Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Preluare abonament digi

Salutare , imi poate spune cineva procedura si costuri pentru o preluare contract digi satelit va rog .

Ms .
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default preluare abonament digi

1 mergi cu abonatul la o casierie rcs rds si reziliaza contractul 2 iti fac tie un contract nou pe acelasi echipament

LE:
    0 costuri doar transportul pina la casierie
    Last edited by laur69; 3rd July 2013 at 09:33. Reason: posturi unite

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by stiintacraiova View Post
    1 mergi cu abonatul la o casierie rcs rds si reziliaza contractul 2 iti fac tie un contract nou pe acelasi echipament

LE:
    0 costuri doar transportul pina la casierie
    + 50 lei activarea cardului

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Practic notiunea de preluare la satelit nu exista, cel putin nu in sensul folosit pentru celelalte servicii oferite de rcs (catv, net si tel.).
    Mai trebuie mentionat, ca prin semnarea unui nou contract, chiar daca cu aceleasi serii si pachete de programe, se aplica oferta comerciala actuala. In concluzie daca echipamentele au fost in custodie, noul beneficiar trebuie sa le achizitioneze sau sa le treaca in chirie, custodia nemaifacand parte din oferta comerciala. Taxa de activare se achita obligatoriu pentru fiecare cartela (exceptia o reprezinta decodorul dublu unde se plateste doar o singura taxa).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Prezentarea echipamentului (receptor proprietate + card) pentru verificare tehnică mai este obligatorie? Acum căţiva ani nu am ştiut despre această condiţie şi ne-am prezentat doar cu actele aferente şi nu am reuşit schimbarea proprietarului.
    Nokia 9600s, Philips dBox2, Optibox500

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Fisa de reziliere e de ajuns.
    Daca receptorul nu e bun sau e "prea bun" e treaba ta.

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by val View Post
    Prezentarea echipamentului (receptor proprietate + card) pentru verificare tehnică mai este obligatorie? Acum căţiva ani nu am ştiut despre această condiţie şi ne-am prezentat doar cu actele aferente şi nu am reuşit schimbarea proprietarului.
    In principiu daca rezilierea si contractul nou se fac pe loc nu vad motive pentru care nu s-a rezolvat. Probabil a fost un exces de zel al angajatului. Probleme ar fi in situatia in care nu se face contractul pe loc pentru ca in aceasta situatie nu ar fi nici o certitudine ca se va resemna iar echipamentul ar ramane in continuare in posesia clientului

Quote Originally Posted by intel View Post
    Fisa de reziliere e de ajuns.
    Daca receptorul nu e bun sau e "prea bun" e treaba ta.
    De regula, la mine pe zona am convenit sa se faca contractul indiferent de starea aparatului (evident sa nu prezinte urme de soc mecanic, contact cu lichide etc). Chiar daca este defect aparatul se semneaza contractul iar ulterior se schimba in service. De asemenea prezenta decodorului proprietate client la semnare este facultativa. Pana la urma este suficient ca persoana sa faca dovada ca acel a fost cumparat la un moment dat, este liber de contract si nu sunt debite pe fostul proprietar.

Sunt tot felul de situatii, la care se gasesc solutii favorabile ambelor parti. Totul pleaca de la acel "Buna ziua"

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Scuze ca intervin si eu pe thread, insa nu am stiut unde sa postez si aici mi s-a parut cel mai la indemana. Vroiam sa spun ca cedez un abonament Digi TV satelit, actualmente cu echipament in custodie: receiver Hyunday HSS 1160 NA cu softul vechi plus antena (urmeaza sa trec la Digi cablu si nu mai am nevoie de ele). Sunt in satare foarte buna si as prefera sa vi le predau voua decat sa le returnez la casierie. Detalii va rog pe PM, oras: Bucuresti.
    |
    Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu se poate transfera un abonament cu un echipament in chirie sau custodie . Transferul se poate face DOAR DACA ECHIPAMENTUL ESTE CUMPARAT DE CLIENT !

