Salut,
De cateva zile testez Canon EOS M.
Versiunea de soft cu care vine, respectiv 1.06, e varza. Autofocus practic nu are, mai bine si mai repede faci focus manual.
Dar intuitia feminina m-a facut sa-l iau fix cu o zi dupa ce au lansat versiunea de soft 2.02, care promitea un autofocus de 2,3 ori mai rapid, ceea ce il facea decent.MULT sub concurenta de oricare vreti voi, dar decent.
Zis si facut. Descarcat via canon europe varianta de soft, facut upgrade si inceput teste.
Apoi m-am dovedit cel putin...naiv, ca sa nu zic altfel, pt ca ok, focusa rapid, dar pana facea poza si o scria innebuneam. Intervalul intre poza 1 si poza 2 era urias. Apoi, in sfarsit, m-am prins care era spilul: aveam un card de 32Gb, dar card clasa 2, adica un transfer de mocanita in reparatii capitale.
I-am pus un card de 16Gb, care are 95Mb/s transfer, zice Sony, cel putin. Ca o avea sau nu, deja era diferenta intre bicicleta Pegas Practic si o Honda CBR. Zboara, pur si simplu! Scrierea era aproape instantanee si cuplata cu focusul ala superrapid...a fost mirobolant!
Acum, sub aspect tehnic, are senzorul lui 650D, are 18Mp si vine cu un blitz speedlight 90 (mic, dar patina e compatibila cu toae blitzurile pt Canon) si obiectiv 18-55. Dar e un obiectiv decent, full-metal. Si constructia body-ului e de calitate, fiind dintr-un aliaj de magneziu, nu da senzatia de plastic ieftin.
N-am filmat cu el, aud ca filmeaza foarte bine,dar nu am testat inca. Pentru mine, filmatul e secundar.

Ce mi-a placut:
-calitatea imaginilor. Acest DSLR de poseta de vreo 240 de grame face imagini frumoase, nu conteaza in ce tip de lumina
-e foarte un la ISO, mai ales daca folososti High Iso Noise Reduction te poti duce sa faci poze utile si la 6400, ba chiar la 12.800, evident, au zgomot considerabil, dar -in situatii speciale- se pot folosi. Fara probleme trage pana pe la 3200, sacrificiul de calitate fiind minim. Nu recomand, fireste, pentru portrete, dar la peisaj sau arhitectura merge.
-focalizeaza (post-resoftare si cu card bun) suficient de rapid pentru gustul meu si sunt destul de cusurgiu.
-mie imi place faptul ca e mic, desi unii ii reproseaza asta, pt ca e portabil fara a fi fragil (nu-l scapati insa din mana, de ex eu il port la gat, nu e fragil, dar nu e indestructibil)
-ecranul este absolut decent

Ce nu mi-a placut:
-menuul este vrajmas, mai ales pt un Nikonist ca mine, am si Canon G1X si seamana, dar nu rasare deloc
-touch-screen, mai ales in combinatie cu butoanele fizice, presupune a dobandi o obisnuinta, aproape o am, dar inca imi sunt lucruri straine.
-faptul ca adaptorul -o piesa, pana la urma, sine qua non-costa vreo 6 milioane si nu e, la urma urmelor, decat o saiba cu pretentii

In concluzie:
Daca vrea cineva, mai ales canonist, sa nu mai care un panzer dupa el, avand sensibil aceeasi calitate, sa-si ia EOS M
Daca mizeaza cineva pe un focus superrapid, parerea mea e ca ar trebui vazute si ofertele concurentei, Canon e DECENT, in niciun caz foarte bun.

Revin cu alte impresii pe masura ce la capat, si le voi capata in concediul -mai mult decat binemeritat-care urmeaza