam c-ar fi semnal de pe alt footprint.Am primit un raspuns de la un dx-ist care a infirmat supozitia mea.Te rog accepta scuzele mele in caz ca te-ai deranjat pentru ce te-am rugat.
    Last edited by satelescu; 10th July 2013 at 20:25. Reason: un ps

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

it Europe beam ?
    dom

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

The first map has good coverage for Europe,the second less,but with 1.5 m dish,maybe less you will get Ku-band.At least that tests tell us.Wait and see.

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

Ce se intampla , vad ca trecut satelitul de 40.5 acum e la 40.92 ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La ora 19:05 ora Romaniei SES-6 se afla la 41.58 trecind de 40.48 W unde urmeaza sa inlocuiasca NSS 806.In aceasta perioada se testeaza cordonatele{latitudinea,longitudinea si elevatia}satelitului si probabil ca din aceste motive el este in continua miscare. Inca nu se stie data cind va fi operational la 40.5W.

satelescu

Sathunter Friend
    Posts Thanks / Likes

Gata a ajuns pe pozitia oficiala 40.5 W , acum sa vedem primele frecvente , sper ca va trece semnalul si prin pomii vecinului

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu am crezut ca l-au scapat de pe orbita
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Iata ca avem primul purtator de semnal activ-11072 V-de la SES-6 dupa ce a fost plasat cu succes la pozitia 40.5W.Semnal bun cu antena de 1.5 m,precum anticipam cind satelitul era la 26.0W.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am facut test si cu antena de 1.1 m pe acelasi transponder-11072/3 V{de mai sus}.Din fericire intra semnal si pe farfurii mai mici.Cu siguranta ca daca as mai umbla la reglari la montura H-H,semnalul ar fi fost mai bun.Incercati si va veti convinge!

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)