Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Realitatea FTA/Thor

Am instalat la cineva o antena fixa offset si un receptor VANTAGE x221s CI.Omul vrea sa prinda doar canalele FTA de pe Thor.Aceste programe( http://www.flysat.com/tv-ro.php )intra toate cu exceptia REALITATEA Tv.Am incercat scanarea manuala pe "automat",doar a transponderului,nimic.Am scanat manual transponderul cu V-PID,A-PID:aici imi arata ca intra REALITATEA Tv cu post codat.Ce as mai putea face ? Va multumesc.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

In continuare Realitatea TV emite necodat pe Intelsat 1w, poate are un bug receptorul.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Se mai intampla,este un bug al softului,nu se actualizeaza instantaneu.Si la optibox extra e bugul asta.Se poate actualiza cu un editor de canale

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca Realitatea pe 0,8W se transmite pe 2 transpondere: 11.996 V, 28.000 7/8 (pachet Focus, codat) si 12.687 H, 27.500 3/4 (Digi, free).
    Pe transponderul 12.687 ai semnal? Daca da, ce mesaj da receiverul cand cauti pe acest transponder? La multe receivere, daca postul respectiv este deja in lista (uneori sub alt nume) nu ti-l mai afiseaza ca nou gasit, la sfarsitul listei.
    Eventual sterge toate canalele de pe cele doua transpondere (sterge transponderele, asa dispar sigur toate), adauga din nou transponderele si da-i o scanare numai pe 12.687

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Vezi ca Realitatea pe 0,8W se transmite pe 2 transpondere: 11.996 V, 28.000 7/8 (pachet Focus, codat) si 12.687 H, 27.500 3/4 (Digi, free).
    Pe transponderul 12.687 ai semnal? Daca da, ce mesaj da receiverul cand cauti pe acest transponder? La multe receivere, daca postul respectiv este deja in lista (uneori sub alt nume) nu ti-l mai afiseaza ca nou gasit, la sfarsitul listei.
    Eventual sterge toate canalele de pe cele doua transpondere (sterge transponderele, asa dispar sigur toate), adauga din nou transponderele si da-i o scanare numai pe 12.687
    Receptorul nu-i la mine,ii la proprietar acasa.Eu am incercat transponderii astia pe amandoi. La 11.996 V, 28.000 nu s-a intamplat nimic la scanare.La scanarea individuala a 12687 H 27500 cu A-V Pid mi-a dat RELITATEA codata.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic sa stergi transponderul 12687, il introduci din nou si apoi faci o cautare normala pe transponder (nu A-V Pid), modul de scanare free+codate (Realitatea se transmite ca fiind codata, cu toate ca e free, si unele receivere nu o gasesc daca dai o cautare free only).
    Si la mine, pe mai multe receivere, Realitatea de pe 12.687 apare in liste cu semnul de codat, cu toate ca e free.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Io zic sa le spui ca pachetul de baza la Focussat costa 5 euro pe luna adica o jumatate de pachet de tigari si or sa fie mai multumiti

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariuss View Post
    Io zic sa le spui ca pachetul de baza la Focussat costa 5 euro pe luna adica o jumatate de pachet de tigari si or sa fie mai multumiti

asa-i cum zici tu,permanent le spun asta.eu am montat multe antene fixe FTA pe satelit Thor sau 16 est.cand vezi oameni ,in special in zone dealuri-munti,care n-au nici un fel de venit banesc,parca imi vine sa le montez gratis.asta si fac de multe ori,ei imi platesc doar drumul.isi cumpara echipamentul de prin piete de vechituri,de multe ori se pacalesc,am gasit si receptoare analog la cate unii. am rezolvat cu postul REALITATEA,a dat roade dupa cum mi-a spus @Kroky.#in 3-4 ani receptoarele astea vor trece pe post de"analog",depinde cat dureaza trecerea pe HD,mai ales depinde cat de repede va afecta asta posturile FTA romanesti.Va multumesc tuturor pt.sfaturi.Numai bine va doresc.
    Last edited by ghita_49; 16th May 2013 at 10:49.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Realitatea FTA/Thor

Nu trebuie sa fie neaparat hd ci sa le transmita dvb -s2 .atunci nu ai ce mai face cu rec dvb-s.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    asa-i cum zici tu,permanent le spun asta.eu am montat multe antene fixe FTA pe satelit Thor sau 16 est.cand vezi oameni ,in special in zone dealuri-munti,care n-au nici un fel de venit banesc,parca imi vine sa le montez gratis.asta si fac de multe ori,ei imi platesc doar drumul.isi cumpara echipamentul de prin piete de vechituri,de multe ori se pacalesc,am gasit si receptoare analog la cate unii. am rezolvat cu postul REALITATEA,a dat roade dupa cum mi-a spus @Kroky.#in 3-4 ani receptoarele astea vor trece pe post de"analog",depinde cat dureaza trecerea pe HD,mai ales depinde cat de repede va afecta asta posturile FTA romanesti.Va multumesc tuturor pt.sfaturi.Numai bine va doresc.
    Fair play de apreciat ghita_49 !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)