Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare antena HELLAS 39 grade

As vrea un sfat pentru o reglare de antena pentru satelitul HELLAS 39 grade, pe care nu il reusesc sa il gasesc .Locatia Germania granita cu Franta, longitudine 48 grade, latitudine 7 grade.La un calcul elevatia ar fi 34,5.Precizez ca Thor intra fara probleme.Antena este de 80 cm.Pot folosi pentru ajutor un SatLink WS6996.Elevatia trebuie modificata ,in sensul ca antena sa fie cat mai verticala,si daca da cu cat?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re

Salut!
    incearca sa invarti capul spre dreapta (mufa spre dreapta) cam la 30 de grade si o sati mearga, in italia majoritatea antenelor pe dolce pe toate leam pus asa
    daca il dai spre stanga prinzi bulsat daca e spre dreapta vezi dolce
    bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asa merge si in germania garantat,trebuie invirtit lnb-ul asa cum ti-a spus @slyver.nb

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Parca omul vrea tot satelitul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Acolo unde esti elevatia ar trebui sa fie cam 27°, cel mai bine o setezi daca este gradata montura antenei si abia dupa ce prinzi satelitul reglezi fin elevatia. LNB-ul trebuie rotit in sens antiorar (cum stai in spatele antenei, adica mufa sa fie cam la si douazeci).
    Ca sa usurezi cautarea, trebuie sa gasesti mai intai 28°E (semnalul este foarte puternic, dar cautarea sa o faci cu o elevatie cam de 30° si LNB-ul nu asa mult rotit). Marchezi locul, apoi te duci spre est cam 10° (dupa ce ai mai inclinat antena in jos la elevatie 27° si ai mai rotit LNB-ul putin mai mult, pana la fara 20). Daca ai un receptor FTA, cauta Taraf si Etno care sunt libere.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Hellas

Multumesc de sfaturi...Am reusit asa cum ai spus;am mers din satelit in satelit,pana la 28 grade unde este semnal puernic iar apoi am mai rotit putin antena si am dat de Hellas dupa ce am coborat putin elevatia si am rotit lnb -ul .OK ;Semnal bun.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread