Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Adio Dth drag

ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Adio Dth drag

Am hotarat sa renunt la Digi Dth dupa faza marsava cu update-ul ce te opreste sa mai prinzi programee free de pe alti sateliti, precum si din cauza carpacilor ce mi-au instalat antena prin 2006. Antena instalata extrem de prost in lipsa mea (pilonul principal fiind compus din doua tevi, una dreapta/alta putin stramba... fixate la mijloc cu pene din lemn si cu cateva cuie, lasand la o parte ca antena a fost directionata spre un tei maret. Antena fiind montata prost de la inceput, a necesitat vreo trei, patru reglaje... Ultimul reglaj fiind facut ca la balamuc cu semnal variabil incepand de la 23 si urcand pana la 80 (doar pe cateva programe de pe Thor).

Azi dimineata deschid receptorul si imi apare mesaj: s-a modificat lista de programe... apas ok si imi dispar toate programele salvate de pe dth. Ce dracu... Azi m-am hotarat sa renunt complet la Digi. Eram multumit de grila de programe, de calitatea imaginii... mai putin de serviciul tehnic. Cand i-am anuntat ca doresc sa inchid, mi-au spus ca imi vor inchide complet contractul cand aduc la Bucuresti receiverul, telecomanda si antena. Voua vi se pare normal sa vin 18 km cu cele cerute?

Abia astept sa termin cu ei, numai ca de data asta voi pune cablu (tot de la ei).

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

pai aveai posibilitatea sa treci pe terestru, si tu stateai tot pe satelit, in conditiile expuse de tine mai sus? WHAT THE HELL, for ?
    yada yada

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu iti reziliaza daca nu le dai reciverul antena scartulsi telecomanda asa am patit si eu

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca aveai echipamentul cumparat iti inchidea abonamentul, dar asa cum il ai in custodie trebuie sa te duci sa il predai.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Preda-l, ce sa faci ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am avut si eu un abonament de mult, care nu-l mai platisem. Tot echipamentul in custodie. Tot venea unul la usa, de la rcs, sa ii dau receiverul, altfel compania ma da i njudecata, bla bla..Am sunat la ei, le-am zis ca vreau sa termin cu ei, mi-au zis sa am plata la zi, si sa le predau tot, inclusiv cablul. Prin telefon i-am comunicat ca mi-au instalat antena pe bloc, cablul e putred si tot nu, sa le dau echipamentul. M-am dus la caserie cu aparatul, telecomanda si scartul, si asa am scapat de digi. Antena este si acuma pe perete.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post
    Am hotarat sa renunt la Digi Dth dupa faza marsava cu update-ul ce te opreste sa mai prinzi programee free de pe alti sateliti, precum si din cauza carpacilor ce mi-au instalat antena prin 2006. Antena instalata extrem de prost in lipsa mea (pilonul principal fiind compus din doua tevi, una dreapta/alta putin stramba... fixate la mijloc cu pene din lemn si cu cateva cuie, lasand la o parte ca antena a fost directionata spre un tei maret. Antena fiind montata prost de la inceput, a necesitat vreo trei, patru reglaje... Ultimul reglaj fiind facut ca la balamuc cu semnal variabil incepand de la 23 si urcand pana la 80 (doar pe cateva programe de pe Thor).

Azi dimineata deschid receptorul si imi apare mesaj: s-a modificat lista de programe... apas ok si imi dispar toate programele salvate de pe dth. Ce dracu... Azi m-am hotarat sa renunt complet la Digi. Eram multumit de grila de programe, de calitatea imaginii... mai putin de serviciul tehnic. Cand i-am anuntat ca doresc sa inchid, mi-au spus ca imi vor inchide complet contractul cand aduc la Bucuresti receiverul, telecomanda si antena. Voua vi se pare normal sa vin 18 km cu cele cerute?

Abia astept sa termin cu ei, numai ca de data asta voi pune cablu (tot de la ei).

pai esti cel putin sado-maso daca iti pui in continuare cablu tot de la ei.
    ce te face sa crezi ca serviciile tehnice vor fi altele?
    adica mai de calitate?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut742000 View Post

salutari. cu permisiunea voastra am cateva pareri :
    1. la faza cu blocarea canalelor free.....am avut 1 an jumate sky italia.....era la fel....momentan am sky Germania si e la fel.
    2. pentru antenna instalata cineva a semnat ca este ok. exista un process verbal care se semneaza........deci prin semnatura esti de accord cu ce au facut.
    3. intr-un fel ......mi se pare correct ca la reziliere sa duci aparatele inapoi tu.
    nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.........dar cum tot umblu in tarile civilizate......asa mi se pare normal.
    DM800+3 DM500 + server Oscam+3CC ........ 93E-31,5W

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mai sa fiu al dreq deci din 2006 si pana acu ... te-ai "chinuit" tu cu semnalul ala asa prost cu l-a lasat instalatorul !
    avea dreptate colegul ... esti masochist ...
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie sa admitem ca nu exista servicii perfecte. Cu totii stam la mana tehnicii actuale. Antene care sunt frecate de vant, antene care au fost instalate de tot felul de idioti care au facut banul si au plecat. Nici nu mai tin minte numarul antenelor date jos de pe console si puse cum trebuie pe suport. Astazi am fost la un service. Clientul avea prinsa antena e un suport care la randul lui atarna in 2 cuie intr-o scandura si era legat cu sarma de saracul om pentru a nu cadea. Pai aia care au instalat acolo au fost idioti? Am adus un suport bun si am fixat antena cu dibluri pe un perete si astfel treaba a fost ok iar omul multumit. Cati bani a incasat patronasul ala care a facut instalarea aia? Nu stiu... stiu ca nu a facut mai nimic pentru banii aia. De aceea de multe ori va dau dreptate, dar ma doare cand atacati cu pietre oamenii care se chinuie sa faca ceva.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca tot treci pe cablu la ei spui ca vrei sa treci serviciul tv pe cablu situatie in care echipa care instaleaza cablul ridica si echipamentul de satelit-in general.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca trebuie sa fi catalogat masochist, in cazul in care renunt la dth si treci la cablu de la rds. In primul rand ai cateva programe hd, care pe satelit poti sa le astepti mult si bine. Insa, din experienta mea personala, avand digi inca din 2005, pe cand aveam dth solicitarile de interventie erau mult mai repede rezolvate decat la cablu. Dar poate ca am fost un caz de exceptie.

LE

Cei care stiu cum functioneaza baza lor de date (rds), de cate ori sun la interventii si le zic numele si adresa, niciodata nu ma gasesc pe "lista", decat daca le dictez cnp-ul sau codul de abonat. Desi le-am zis de n ori telefonul de contact, todeauna ma intreaba iar si iar la ce numar pot fi apelat. E sa de greu sa rezolve o problema atat de banala? La parintii mei merge doar cu numele si adresa.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cere cnp sa verifice toate serviciile si pt adrese gresite.

Sent from my LG-P700 using Tapatalk 2
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Postul trebuia sa se numeasca ,,Adio dar ramin cu tine"...
    Rapidist pur singe...

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Sau hai sa vorbim degeaba ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)