Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DIGI incalca grav directivele europene!

Prin blocarea accesului la programele transmise liber pe satelit Digi incalca directiva EC din 24.04.2002 anexa 6!
    Nici macar SKY UK nu s-a pretat la o astfel de golanie cu BBC,ITV,C4,C5 cand s-a format freesat uk.
    ANNEX VI
    INTEROPERABILITY OF DIGITAL CONSUMER EQUIPMENT REFERRED TO IN ARTICLE 24
    1.
    The common scrambling algorithm and free-to-air reception
    All consumer equipment intended for the reception of digital television signals, for sale or rent or otherwise made
    available in the Community, capable of descrambling digital television signals, is to possess the capability to:
    allow the descrambling of such signals according to the common European scrambling algorithm as
    administered by a recognised European standards organisation, currently ETSI;
    display signals that have been transmitted in clear provided that, in the event that such equipment is rented,
    the rentee is in compliance with the relevant rental agreement.
    2.
    Interoperability for analogue and digital television sets
    Any analogue television set with an integral screen of visible diagonal greater than 42 cm which is put on the
    market for sale or rent in the Community is to be fitted with at least one open interface socket, as standardised by
    a recognised European standards organisation, e.g. as given in the CENELEC EN 50 049-1:1997 standard,
    permitting simple connection of peripherals, especially additional decoders and digital receivers.
    Any digital television set with an integral screen of visible diagonal greater than 30 cm which is put on the market
    for sale or rent in the Community is to be fitted with at least one open interface socket (either standardised by, or
    conforming to a standard adopted by, a recognised European standards organisation, or conforming to an
    industry-wide specification) e.g. the DVB common interface connector, permitting simple connection of
    peripherals, and able to pass all the elements of a digital television signal, including information relating to
    interactive and conditionally accessed services.
    24.4.2002
    L 108/75
    Official Journal of the European Communities
    EN

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abraxas View Post
    Prin blocarea accesului la programele transmise liber pe satelit Digi incalca directiva EC din 24.04.2002 anexa 6!
    Nici macar SKY UK nu s-a pretat la o astfel de golanie cu BBC,ITV,C4,C5 cand s-a format freesat uk.
    ANNEX VI
    INTEROPERABILITY OF DIGITAL CONSUMER EQUIPMENT REFERRED TO IN ARTICLE 24
    1.
    The common scrambling algorithm and free-to-air reception
    All consumer equipment intended for the reception of digital television signals, for sale or rent or otherwise made
    available in the Community, capable of descrambling digital television signals, is to possess the capability to:
    allow the descrambling of such signals according to the common European scrambling algorithm as
    administered by a recognised European standards organisation, currently ETSI;
    display signals that have been transmitted in clear provided that, in the event that such equipment is rented,
    the rentee is in compliance with the relevant rental agreement.
    2.
    Interoperability for analogue and digital television sets
    Any analogue television set with an integral screen of visible diagonal greater than 42 cm which is put on the
    market for sale or rent in the Community is to be fitted with at least one open interface socket, as standardised by
    a recognised European standards organisation, e.g. as given in the CENELEC EN 50 049-1:1997 standard,
    permitting simple connection of peripherals, especially additional decoders and digital receivers.
    Any digital television set with an integral screen of visible diagonal greater than 30 cm which is put on the market
    for sale or rent in the Community is to be fitted with at least one open interface socket (either standardised by, or
    conforming to a standard adopted by, a recognised European standards organisation, or conforming to an
    industry-wide specification) e.g. the DVB common interface connector, permitting simple connection of
    peripherals, and able to pass all the elements of a digital television signal, including information relating to
    interactive and conditionally accessed services.
    24.4.2002
    L 108/75
    Official Journal of the European Communities
    EN
    Am probat pe un receptor HSS 1160 si functioneaza programele FTA de pe Thor5/6

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta pentru ca are softul vechi. Celelalte conserve insa au fost fortate sa descarce softul nou care nu permite nici receptia FTA si nici macar editarea programelor.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Daca Digi "incalca" aceste prevederi, atunci ma intreb ce termen trebuie folosit pentru Dolce, sau cum se numeste acum, fiindca conserva lor a fost total restrictiv inca de la inceput?

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema e putin diferita. E una cand ai un drept si iti este luat, si alta e sa stii de la inceput ca nu o sa il ai niciodata.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ioany View Post
    Problema e putin diferita. E una cand ai un drept si iti este luat, si alta e sa stii de la inceput ca nu o sa il ai niciodata.
    nu te obliga nimeni sa ramai abonat la Digi sau Dolce...te poti abonal la Focus sau mai astepti pana se lanseaza Orange...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Celelalte conserve insa au fost fortate sa descarce softul nou...
    Cum au fost forţate?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am si digi si focus sat
    de ce mai am digi?
    doar pt Footbal daca si asta pleaca atunci GATA DIJI

- - - Updated - - -

si daca esti microbist ce fa?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Asa cum face un hacker-fara sa ceara voie ,fara sa spuna ce te asteapta

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca am receptoru cumparat de la Dolce - de ce restrictioneaza accesu la FTA-uri (la urma urmei este propietatea mea )
    ps. aviz si receptorul celor de la Focus
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

tare topicul. ce face lumea cand se plictiseste in jurul pastelui =))
    yada yada

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sapam cu lopata sau ne uitam in gradina altu-ia

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by siZan View Post
    tare topicul. ce face lumea cand se plictiseste in jurul pastelui =))
    Hmmm, mare dreptate ai. Desi pastele meu a trecut de vreo 5 saptamani (sunt romano-catolic, iar mieii erau cam mici pe atunci), azi am pregatit pulpe de miel marinati in vin si codimente in prealabil, in vas roman, pe un pat cu legume stranse proaspat din solar. Poze nu mai am ca ... l-am mancat. Important este ca n-am simtit nici-o plictiseala si m-am simtit bine cu prietenii si cu niste butelii de vin rose.La ora asta ma doare in basca de conservele lor.
    Paste fericit tuturor!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Şi dacă este ilegal ca DiGi şi Dolce să nu-ţi permită să vezi canale FTA ce nu sunt n oferta lor este legal ca FreeSat să-ţi vndă canale care sunt FTA pe satelit (Etno, Taraf, Favorit, WestTV, TVR3, TVR News, TVRi, TVR Cluj, TVRCraiova, TVR Iasi, TVR Timisoara, TVR Targu Mures)?
    Cel puţin la FocusSat există un aşa numit Pachet Gratuit cu cele FTA.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Freesat e o glumita. Nu poate fi denumit un Dth si nu stiu ce abonati poate sa atraga. Cat priveste faptul ca ceilalti operatori nu doresc receptionarea programelor FTA cu receivere lor nu se poate spune ca e ilegal, atata timp cat ei specifica acest lucru in oferta lor. Nu mi se pare insa corect sa faci reclama e siteul tau ca receiverele receptioneaza si canale fta apoi dupa ce o mare multime le-a cumparat sa le modifici softul si sa le faci inutilizabile pentru cei care renunta la abonament. Cel putin ar trebui sa existe posibilitatea ca dupa rezilierea contractului cei care le-au platit sa poata instala un soft care sa le permita receptia FTA. Cu cele care sunt in proprietatea operatorului evident ca poate sa faca cum doreste acesta.Personal nu ma afecteaza softul pentru ca nu consider conserva ca un receiver optim pentru FTA dar cred ca sunt multi care nu isi permit sa mai achizitioneze inca un aparat pentru receptia unor canale libere.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)