Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default cumparaturi: clone vs original

Sa mai discutam prb. cumpararilor din strainatate , fata din RO , fiecare avand -/+
    - Cumperi de afara/strainatate - NU AI GARANTIA produsului , deoarece garantia este valabila pe teritoriul unde se vinde
    In plus daca e ceva , transportul dus/intors este suportat de client
    - Cumperi din RO - AI GARANTIE la produs , iar transportul dus/intors este ceva mai ieftin , fiind in tara
    Insa ai preturi ''mioritice'' , din pacate

REZOLVAREA ceea mai practica - CUMPARAREA DE CLONE DIN TARA , astfel ca :

- Pretul este ceva mai ieftin fata daca cumperi de afara , undeva pana in 1100 roni fata de peste 1700 roni ( cu transport ) de afara sau peste 2000 roni daca cumperi din RO
    - Ai si garantie 1 an - 1 1/2 an , trebuie vazut/intrebat la vanzator , fiindca nu toti ofera aceasta garantie

Am dat solutia clonei , fiindca personal am avut clona de DM 500S timp de 5 ani si nu am avut prb. ca la majoritatea originalelor de la aceea vreme , ma refer la lipsa radiatorului de pe procesorul receptorului la originale
    In prezent vad/citesc ca sa rezolvat si prb. cu imaginile originale instalate pe clone , deci nu prea mai vad ce mari inconveniente ar mai fii
    Daca te ''tine buzunarul'' , atunci mergi pe original , insa personal..............

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@lupull - Eu din cate cunosc garantia se onoreaza din orice punct de pe glob.
    Intradevar costa transportul, dar din Germania in Romania nu e moarte de om.
    Dm500 este un produs de exceptie. Se accepta clone pentru ca nu se mai fabrica original.

Totusi la receptoarele Hd nu va aruncati la produse clone.
    Driverele sint cele mai importante la un receptor linux.

Si deseori problemele aparute se rezolva in timp dupa mai multe incercari de catre producator.

Suport inseamna drivere noi, imagini noi.

In ceea ce priveste dm800se...
    La ora actuala singurul receptor linux "orijinal" chinezesc este cu sim A8P.
    Motiv pentru care - cine isi doreste imagini noi - isi schimba sim cardul.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

SR4 cu tuner triplu s/c/t functioneaza perfect ...suport soft foarte bogat .Are sim 2.10 si se poate pune sim A8P pret adus acasa din China cu DHL aprox 200usd .CREDE-MA CA MERITA ...AL MEU ARE 1AN SI JUMATATE SI MERGE PERFECT .S-au daca banii te arunca din casa si 400euroi sunt buni pt un "original" facut tot in China cu tuner s doar .Eu de aici cumpar frecvent si sunt deocamdata multumit de baieti http://www.mixeshop.com/new-sunray4-...-one_p776.html

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

parerea mea, decit sa cumperi dm800se mai bine cumperi dm800sunray. si cumpara din tara.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sa te asiguri insa ca e SR 4 si nu SR3 vezi ca sunt multi tepari si mai cer pe el 9bulioane .ATENTIE MAXIMA eu daca vrei te ajut ...mesaj pe pm

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@alcam de fiecare dată este așa. Au mai fost sute de topicuri pe aceași temă. Părerea mea e că mai mult te ncurci dect să te clarifici n alegerea receptorului perfect.
    Dacă nu ești pretențios poți să-ți iei o clonă de dm 800 la 400, 500 lei. Eu am una de vreo 7 luni. Merge perfect! Deși cu ceva timp n urmă dacă mi ziceai ceva de clone nici numai vorbeam cu tine dar să te mai și ascult.
    Multă baftă. Așteptăm să ne zici ce ți-ai luat.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

sunt un pic... uimit.
    Omul cere un produs original si ii sunt recomandate clone. Era de asteptat ca sa sara cate unii care nu au bani de un produs original sau vand clone si sa le recomande cu muuuuulta caldura. Sincer sa fiu, am avut mai multe recuri dm si originale si clone, am prieteni la care le-am tot instalat imaginile, unii au clone altii originale (e drept ca sunt mai multe clone). Concluzia? Clonele raman produse inferioare, vandabile doar din cauza pretului, produsul original fiind ceva mai ok (asta daca nu cumva sunt luate de la comercianti "de prestigiu" cum s-au dovedit unii care le aduceau din mult iubita China).

