Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Help,pls! LNB QUAD band si vu+ solo 2

Salut,
    Nu stiu cum sa setez receptorul sa se impace cu lnb-ul cel profi, smw qpll type r.
    Are banda impartita in patru, ceva gen:
    13 v tone on pt frecventa mica, polaritate v
    13 v tone off frecventa mica, polaritate h
    18v tone on frecventa mare, polaritate v
    18f tone off frecventa mare, polaritate h

Problema: receptorul meu stie oare sa comande un asemenea lnb si, daca da, cum?! Iar daca nu, batranul meu Exhostar ad 3000 ip viaccess ar putea?! Bine, echostarul nu se poate conecta in acest mom la televizor, ca nu are scart, dar gasesc eu o cale, daca chiar se ajunge la asta.
    LNB e fabricat in iunie 2010, deci nu chiar pe vremea lui echostar 3000..
    Teoretic, vu+solo2 ar trebui sa il poata controla. Dar cum?!

Multumesc frumos de orice informatie!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

daca e profi lnb-ul tau nu inseamna ca ar fi util in cazul tau sau ca e mai bun ca un single premium black ultra sau cum o fi , eu cred ca poti totusi sa-l folosesti cu un diseqc switch cu 4 intrari pus sus la antena ca sa cobori cu un singur fir iar la scanare va trebui astfel sa scanezi pe cele 4 lnb-uri incit sa corespunda benzile celor 4 iesiri

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

LNBurile SMW pe care le-am vazut eu au flansa tip WR75 (dreptunghiulara, pentru Ku) si permit receptia unei singure polarizari; exista si cu flansa circulara C120 pentru ambele polarizari, insa sunt mai rare (practic integreaza un OMT si 2 LNBuri multibanda intr-aceeasi carcasa, preturile fiind insa mari pentru amatori). Comutarea intre LO se face in tensiune, 14V pentru low (de ex 9750 sau 10000 MHz) si 18V pentru high (de ex. 10600 sau 10750 MHz). Deci un receiver uzual nu ar avea probleme sa-l controleze, insa memorarea canalelor pentru o navigare uzuala ca in cazul LNBurilor universale clasice probabil ca va fi dificila, depinzand de cat de customizabil este receiverul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@scorpio
    ce pot sa-ti zic e ca vechiul meu rec analogic avea in spate 4 intrari cu niste butoane tip clapeta pe care scria low v/low h/hight v/hight h/iar lateral de ele un alt buton de culoare rosie unde nu scria nimic
    posibil sa fi fost la vremea aia folosibil pentru astfel de lnb/desi daca spui ca e din 2010 nu stiu daca atunci se faceaum astfel de scule /mai sapam
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Merci tuturor!
    Ideea e ca el nu are 4 iesiri, ci una singura, e quad band, in sensul ca banda Ku e sparta in 4:
    frecventa joasa si frecventa inalta, fiecare cu polarizarile respective (H/v)
    Minunatul vu+ solo2 (care chiar e minunat, nu zic asta doar ca sa-l oftic) nu prea stie altceva decat:
    -fie ii dau 13V
    -fie ii dau 18V
    -fie ii dau tone on
    -fie dau tone off
    cam asta e ce pot face
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cred ca quad band nu inseamna ca ia ambele polarizari, ci ca are 4 oscilatoare locale, comandabile prin combinatiile 14/18 22 khz on/off. Uita-te in LNB si spune-mi daca flansa este circulara/patrata sau dreptunghiulara si cum sunt pozitionati dipolii in interiorul LNBului. Daca nu ai minim doi dipoli perpendiculari (ca la un LNB universal, iar SMW nu face din acestea din cate stiu eu), atunci nu poti lua ambele polarizari. Poti face o poza la LNB sau pune linkul exact catre pagina produsului pe http://www.smw.se/ ?

LE. Daca LNBul este acesta http://www.smw.se/ku-band-q-pll-multiband, atunci nu poti lua decat o singura polarizare, cea corespunzatoare orientarii dipolului din LNB (care e paralel cu orientarea laturii scurte a flansei). In plus, e posibil sa ai nevoie de o adaptare de la ghid circular (feedhorn, fara OMT) la dreptunghiular pentru o receptie optima (cauta "SMW Quarterwave transformer", prin 2010 costa 17.84 EUR direct la SMW + 32 EUR transport in RO prin DHL). Merge si fara, insa ai pierderi suplimentare la receptie si e pacat de efortul de a lua un LNB performant daca nu optimizezi tot lantul de receptie.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Este smw qpll type R
    http://www.marinesatellitesystems.co...age_id=850#648
    Datele tehnice sunt astea:

SMW Quad PLL type R - Swedish Microwave
    LO 10.00 (13V, No Tone) 10.95 - 11.70 GHz
    LO10.75 (13V, 22kHz Tone) 11.70 - 12.25 GHz
    LO 11.30 (18V, No Tone) 12.25 -12.75 GHz
    LO 9.75 (18V, 22kHz Tone) 10.70-11.70 GHz

Mai multe scrie aici http://www.all4sat.com/swedish-micro...ise-block.html
    Am pus mai sus poze cu LNB si ghid de unda.
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Deoarece flansa LNBului este dreptunghiulara, mi se pare clar in acest caz ca nu vei putea receptiona decat o singura polarizare la un moment dat (cealalta polarizare prin rotirea mecanica cu 90 de grade a ansamblului feedhorn - LNB). Legat de intrebarea initiala de configurare a receptorului, nu cunosc meniul receptorului mentionat, cred ca o o posibilitate ar fi de scanare individuala a tp-urilor interesante de pe o polarizare (sa zicem orizontala) cu setarea voltajului corespunzatoare benzii de interes si LO. Nu stiu daca exista un meniu in care poti defini tu un LNB custom. Din cele 4 frecvente al LO, 10/10.75./11.3/9.75, teoretic doua ti-ar fi suficiente pentru acoperirea Lband (950 - 2150 MHz), insa e posibil ca LNBul sa scoata doar 950-1450 MHz.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

cel mai simplu e sa pui acest titan al tehnologiei la naftalina si sa folosesti un lnb mai din popor care are pretul echivalent cu 1 % din pretul monstrului din subiect

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pret mai bun decat gratis nu exista Eu l-am primit, nu as fi dat atata banet pe un lnb, imi luam o antena beton, dar asta a fost un cadou.
    Da, probabil intr-un viitor oarecare, va fi motorizat si va putea fi folosit la justa lui valoare.
    Deocamdata insa, banuiesc ca va fi un lnb popular.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Solutii inca mai exista:
    a) un al doilea LNB identic, pt cealalta polarizare.
    b) gasirea unei solutii eficiente de motorizare a LNB-ului
    Si, bineinteles, cea mai buna solutie dintre toate, aia care se aplica atunci cand orice altceva da gres: ce incepe cu S si se termina cu u si e al mai dibaci?
    Multumesc,
    Scorpio

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Kapitulieren.
    Nu am cu ce sa controlez -DEOCAMDATA-acest superb LNB pt a avea ambele polaritati.
    Raman la parerea ca o antena corect reglata are 3 motoare: unul pe azimut, altul pe elevatie si al treilea pe LNB, daca e sa iasa totul 100% corect.
    Multumesc,
    Scorpio

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)