Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vreau sa fac un server pc

Cum am spus in titlu vreau sa fac un server pe o vechitura de laptop P3 1000mh 256mb am instalat pe el lubuntu si ca reader vreau sa folosesc smargo orignal cardul este digi ma intereseaza daca a mai facut cineva asa ceva si cum credeti ca o sa mearga

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

S-a mai facut si merge bine .

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce varianta e mai viabila serverul de mai sus, ruter cu linux (tomato etc) ,dream (vu etc) sau server virtual pe net?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Părerea mea:

1) Dreambox. Toate SoftCAM-urile de sharing sunt testate şi funcţionează perfect pe receivere DM. Ai kituri şi scripturi pe toate forumurile plus că pe readerul local merg toate cartelele.

2) Server Local pe PC. Este recomandat cnd ai foarte mulţi clienţi şi ai nevoie de putere mai mare de calcul. Se recomandă un SO minimal (fără GUi) pentru a putea oferi majoritatea resurselor părţii de cardsharing. Nu are conexiune la antenă satelit aşa că SoftCAM-urile nu rulează cu DVBapi (se simte cnd e nevoie de actualizare la card). n comparaţie cu alte sisteme este cel mai mare consumator de energie electrică aşa că după 356 zile de rulare continuu se adună ceva kWaţii.

3) Server Virtual pe Net. Este cel mai fiabil şi simplu de ntreţinut. Din păcate nu poţi ataşa card local (deci tot ai nevoie de un reader local) iar parteneri de schimb găseşti mai greu (toţi caută card local iar pe VPS sunt majoritatea ******verelor aşa că lumea le evită).

4) Router cu Linux. Nu am folosit aşa că nu comentez.

Sigur, se poate comenta mult mai mult pentru fiecare soluţie n parte şi fiecare din ele are avantaje şi dezavantaje urmnd ca fiecare să aleagă ce-i convine mai mult n funcţie de situaţie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)