Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: multifeed

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default multifeed

partea si mai frumoasa...dupa ce am rezolvat cu cablul care era warza m`am gandit eu sa pun al 2 lnb pe antena pt sirius ca sa mai scap de o oala de la balcon.....si ieri am stat toata ziua pe bloc chinuindu`ma sa gasesc al 2 focar cu sirius......paguba....am inghetat degeaba...... explicati`mi si mie mai detaliat cum reglezi 2 sau mai multe lnb pe antena ca mi`au iesit peri albi si mi`au cazut 2 unghii de frig

http://www.cozmozs.com/1.jpg
    http://www.cozmozs.com/2.jpg
    http://www.cozmozs.com/3.jpg

asta am acuma....twin`u e pe hotbird....si ma gandeam sa pun sirius si thor daca se poate

daca poate clon sau careva din loc sa ma ajute bem un vin

PS. nu tre sa vad decat odata cum se face si apoi ma descurc
    1.2 Fe offset,SRT DM2100,Invacom 0.3 dB - twin,Pearl Edition Single LNB 0.3 dB * 2, ss2 rev 2.6d + DVB3 715 2 CI ,0.9 Fe offset,Samsung 0.6 dB * 2, DiGi TV, SkyStar USB [ 47.15 N - 27.63 E ]

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

dupa cum era de asteptat , putea sa te prinda si anu nou , reglind antena.
    LNB pt SIRIUS se pune exact in partea cealalta a TWin-ului.
    deci , ai gresit din start.

bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

e poza facuta invers stai calm....stiu bine in ce parte se pune ) ada..si stiu si topicu lui blana cu alea 3 ale lui dar nu m`a ajutat cu nimic .. asta in caz ca dati linku
    1.2 Fe offset,SRT DM2100,Invacom 0.3 dB - twin,Pearl Edition Single LNB 0.3 dB * 2, ss2 rev 2.6d + DVB3 715 2 CI ,0.9 Fe offset,Samsung 0.6 dB * 2, DiGi TV, SkyStar USB [ 47.15 N - 27.63 E ]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Re: multifeed

[quote="cozmozs"]partea si mai frumoasa...dupa ce am rezolvat cu cablul care era warza m`am gandit eu sa pun al 2 lnb pe antena pt sirius ca sa mai scap de o oala de la balcon.....si ieri am stat toata ziua pe bloc chinuindu`ma sa gasesc al 2 focar cu sirius......paguba....am inghetat degeaba...... explicati`mi si mie mai detaliat cum reglezi 2 sau mai multe lnb pe antena ca mi`au iesit peri albi si mi`au cazut 2 unghii de frig

Ce ai tu (dupa poza) trebuie sa reusesti.
    1.Cu Lnb-ul pus in mijlocul antenei reglaz satelitul SIRIUS
    2.Dupa asta te ocupi numai cu LNB-ul din stanga, pt.HOTBIRD(cum stau in fata antenei), distanta fata de lnb-ul SIRIUS este cca:10-12 cm(nu stiu diametrul antenei), si se afla putin mai jos fata de linia orizontala a LNB-ului SIRIUS
    Trebuie sa mearga , ca eu am instalat vreo 50 de montari cu satelitii HOTBIRD-SIRIUS-AMOS, CU O ANTENA DE 90 CM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Omu' e pe dos nu pricepi?, privind din fata antenei daca tu ai antena cu LNB Twin pe Hotbird atunci LNB single pt Sirius trebuie sa il pui in dreapta. Asa ca nu tipa la @badboy ca are dreptate.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

privind din fata antenei sirius e la stanga ca doar am mai miscat de nush cate ori antena.....dar niciodata nu am pus multifeed nici la cine am mai instalat .. antena e 1.2 din semnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

..Si inca ceva. La Invacom pune colierul original al antenei iar acest suport de 2 LNB tip ochelari foloseste-l ca atare adica il pui in spatele colierului original al antenei prins de LNB Twin ca sa poti sa faci si reglajul corect de elevatie.Sper sa ai destul loc pe gatul Invacomului si apropo invacomul pt Hotbird este rotit un pic cam mult dupa mine dar poate ma insel. Succes si ce spune @Feri este corect daca tu ai fi pe Sirius cu focarul principal dar cum tu esti pe Hotbird pica varianta.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cozmozs
    privind din fata antenei sirius e la stanga ca doar am mai miscat de nush cate ori antena.....dar niciodata nu am pus multifeed nici la cine am mai instalat .. antena e 1.2 din semnatura
    Corect ca si amplasare a satelitului pe orbita dar la instalatie multifeed treb sa privesti in oglinda ca asa se reflecta semnalul. OF of mai mai. Pai daca nu ai mai montat de ce nu ii asculti pe cei care se pricep si fac treaba asta de nspe ani?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi jos la antena!
    Dreambox 7020HD V2 / Dreambox 800HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

to : cozmozs
    ai mai rezolvat-o ?
    ar fi bine sa ai in centru HBird (p/u ca sa scoti la max totul) iar la Sirius vei avea destul semnal p/u Realitatea,Pro TV Int si Max TV ...Altceva te intereseaza mai putin cred eu...
    DreamBox 500s+1.1m(Mabo)+Strong2100(90E-18W)
    ***rock-music and sports - the best drugs***

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

logic ca nu....acu trag o fuga pan` la tara sa pun un digi la bunici si maine is inapoi in localitate....

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Priveste antena ca si cum ar fi o oglinda. Daca te uiti la ea din fata, semnalul lui Sirius vine exact din zona unde tu ai LNB-ul de Sirius. El va reflecta in antena si va focaliza exact pe partea opusa. Avand LNB-ul central pe Hotbird, cel de Sirius va fi obligatoriu in dreapta lui. Pozele nu au nimic, asculta-i si tu pe cei ce se pricep.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca poza de la Spaceman spune totul, cu precizarea ca totul e privit de sus.

alex2000
    Guest

Default multifeed

Sal.
    Dupa parerea voastra ce este m-ai viabil?
    Multifeed s-au antena mobila?

Sa auzim numai de bine.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

categoric mobila......dar depinde si de la caz la caz .......daca vrei doar 2-3 sateliti poate multifeed dar si atunci tot mobila e mai bine

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)