Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default O mica recomandare

am facut rost de un pic de spatiu deasupra monturii HH unde am hotarat sa pun o antena terestra care trebuie sa fie:
    - de max 1,20 m lungime
    - sa aiba un nivel de receptie rezonabil pt DVBT-ul autohton, dar sa fie cat de cat ok si pentru FM (am acum una turceasca in pod care e ok si pt FM). As fi luat una separata de FM, dar chiar nu mai am pe unde sa bag cablu (doar daca gauresc tavanul si asta e exclus)... Deja vin 3 cabluri, so....
    - sa fie robusta (ideea e sa nu se deformeze sub prima vrabie sau sub primul vant, dat de vrabie)
    - sa nu sara de 200 de lei cu tot cu sursa si amplificator.

Antena va sta pe un bloc cu 4 etaje si are orizontul liber de la 50 w pana la 90 est avand ca tinta Bucurestiul din pozitia 45N / 26E

Multam
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pune antene separate de UHF si FM si cobori pe acelasi cablu cu un sumator banal FIF/UIF.
    Ce tip de antene pui este optiunea ta in functie de spatiu.
    Ce performante maxime poti obtine la dimensiunile impuse de tine in locatia data nu poate sa-ti spuna nimeni fara masuratori.
    Antena de FM, fie si cel mai simplu dipol de FM este destul de mare ca latime!
    Daca tu numesti receptie FM ceea ce intra pe un dipol de banda III de la o turceasca inseamna ca nu esti deloc pretentios.
    Desigur ca intra ceva si pe o sarma pusa la geam si poate chiar mai bine!
    Dar e departe de adevar daca chiar vrei sa faci o receptie corecta, cum scrie la carte.
    Cea de UHF nu pune probleme, gasesti antene sa se incadreze in spatiul dat de tine.
    Dar....mare atentie!
    Ce doresti sa prinzi intaii de toate?
    Deoarece ai programe care se emit pe polarizari si din directii diferite.
    Si atunci trebuie sa ai antene si pe o polariate si pe alta atat in FM cat si in UHF.
    Sunt cazuri, dar asta tine numai de conditiile de la fata loculuI si nimeni, repet, nimeni nu poate ghci fara probe, cand poti sa pui un gratar sau un ciot de Yagi sau o sarma si sa iti intre si SNR-ul si MediaPro-ul..intr-o pozitie anume de compromis.
    Ce vrei tu intr-un loc stramt e un fel de bici din ceva special care sa si pocneasca!
    Teoretic, dupa manual, fiecare banda, azimut si polarizare cere in parte cate o antena.
    E simplu.
    Pentru solutii " la plezneala " nu poate da nimeni o reteta.

A, si mai e ceva
    Vrei sa le si misti cu montura H-H?
    Asta nu am inteles, doar ca ai loc deasupra ei...
    Last edited by 007/Ro; 9th May 2013 at 09:10.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ok, ok, nu da intr-un novice...

Bun, am aflat ca e ok un sigur cablu pt fm si tv, asta e excelent.

M-am oprit asupra acestui produs

http://www.dipolnet.ro/antena_tv_uif...-91__A3710.htm

la care am cerut si un amplif cu sursa aferenta, mergand pe recomandarile unui stimat domn de la dipol. Am inteles ca ar fi ceva cu castig de 30 db si sursa reglabila.

Cablul e deja pe pozitie (commscope), nu ramane decat sa ajunga furculitele... Chiar sunt curios daca-mi intra constant.... dvbt de la bulgari

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ATX91 e poate, d.p.d.v. al castigului, cea mai buna achizitie de pe piata dar, repet ce am spus.
    Atentie la polarizare!
    Daca ai o pozitie favorabila o pui pe polaritatea verticala catre bulgari, cauti o pozitie de compromis ( directivitatea ATX-ului s-ar putea sa deranjeze acest compromis, eu am preferat sa pun un "ciot " de Yagi ) in care intra canalul 40 din Venets si restul din Ruse si daca ai noroc iti vor intra fara probelem si localele, recte ch.30 Media Pro care este vertical si de asemenea ch. 54 si 59 de la SNR care sunt pe orizontala.
    Ce preamp ti-a oferit?
    E cu tot cu sumator si bypass de alimentare selectabil?
    Atentie mare la acest aspect.
    Pe FM ce antena pui?
    Ar trebui sa fie un pic mai degajata fata de alte antene sau pereti fiind lungimea de unda mai mare.
    Macar 1.20 m.
    Si din nou te inreb ce vrei sa prinzi in FM?
    Atentie din nou la polaritate.
    SNR-urile si unele posturi private romanesti sunt pe orizontala altele sunt pe verticala, la fel si bulgarii.
    Cat despre azimut, Dumnezeu...cu mila!
    Din n'shpe mii de directii.

