Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cum poate sa te verifice daca ai TV/Radio sau nu?

Ma intereseaza principiul de functionare sau cum poate sa te detecteze (in cazul ca n-ai platit taxa radio-tv) ca ai TV/radio?Din cite stiu,vine o masina cu o antene deasupra si masoara.Dar ce masoara sau cum masoara?Eventual modalitati de a nu fi detectat.Multumesc!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by germanul View Post
    Ma intereseaza principiul de functionare sau cum poate sa te detecteze (in cazul ca n-ai platit taxa radio-tv) ca ai TV/radio?Din cite stiu,vine o masina cu o antene deasupra si masoara.Dar ce masoara sau cum masoara?Eventual modalitati de a nu fi detectat.Multumesc!
    daca esti abonat DTH sau CATV se presupune ca ai TV in casa.
    teoretic e o verificare usoara. practic, nu ...
    4w,1w,5e,13e - humax II (triax 1.1m)
    39e - dm7020, echo790 (0.85m) BV
    2 coship-uri dolce in dulap

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

asta in filmele cu Gestapo si spioni parasutati.
    din ce stiu se poate masura si detecta semnalul emis, nu cel receptat.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu masoara nimic , e tactica de a speria eventualii neplatitori . Vrajeala ieftina .

Pune pe Youtube ,, TV Licence '' sa vezi ce se intampla in Anglia cu astia . http://www.youtube.com/watch?v=aRQTkOk__48
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu stiam ca ,cāt timp esti racordat la rețeau electrică trebuie să plătești.........iți bagă cu japca in factură
    ----------------------------------------------

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Principiul de funcționare este cel al circuitelor rezonante. Adică ei vin cu un receptor ce poate detecta frecvența din oscilatorul local al selectorului aparatului tău de recepție(cu ajutorul unei antene direcționale īndreptată către antena ta) și īn funcție de această frecvență pot determina frecvența pe care o recepționezi(Frecv intrare=frecv. osc. local+frec. intermediară). Asta e valabil īn recepția analogică, īn cea digitală n-aș putea spune dacă e același lucru. Īnainte de 1989 sārbii, pe programele lor, se lăudau prin niște reclame cu aparate cu care puteau detecta canalul pe care te uitai...
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Eu stiam ca ,cāt timp esti racordat la rețeau electrică trebuie să plătești.........iți bagă cu japca in factură
    Ī-ţi bagă implicit taxa dar apoi te poţi duce să dai o declaraţie că nu deţii aparat şi soliciţi să o scoată. Dacă eşti destul de precaut, la īncheierea unui contract nou de furnizare energie electrică poţi ataşa direct declaraţia că nu ai aparat radio TV.

Legat de depistare, nu umblă nimeni cu aparate să-i caute pe neplătitori (acea maşină care patrulează pe străzi caută emiţătoare radio pirat sau alte echipamente care bruiază semnalul). Īn cele mai multe cazuri verificarea se face cānd apar probleme la reţeaua electrică şi vine echipa de intervenţie la tine īn casă (ei au date despre contract, consum şi... TaxaTV). Se mai verifică şi cānd ai un vecin turnător care nu are altă grijă şi te pārăşte. Ţine cont că seara/noapte se observă uşor din stradă dacă merge TV sau nu. Nu am auzit nici un caz īn care să se fi intrat īn forţă pentru a se verifica dacă urmăreşti sau nu programele TV.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am tras curent pentru alimentarea unui stalp pe un varf de deal. Acolo nu e decat stalpul si contorul. Pe factura lunara platesc peste 60 ron taxa radio si tv (pe firma).
    Pot sa renunt cu o declaratie la taxa asta daca e facturat pe persoana juridica?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clasix View Post
    Eu am tras curent pentru alimentarea unui stalp pe un varf de deal. Acolo nu e decat stalpul si contorul. Pe factura lunara platesc peste 60 ron taxa radio si tv (pe firma).
    Pot sa renunt cu o declaratie la taxa asta daca e facturat pe persoana juridica?

NU ! Singura solutie este sa nu platesti cei 60 lei , cand mergi sa achiti la robotul BRD , platesti factura E-on fara cei 60 de lei ...
    Iar dupa ceva timp , cateva luni , daca ai norocul , nu o sa mai fii facturat de E-on cu taxa radio-tv ...
    19E+16E+13E+7E+5E+1V+4V+5V+7V-disecq+AMIKO alien+ DREAMBOX 500+ HH 2800 ( 45E -- 30W).

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clasix View Post
    Poti moo...
    Mergi la ei si faci o declaratie ca nu detii TV pe varful dealului.....
    Normal ei nu ar trebui sa-ti ceara taxa radio/tv pana nu faci receptia constructiei/imobilului
    ----------------------------------------------

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din cand in cand semneaza cate un contract cu o firma de recuperare si freaca telefonic firmele la cap invocand cadrul legislativ care spune ca societatile comerciale sunt obligate sa plateasca taxa radio tv.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Oricum sunt niste escroci astia de la noi, ca o data platim la furnizorul de catv si o data la tvr, insa desi tvr primeste aceste fonduri si le suplimenteaza si cu cele provenite din reclame, continutul programelor lor raman cele mai slabe, influentate politic si de umplutura.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Oricum le pune pe factura Electrica cele Nationale .
    EX _ Daca imi bag EU o Antena de 10-10 Metri(senzori emisie ) sar in sus .......pe varf de Deal.
    Inspectoratul General al Comunicatiilor .
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

in Germania, cand cumperi Tivi, Radio, Computer, Laptop etc primesti factura cu numele si adresa ta
    magazinul anunta mai departe si te trezesti cu scrisoare ca trebuie sa platesti taxa Radio/Tv

la fel se intampla si dupa ce inmatriculezi o masina, trebuie sa platesti taxa deoarece ai radio in masina
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Păi dacă cumperi un TV pentru consola de jocuri de ce să plăteşti taxă TV?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)