Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Moderator Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Tuner BCM 4505 ( rev. G)

Salute,

Am zis zilele trecute, sa ii fac cadou batranului meu DM800HD echipat acum cu un tuner ALPS rev. M, un tuner rev.G, caci daca am citit bine pe forumuri ar fi umpic mai sensibil decat reviziile anterioare, si umpic de semnal in plus nu strica, la o adica. Asa ca am cumparat tunerul, instalat in receptor, si aici ..surpriza, constat ca pe frecvente pe 28.2 care mergeau OK ( umpic la limita ), acum nu mai am semnal deloc, iar pe canale pe care pana acum aveam 100% semnal (pe alti sateliti), cu tunerul nou am cu pana la 10% semnal mai putin, iar snr-ul scade simtitor. Well, acum intrebarea e: asa e normal ? e mai bun ALPS-ul si de fapt rev G e o balarie sau tunerul asta ce a ajuns la mine are o problema? nu de alta, dar..sa il dau inapoi.

Va rog, daca v-ati jucat cu tunerul asta, dati-mi un sfat Ah, si am uitat sa zic, daca are vreo relevanta, imaginea pe DM este newnigma 3.3.2.

Multumesc!
    yada yada

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

O revizie mai nouă nu nseamnă un produs mai bun. Legat de tuner, chiar tu spui că trebuia să fie doar un pic mai bun. Probabil că e doar un pic nebun n realitate. Nu trebuie să iei de adevărat afirmaţiile făcute de vnzătorii de ocazie (gen e-bay) sau de tot felul de papagali ce-şi dau cu părerea pe forumuri.

Pe de altă parte poate este un pic mai bun dect revizia L dar mai slab dect revizia M.

Din experienţa mea cu produsele chinezeşti am observat că după ce scot un produs bun, pe măsură ce trece timpul, ncep să-l fabrice cu componente tot mai proaste şi aşa se ajunge de la un produs bun la unul de cacao deşi "reţeta" este aceeaşi doar "ingredientele" provenind din surse diferite.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

al meu, luat de la chinezi e chiar ok dpdv al semnalului, adica nu vad diferente simtitoare la semnal fata de rev anterioara, poate un pic mai stabil si sa zicem....sub 5% in plus al semnal. Pe mine altceva ma seaca...ce cacat au pus liciurchiciu ala verde pe el ca ma panicheaza noaptea cand intru beat in camera )
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai da, licuriciul ala e de efect Insa tot nu am inteles daca il dau inapoi ca e el defect, sau chiar modelul G e mai prost decat rev M de la Alps. m-ar ajuta un test facut de cineva cu un rev M si unul G...cred.
    yada yada

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

tunerul M se stia ca e mai sensibil , dar tunerul asta stiam ca merge doar pe DM800SE , sau ar trebui un driver pt. el ?

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Pare-se ca nu e nevoie de driver, Il vede corect, la tuner configuration. M-ar ajuta totusi un test facut pe un canal-doua, cu un Alps rev. M si pe aceleasi canale, refacut testul cu rev. G, la mine scade semnalul ( ca sa nu mai zic de SNR) cu ~12 % pe unele canale, care cu tunerul M, merg cu semnal 100% cu SNR 90%. Mega ciudat..
    yada yada

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca te ajuta, eu pot sa-ti fac cateva teste pe orice satelit si frecv doresti ( 95*e-45*w) DM 800 hd cu tuner M.
    Comparatia o faci cu tunerul tau G sau cu teste facute de altcineva care poseda acest tuner, binenteles dintr-o locatie aproximativ apropiata de a mea si cu o antena ~ egala!
    VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by siZan View Post
    Salute,

Am zis zilele trecute, sa ii fac cadou batranului meu DM800HD echipat acum cu un tuner ALPS rev. M, un tuner rev.G, caci daca am citit bine pe forumuri ar fi umpic mai sensibil decat reviziile anterioare, si umpic de semnal in plus nu strica, la o adica. Asa ca am cumparat tunerul, instalat in receptor, si aici ..surpriza, constat ca pe frecvente pe 28.2 care mergeau OK ( umpic la limita ), acum nu mai am semnal deloc, iar pe canale pe care pana acum aveam 100% semnal (pe alti sateliti), cu tunerul nou am cu pana la 10% semnal mai putin, iar snr-ul scade simtitor. Well, acum intrebarea e: asa e normal ? e mai bun ALPS-ul si de fapt rev G e o balarie sau tunerul asta ce a ajuns la mine are o problema? nu de alta, dar..sa il dau inapoi.

Va rog, daca v-ati jucat cu tunerul asta, dati-mi un sfat Ah, si am uitat sa zic, daca are vreo relevanta, imaginea pe DM este newnigma 3.3.2.

Multumesc!
    Legat de tunere, am o rugaminte, poti pune cateva poze cu ambele tunere, sunt curios ce componente folosesc.
    Multam
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by siZan View Post
    Pare-se ca nu e nevoie de driver, Il vede corect, la tuner configuration. M-ar ajuta totusi un test facut pe un canal-doua, cu un Alps rev. M si pe aceleasi canale, refacut testul cu rev. G, la mine scade semnalul ( ca sa nu mai zic de SNR) cu ~12 % pe unele canale, care cu tunerul M, merg cu semnal 100% cu SNR 90%. Mega ciudat..
    Cea mai buna comparatie intre tunere se face pe o frecventa cu semnal la limita de receptie, astfel vezi care este mai sensibil. Nu te lua dupa indicatia in procente sau dB ca poate sa fie diferita din cauza driverelor pentru fiecare tuner. Pune o imagine recenta ca sa ai ultimele drivere si optiuni pt tuner.
    Pui antena pe o frecventa cu semnal slab si stabil (sa apara macroblocuri pe imagine) si dupa aceea inlocuiesti tuner-ul si vezi ce se intampla daca receptionezi la fel sau nu mai receptionezi deloc. Pentru test e bine sa ai cablu direct din lnb in receptor, sa nu mai treaca prin motor sau diseq, ....
    Testeaza pe mai multe frecvente, DVBS/DVB S2, QPSK/8PSK, FEC-uri diferite .....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)