Teoretic ar trebui ceva asemanator cu asta

Week-end placut
    Last edited by 007/Ro; 10th May 2013 at 18:52.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E un releu gsm cam la 1 km de locatia mea, in stanga in unghi de 90 de grade fata de directia in care va fi orientata antena, deci nu cred (nu ma astept) sa fie probleme.. In legatura cu polarizarea... hmmm am avut (si inca e, dar abandonata) in pod, sub tigla asadar, o antena turceasca (ceva mic cu elementi tot sub forma de furculita) cu care in anumite perioade din zi intrau si bulgari (in ultima perioada) dar si ProTv si Sport.Ro, in ciuda faptului ca antena e pusa in pozitie orizontala si e pusa "la ochi" pe Bucuresti. Asteptarile mele de la ATX sunt ceva mai mari, adica ma astept sa intre si acele canale care sunt pe verticala, poate si pentru ca orizontul e clar, neobturat de ceva... Sper sa nu sara nimeni pe mine cu un par sau ceva, sunt novice in cele terestre, ramane sa ma conving de cele reale si nu presupuse la fata locului

Din pacate e cam greu sa pun antena intr-o pozitie de compromis, o sa stea momentan pe H, asta din cauza spatiului destul de restrans, nevrand sa deranjez in vreun fel antena de sat de dedesubt. Dar niciodata sa nu zici niciodata...

Mai ramane solutia sa o ascund sub tigla in pozitia aceea de compromis, e loc berechet sa te plimbi cu tir-ul, daramite sa desfasori doi metri de antena, dar cred ca ar fi pacat sa nu dea tot ce poate...

Multumesc pentru sfaturi, si pana n-o sa pun dracia-n par o sa tac chitic , dupa care o sa revin cu intrebari (poate) si ceva rezultate

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    ATX91 e poate, d.p.d.v. al castigului, cea mai buna achizitie de pe piata dar, repet ce am spus.
    Atentie la polarizare!
    Daca ai o pozitie favorabila o pui pe polaritatea verticala catre bulgari, cauti o pozitie de compromis ( directivitatea ATX-ului s-ar putea sa deranjeze acest compromis, eu am preferat sa pun un "ciot " de Yagi ) in care intra canalul 40 din Venets si restul din Ruse si daca ai noroc iti vor intra fara probelem si localele, recte ch.30 Media Pro care este vertical si de asemenea ch. 54 si 59 de la SNR care sunt pe orizontala.
    Ce preamp ti-a oferit?
    E cu tot cu sumator si bypass de alimentare selectabil?
    Atentie mare la acest aspect.
    Nu mi-a zis modelul, l-am rugat sa imi dea ceea ce crede domnia sa ca ar fi potrivit pentru antena aceasta. Si nu mi-a zis decat de acel amplificator de 30 db + sursa reglabila. O sa vad ce tipuri sunt cand vor sosi.

Pe FM ce antena pui?
    Ar trebui sa fie un pic mai degajata fata de alte antene sau pereti fiind lungimea de unda mai mare.
    Macar 1.20 m.
    Si din nou te inreb ce vrei sa prinzi in FM?
    Atentie din nou la polaritate.
    SNR-urile si unele posturi private romanesti sunt pe orizontala altele sunt pe verticala, la fel si bulgarii.
    Cat despre azimut, Dumnezeu...cu mila!
    Din n'shpe mii de directii.

Teoretic ar trebui ceva asemanator cu asta

http://www.youtube.com/watch?feature...;v=zDszTH1uT8Q

Week-end placut
    m-am orientat bine inseamna...

http://www.dipolnet.ro/antena_fm_dip...mhz__A0312.htm

Totusi am vazut ca e cam mare am decis sa vad intai daca va mai fi loc pe teava.

Tinta in FM e Radio Romantic (101,9), care e acoperit de ceva bulgari si un post al unei secte neoprotestante (cred ca destinul isi rade de mine ), de aceea intreb daca exista solutia izolarii pe o directie sau mai multe, in sensul sa imi intre cu precadere Bucurestiul si nu Buzaul sau altele (am KissFm din n-spe locatii de ex)..