Poate daca este cineva interesat de 1160 acela (si pot aparea) doar sa il cumperi cu 150 de lei receptorul si dupa sa il transferi sau inchizi abonamentul si spui ca doresti sa pastrezi receptorul si il achiti la casierie (150 de lei) si atunci il poate folosi atcineva la un nou abonament.

Ai grija ca pt reziliere tre sa depui cererea azi sa zicem (neaparat plata abonamentului lunii in curs achitata) si predai receptorul luna viitoare intre 1-5 . (te mai tin o luna abonat).

Bafta!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

preluarea /cesionarea abonamentelor se poate face doar daca ECHIPAMENTUL ESTE CUMPARAT DE CLIENT . Nu se poate transfer daca este in custodie/chirie .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danyelsan View Post
    Nu se poate transfera un abonament cu un echipament in chirie sau custodie . Transferul se poate face DOAR DACA ECHIPAMENTUL ESTE CUMPARAT DE CLIENT !

Poate daca este cineva interesat de 1160 acela (si pot aparea) doar sa il cumperi cu 150 de lei receptorul si dupa sa il transferi sau inchizi abonamentul si spui ca doresti sa pastrezi receptorul si il achiti la casierie (150 de lei) si atunci il poate folosi atcineva la un nou abonament.

Ai grija ca pt reziliere tre sa depui cererea azi sa zicem (neaparat plata abonamentului lunii in curs achitata) si predai receptorul luna viitoare intre 1-5 . (te mai tin o luna abonat).

Bafta!
    Foarte bine punctat cu o mica mentiune: echipamentul il poti preda odata cu cererea de reziliere, se specifica ca nu mai tarziu de 5 ale lunii viitoare doar ca abonamentul tau nu va fi inchis pana la terminarea lunii in curs
    Sa ma contrazica @velciu daca gresesc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru raspunsuri, nu stiam aceste detalii, intelesesem din discutie ca se poate face oricum transferul.
    In cazul asta mai este si varianta de a rezilia eu si cei interesati sa achite doar contravalioarea echipamentului. Mergem impreuna la casierie eu reziliez, doritorul plateste numai contravaloarea echipamentelor si le ridica de la mine.
    Nu ma intereseaza si nu vreau sa fac vreo afacere din asta, doar sa stiu ca au ajuns pe maini bune
    Sunt in stare foarte ok atat antena cat si receptorul si mi-ar parea rau sa ajunga pe cine stie unde sau sa le deterioreze cineva la demontare.

Multumesc mult pentru raspunsuri si ajutor.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca nu vrei batai de cap reziliaza preda echipamentul si ai terminat.Cine vrea abonament a-si face.Daca nu au receptoare alege concurenta ca acolo sint destule.

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by csachiri View Post
    Foarte bine punctat cu o mica mentiune: echipamentul il poti preda odata cu cererea de reziliere, se specifica ca nu mai tarziu de 5 ale lunii viitoare doar ca abonamentul tau nu va fi inchis pana la terminarea lunii in curs
    Sa ma contrazica @velciu daca gresesc.

Daca se face rezilierea cu predarea echipamentelor, rezilierea intra in vigoare cu data semnarii actului de reziliere.
    Se poate solicita rezilierea si fara predarea echipamentelor, in orice zi a lunii insa abonatul trebuie sa fie cu plata la zi si se obliga sa returneze echipamentele pana cel tarziu data de 07 a lunii urmatoare. In aceasta situatie cartela va ramane activa pana in ultima zi a lunii iar abonatul mai are 7 zile la dispozitie sa returneze aparatele si antena sau doar cartela. In caz contrar echipamentele se factureaza automat la valoarea lor comerciala (cartela 20 euro, decodor 60 euro, antena 50 lei).

Intr-adevar, daca se depune cererea de reziliere la satelit pana pe 05 a lunii nu se plateste luna in curs. Daca abonamentul este facturat deja (e valabil la abonatii care mai au si alte servicii de la Rcs si se factureaza la comun), abonamentul pentru Digi Satelit se storneaza automat.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri. Am sa merg sa reziliez la un centru Digi. Sper ca pe cablu sa fie la fel de ok ca si pe satelit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)