Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Alimentare externa H-V LNB

Salutare tuturor
    As dori sa aflu daca exista o alimentare externa pt lnb pentru polaritate verticala si horizontala in acelasi tmp , din receptor nu se alimenteaza lnb,din cauza instalatiei (am probat cu un receptor alimentarea IN-OUT si functioneaza, in cutia principala de distributie) am gasit pe internet doar alimentare pt horizontal sau vertical dar in acelasi timp in functie receptor nu am vazut nimic .

Mersi mult . orice sfat este bine venit.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu există aşa ceva. Pentru polarizare Verticală tensiunea trebuie să fie de 13 Volţi iar pentru Horizontală de 18 Volţi.

Nu ştiu ce instalaţie ai tu dar pare că ceva nu e bine făcut acolo. Cunoşti LNB-urile Quattro? La ele H şi V sunt pe ieşiri diferite şi deci... merg simultan. Doar că Quattro de regulă se conectează la un multiswitch.

Trebuie să explici mai n detaliu ce instalaţie ai şi ce doreşti să faci pentru că altfel ne dăm cu părerea aiurea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Instalatia este compusa :
    1 lnb twin din care un cablu merge la un amestec cu trecere curent tv terestru+satelit ,identic si la celalalt cablu de la lnb terestru+satelit din care merg fiecare separat la receptor satelit,primul receptor avand distanta mai scurta aprox 10 metri merge perfect,
    al doilea receptor distanta aprox 17....20 m nu merge satelitul ,terestru terestru merge perfect.Am pus un receptor in cutia de registru cu cablu satelit en IN si OUT cablu pentu al doilea receptor ,merge ok pe fregventa selectata H sau V.Din care rezulta ca nu ajunge tensiunea din receptorul final la LNB .
    Mersi mult pt raspuns.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cred ca cel mai bine masori cu un multimetru diversele tensiuni (e posibil sa ajunga tensiune la LNB, dar prea scazuta). Ai incercat sa inversezi diplexerele de sat cu terestru intre ele, sa vezi daca se propaga defectul ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vsatrro View Post
    Instalatia este compusa :
    1 lnb twin din care un cablu merge la un amestec cu trecere curent tv terestru+satelit ,identic si la celalalt cablu de la lnb terestru+satelit din care merg fiecare separat la receptor satelit,primul receptor avand distanta mai scurta aprox 10 metri merge perfect,
    al doilea receptor distanta aprox 17....20 m nu merge satelitul ,terestru terestru merge perfect.Am pus un receptor in cutia de registru cu cablu satelit en IN si OUT cablu pentu al doilea receptor ,merge ok pe fregventa selectata H sau V.Din care rezulta ca nu ajunge tensiunea din receptorul final la LNB .
    Mersi mult pt raspuns.
    inteleg ca ai un lnb twin si doua diplex-combinere pe fiecare iesire a lnb-ului? daca e asa ai un diplexor/combiner defect http://www.digitalsatelit.ro/diplexer-exterior.html

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by di.fm View Post
    inteleg ca ai un lnb twin si doua diplex-combinere pe fiecare iesire a lnb-ului? daca e asa ai un diplexor/combiner defect http://www.digitalsatelit.ro/diplexer-exterior.html
    Am pus legatura directa satelit-receptor --prin cablu instalatiei din casa nu functioneaza,am conectat un cablu pe direct in iesire diplexor si functioneaza ,problema este in instalatia din pereti exista acea pierdere de tensiune ,de aceea am intrebat daca exista o sursa de alimentare H-V externa ,surse individuale H sau V am gasit,ramane singura posibilitate de a verifica instalatia interna din casa ,sau un lnb quattro cu un multiswitch.
    Multumesc tuturor pt raspunsuri.
    ps daca mai exista alta varianta nu stiu...
    mersi tuturor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu bănuiesc că ai o ieşire de la LNB defectă. ncearcă să schimbi ieşirile ntre ele şi vezi cum se manifestă.

La cablurile lungi ntr-adevăr apar nişte pierderi dar este vorba de 1, 2 sau 3 Volţi. La astfel de cazuri defectul se manifestă prin lipsa recepţiei canalelor pe Horizontală dar cu recepţia celor pe Verticală. Asta pentru că tensiunea de 18 Volţi de pe Horizontal scade să zicem la 14 Volţi ceea ce nu este suficient pentru H dar 14 Volţi este arhisuficient ca cele pe Verticală să funcţioneze. Conform presupunerilor tale tensiunea ar trebui să scadă de la 18 Volţi la sub 10 Volţi ceea ce este foarte foarte mult şi n nici un caz nu poate fi cauzat de cţiva metri de cablu n plus ci este ceva mai grav (cablu deteriorat sau conectică foarte proastă).

Cea mai practică rezolvare ar fi să iei un multimetru şi să măsori tensiunea pe fiecare mufă n parte şi astfel găseşti unde se pierde tensiunea (dacă ntr-adevăr se pierde).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)