Deci intai sa vad daca mai e loc, sa masor exact plus ca vad din recomandarea de mai sus ca trebuie macar 1,20 m ori dupa planul initial ea ar fi stat sub ATX cam la 0,5 m....

Totusi o sa incerc si cu ATX in tunerul FM sa vedem ce zice

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Adica ATX91 pe post de sarma in FM, cu alte cuvinte.
    Pune chiar si la 0.5m sub ATX o antena de FM mai bine.

Daca tot faci ceva fa cu simt de raspundere....ca aici:

Pana schimba polaritatea se duce propagarea...

Si nu uita de vant si pasarelele numite ciori!

Succes!
    Last edited by 007/Ro; 10th May 2013 at 20:09.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gata

A venit antena si e deja sus pe bat, in pozitie orizontala atintita fix catre Bucuresti

Acum (seara) la scanare avem (cu tunerului tv-ului din dotare):

Canal 30 / 546.002 Mhz
    calitate: fluctueaza intre 40 si 60 (pe o scala de la 0 la 100)
    putere: 8-9
    ProTv si Sport.ro merg fara probleme

Canal 40 / 626.002 Mhz
    vad ca nu mai intra (intrasera...) . Erau 4 posturi bulgaresti
    acum e 4-5 la putere, dar 0 la calitate

Canal 54 si 59
    nu e nimic de zis intra cu 100 atat la calitate cat si la putere

Avem un total de 17 posturi in digital, din care 4 (bulgarii) deja au terminat vizita intempestiv, impolitete pe care o cam astept si de la familia de pe C30...

pe analog intra "cristal" canale ca Tvr 1 si 2, Prima, Realitatea, Antena 1, Activ (are sigla un oval verde cu un A in el) ..... si cateva posturi de la sud de Dunare.

Cat priveste FM-ul... trebuie sa imi iau gandul... Intra fix ce intra si daca pun degetul in loc de antena, deci..... ori imi iau una dedicata, ori.... Din fericire e suficient spatiu ca sa mai bag ceva.

Evit sa trag o concluzie (deocamdata)

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gata
    Azi am inchis instalatia. Am zis sa ies sub 200 lei, dar.....

Deci e asa:

UIF
    http://www.dipolnet.ro/antena_tv_uif...-91__A3710.htm

FM
    http://www.catec.ro/catv-smatv/anten...stre/fm-5.html

TV banda III
    una gasita in pod si reconditionata de mine (e Yagi, e mare si are 3 elementi)

Amplif cu sursa aferenta
    AM-417 de la http://antech.ro/?cat=p&page=8

Am luat asadar cate ceva de la fiecare, sa nu se supere vreunul (chiar si vecinul care era proprietarul de drept al antenei Yagi cu 3 elem )

Am bagat cam 500 lei ..... ca sa :

1: cu ATX-ul pe orizontala (la boloboc deasupra monturii HH) sa prind canal 54 si 59 cu 100% , canal 30 in tot cursul zilei (0-24) cu semnal ceva mai slab, dar stabil, bulgari sporadic (canal 26, 28, 40, 41...) si alte povesti in analog...

Scop atins

2: Triaxul respectiv mi se pare super ca si constructie. E pus in pod (sub tigla) ca n-a mai fost loc pe catarg, e pus vertical intra bine bucalele, ca acolo se uita din pozitia Verticala, dar mai intra si .... MUSLIMUL , niste arabeti la 99.90 Mhz, am filmat poate o sa pun filmul... Din pacate 101.9 tot nu e satisfacator din cauza altor balarii de pe langa el, cu toata directivitatea antenei... O mai trebui reglata... nu stiu, eu am pus-o cu busola catre capitala... Totusi dezamagirea e compensata de alte canale gen RockFm sau MagicFm si multe altele care intra exceptional, la fel ca si cele de pe Istrita (pe care-l vad de la balcon).

Ok si asta

3: As vrea totusi sa remarc ampliful care mi se pare de top... Prima data am testat ATX-ul cu un amplif de catarg de 20 de lei (ceva de 30db) imi scapa numele, cu care, de ex, nu imi intra canal 30 decat in anumite perioade ale zilei. Ei bine, cu AM 417 intra toata ziua.. Un alt avantaj e faptul ca pot sa bag in el asa : 2 x UIF, 1 x TV bIII si 1 x FM, de unde sa vin cu un singur cablu in the house, iar de aici din sursa sa ies cu 2 cabluri, unul la tv si altul la tunerul FM... RECOMAND Dai un ban, da' e scula, si ma felicit ca l-am luat...

