Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor DM800 original, intrebari tuner DVBC si nu numai

Am un DM800 original de aprox. 4 ani si in sfarsit am si eu cablu de la RDS. Nu prea am mai avut timp sa urmaresc fenomenul asa ca am nevoie de niste raspunsuri la zi. Ultima data am instalat imaginea acum 2 ani.

Stiu ca sunt anumite imagini ce suporta tuner pe USB. Acum cativa ani cand am incercat eu pe DVBT se bloca la greu. S-a mai schimbat ceva intre timp?
    Stiu ca exista si varianta cu triple tuner, dar nu as da 300 de lei daca merge bine si mai ieftin pe USB.

As mai avea nevoie de informatii de la userii mai avansati, de cum sa folosesc la maxim DM800 in noua configuratie de cablu si satelit.

Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Am un DM800 original de aprox. 4 ani si in sfarsit am si eu cablu de la RDS. Nu prea am mai avut timp sa urmaresc fenomenul asa ca am nevoie de niste raspunsuri la zi. Ultima data am instalat imaginea acum 2 ani.

Stiu ca sunt anumite imagini ce suporta tuner pe USB. Acum cativa ani cand am incercat eu pe DVBT se bloca la greu. S-a mai schimbat ceva intre timp?
    Stiu ca exista si varianta cu triple tuner, dar nu as da 300 de lei daca merge bine si mai ieftin pe USB.

As mai avea nevoie de informatii de la userii mai avansati, de cum sa folosesc la maxim DM800 in noua configuratie de cablu si satelit.

Multumesc.
    Daca esti cumva din Bucuresti, care are si DVB-T, atunci nici nu se discuta : prima optiune triplu tuner.
    Daca nu ai in localitate semnal terestrial e discutabil, dar tot probabil triplu tunerul e prima optiune si nu doar din cauza comoditatii/calitatii dar si din cauza pretului. Din cate stiu un simplu tuner DVB-C /usb nu e mai ieftin de 250 lei....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

OK. Si ce imagine/cam trebuie pe RCS?

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

OK. Si ce imagine/cam trebuie pe RCS?
    Nu conteaza imaginea,cred ca este buna si asta care este pe aparat acuma,asta daca nu vrei vreo versiune mai noua sau mai stabila,doar ca va trebui sa instalezi cccam-ul si sa introduci un softcamkey bun pentru tine.
    In privinta tunerului eu iti recomand un simplu tuner DVB-C pe care il arunci in aparatul tau,dai scanare si gata.

http://www.satmultimedia.ro/componen...art/Itemid,26/

DAR CRED CA PE OCAZII SANT LA PRETURI MULT MAI MICI!
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piciul View Post
    Nu conteaza imaginea,cred ca este buna si asta care este pe aparat acuma,asta daca nu vrei vreo versiune mai noua sau mai stabila,doar ca va trebui sa instalezi cccam-ul si sa introduci un softcamkey bun pentru tine.
    In privinta tunerului eu iti recomand un simplu tuner DVB-C pe care il arunci in aparatul tau,dai scanare si gata.

http://www.satmultimedia.ro/componen...art/Itemid,26/

DAR CRED CA PE OCAZII SANT LA PRETURI MULT MAI MICI!
    As vrea unul care sa stie cablu si satelit. Am vazut ca e pe net. E cineva care are?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pe okazii gasesti triplu tuner la 250 lei
    personal folosesc (si nu numai eu) , functioneaza perfect.
    daca il folosesti la un 800se se potriveste din prima, daca la un dm800 , atunci dai doar o singura gaura adaugatoare (la mijloc) , din poze se vede ce si cum....

Last edited by prodi; 23rd May 2013 at 00:49.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si pe mine m-ar interesa un astfel de triplu tuner si ma intereseaza in mod sepecial daca pastreaza memorate laolalta atat canalele de pe dvb-s, dvb-t si dvb-t, astfel incat sa nu fiu nevoit sa fac scanare de fiecare data cand schimb de pe terestru pe cablu sau satelit .. sau invers.
    As vrea de asemenea sa stiu daca se poate scana automat, daca da "tuner faild" si cum face zapping intre canale.

Multumesc

Cheers BADE !

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

-da , vei avea dupa scanare toate programele dvb-s , dvb-c , dvb-t in lista si vei comuta pe programele diferitelor sisteme ca inainte pe diferiti sateliti
    -trebuie sa ai un satellites.xml actualizat cu fregventele dvb-c si dvb-t
    -nu da tuner failed si va face zapping in cadrul aceluiasi sistem ca inainte , la trecerea dintr-un sistem in altul va zappa mai lung pina comuta dar nu e deranjant

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Unde gasesc un satellites.xml actualizat?
    Multumesc.

ˇsoy madridista! Mentor

Posts Thanks / Likes

Unde gasesc un satellites.xml actualizat?
    Multumesc.
    http://satellites-xml.eu/
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)