Nu inteleg de ce nu recomanda nimeni un Vu+ Solo2, e sub un dm800 ca pret, luat din tara, cu garantie 2 ani... Din ce am vazut eu (care il detin) se cam usureaza pe Dm800hd original sau clona... N-am avut ocazia sa vad un 800 se dar.......
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Post Vu+ vs DM 800SE

Quote Originally Posted by popamare View Post
    sunt un pic... uimit.
    Omul cere un produs original si ii sunt recomandate clone. Era de asteptat ca sa sara cate unii care nu au bani de un produs original sau vand clone si sa le recomande cu muuuuulta caldura. Sincer sa fiu, am avut mai multe recuri dm si originale si clone, am prieteni la care le-am tot instalat imaginile, unii au clone altii originale (e drept ca sunt mai multe clone). Concluzia? Clonele raman produse inferioare, vandabile doar din cauza pretului, produsul original fiind ceva mai ok (asta daca nu cumva sunt luate de la comercianti "de prestigiu" cum s-au dovedit unii care le aduceau din mult iubita China).

Nu inteleg de ce nu recomanda nimeni un Vu+ Solo2, e sub un dm800 ca pret, luat din tara, cu garantie 2 ani... Din ce am vazut eu (care il detin) se cam usureaza pe Dm800hd original sau clona... N-am avut ocazia sa vad un 800 se dar.......
    uite un pic mai sus ce am scris , apropo de Vu+ second (privitor la DM800SE clona) iar la urma am spus de Vusolo2 care am spus ca bate DM800SE orig , dar la pret e cu aproape 600 lei mai ieftin ...........procesor ,flash etc este peste DM800SE si la satmultimedia e 1490 lei plus 30 transport prin fancurier
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

saracul om e in bezna totala pina la urma nu mai cumpara nimic si face un abo.

nuca de cocos Mentor
    Posts Thanks / Likes

Post abonament ?!

Quote Originally Posted by timis View Post
    saracul om e in bezna totala pina la urma nu mai cumpara nimic si face un abo.
    dupa tine crezi ca cei care au dream800 ,Vu+ sau alte receptoare care merg in sharing nu au abonament ? sau daca isi cumpara unul fara un card in el , face mare brinza ?
    OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

Gigablue...
    GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BIHOREANUL View Post
    SR4 cu tuner triplu s/c/t functioneaza perfect ...suport soft foarte bogat .Are sim 2.10 si se poate pune sim A8P pret adus acasa din China cu DHL aprox 200usd .CREDE-MA CA MERITA ...AL MEU ARE 1AN SI JUMATATE SI MERGE PERFECT .S-au daca banii te arunca din casa si 400euroi sunt buni pt un "original" facut tot in China cu tuner s doar .Eu de aici cumpar frecvent si sunt deocamdata multumit de baieti http://www.mixeshop.com/new-sunray4-...-one_p776.html
    Iti dau dreaptate BIHOREANUL eu detin un DM800se clona si un original Dm800se vezi linkul de mai jos ptr original: ( vorba vine )
    http://www.rdi-board.com/threads/143...ginal-vs-clona si pot sa spun ca doar simul din el difera in rest nimic ,doar castigul bijnitarului roman care spune ca e original ... Cand o sa am timp o sa va pun si niste poze ca sa trageti singuri concliziile si sa vedeti pe ce dati banii..
    Merg pe vorba lui BIHOREANUL de ce 400 de euroi daca poti si cu 200 DE USD pe aceeasi produs doar simul difera...
    In rest documentaie atenta... si numai bine...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

indiferent că e clonă sau original la ambele contează garanția. Ambele pot ceda, dar dacă ai garanție... de aceea e mai bine să-l cumperi cu factură de la o firmă de preferat dacă ești romn, din Romnia.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Uite ca eu am tinut un 800hd 2 ani si l-am dat fara sa am probleme cu el.
    Am luat un 800se si tot asa...de la fratii chinezi. No warranty. Nu au crapat. Ce sa zic fiecare face cum crede de cuviinta cu banul lui.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cei care aveti clone, ati uitat sa spuneti slalomul pe care il faceti ca sa gasiti o imagine potrivita. In afara de asta, oricine poate citi/vedea/cauta pe forumul asta sau pe altele: probleme hardware/software au aparut in 95% din cazuri la clone, nu la originale.
    In afara de asta cam toti care lauda clone in postul asta, au sau au avut clone la vanzare
    Last edited by isr2002; 10th May 2013 at 10:33.
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)