10+

Multam 07 pt sfaturi... see ya

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post

3: As vrea totusi sa remarc ampliful care mi se pare de top... Prima data am testat ATX-ul cu un amplif de catarg de 20 de lei (ceva de 30db) imi scapa numele, cu care, de ex, nu imi intra canal 30 decat in anumite perioade ale zilei.
    Poate iti amintesti numele la ampliful de 20 de lei ...ca sa ne ferim de el !

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pentru UIF ți-aș recomanda o antenă logaritmică, acoperă toată banda cu cștig constant(ce-i drept, nu foarte mare) ce poate fi mărit printr-un amplificator de bandă largă. Eu mi-am construit un amplificator cu două integrate specializate INA-02186, de care sunt foarte mulțumit, cu un cștig de 30 - 35 db și factor de zgomot de 2-3 db. Amplificatorul e foarte simplu, trebuie ținut cont doar de faptul că primul etaj se polarizează cu un curent mic, prin tatonări, pentru zgomot minim. Antena ar fi asta:
    http://www.dipolnet.ro/antena_tv_can...tal__A4015.htm
    Există și antene(logaritmice) care să acopere mai multe benzi de recepție, dar dimensiunile lor depășesc restricția ta de lungime(1,20 m).
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Poate iti amintesti numele la ampliful de 20 de lei ...ca sa ne ferim de el !
    Nu mai tin minte exact, l-am tinut foarte putin... LNA177 parca. Nu e asa rau incat sa te feresti de el doar cred ca e un amplif de... 20 lei !? E ok pt banii astia, dar e sub cel pe care-l am acum

Quote Originally Posted by genugeo85 View Post
    Pentru UIF ți-aș recomanda o antenă logaritmică, acoperă toată banda cu cștig constant(ce-i drept, nu foarte mare) ce poate fi mărit printr-un amplificator de bandă largă. Eu mi-am construit un amplificator cu două integrate specializate INA-02186, de care sunt foarte mulțumit, cu un cștig de 30 - 35 db și factor de zgomot de 2-3 db. Amplificatorul e foarte simplu, trebuie ținut cont doar de faptul că primul etaj se polarizează cu un curent mic, prin tatonări, pentru zgomot minim. Antena ar fi asta:
    http://www.dipolnet.ro/antena_tv_can...tal__A4015.htm
    Există și antene(logaritmice) care să acopere mai multe benzi de recepție, dar dimensiunile lor depășesc restricția ta de lungime(1,20 m).
    Rezultatele ma multumesc intr-un fel sau altul, pe mine mai mult FM-ul ma intereseaza. Si restrictia am depasit-o cu ATX-ul de peste 2 m lungine.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

LNA 177 este preamplificator de antena ( la borne ) si este de banda larga ceea ce il face ( ca orice placheta de banda larga ) susceptibil de intermodulatii foarte usor.
    Nu se poate compara cu un amplificator de catarg cu filtre de banda si reglaje de amplificare!
    E o mica....diferenta.
    LNA 177 se compara cu aceasta categorie de preamplificatoare de la ALCAD nu cu cele de catarg.

O rugaminte, poze cu antenele, daca se poate ?

O zi buna!
    Last edited by 007/Ro; 6th June 2013 at 09:46.

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    LNA 177 este preamplificator de antena ( la borne ) si este de banda larga ceea ce il face ( ca orice placheta de banda larga ) susceptibil de intermodulatii foarte usor.
    Nu se poate compara cu un amplificator de catarg cu filtre de banda si reglaje de amplificare!
    E o mica....diferenta...
    Perfect adevărat! Pentru cei pe care-i interesează anumite canale ce se recepționează n condiții grele(semnal slab), ntr-adevăr sunt bune amplificatoarele de bandă ngustă, au cștig mai mare, selectivitate, rejecție mai bună a semnalelor perturbatoare, doar că e nevoie de perechea antenă-amplificator pentru fiecare canal. Pentru cine vrea să recepționeze cu o antenă ct mai multe canale, merge un amplificator de bandă largă, cu neajunsurile de rigoare, amplificare mai mică, amplificarea inclusiv a semnalelor perturbatoare etc. Pentru o linearitate ct de ct a amplificării ntr-o bandă largă cred că sunt bune integratele dedicate, gen MSA, INA, etc.
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru o linearitate ct de ct a amplificării ntr-o bandă largă cred că sunt bune integratele dedicate, gen MSA, INA, etc.
    Atentie la impedanta!

Link

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)