Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46

Thread: vopsea antena

Moderator Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default vopsea antena

Salute,

De curand, am pus mana pe o parabola de 1.5 m, aluminiu, stare foarte buna, doar ca nu imi place pentru ca e putin "murdara/folosita", si as vrea sa o readuc in stare de "noua", revopsind-o. Are cineva idee cum ar fi cel mai practic sa procedez ? trebuie smirgluita fin inainte de vopsire, conteaza ce vopsea folosesc ca sa nu ii modific parametri de receptie, sau ...orice alt detaliu care ma poate ajuta... : - )

Multumesc, anticipat, pentru ajutor.

Cris,
    yada yada

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

o vopsea mata si neaparat sa nu fie pe metalizata. in rest in functie de cit de deteriorata este alegi etapele necesare. daca e doar murdara o speli cu nitro apoi ii dai un spray in mai multe straturi si lasi sa se usuce bine.
    vezi ca spanyolul e mester in reparat antene !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Aluminiul nu se vopseste niciodata direct, iti trebuie prima dat un primer/grund special.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Vadova se numeste vopseaua,se gaseste la cutie,se da cu trafaletul de doua ori un pic mai diluata si se gaseste la Cora sau se gasea...nu are particule metalice si a fost probata de altii cu succes.
    Bafta.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    o vopsea mata si neaparat sa nu fie pe metalizata. in rest in functie de cit de deteriorata este alegi etapele necesare. daca e doar murdara o speli cu nitro apoi ii dai un spray in mai multe straturi si lasi sa se usuce bine.
    vezi ca spanyolul e mester in reparat antene !
    mersi de sfaturi, insa intreb : sa o dau cu nitro ? adica?
    da, o dau cu spray...doar ca m-ar interesa daca e vreunul recomandat chiar pentru asa ceva.
    cine naiba e spanyolul ? : - )
    yada yada

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Aluminiul nu se vopseste niciodata direct, iti trebuie prima dat un primer/grund special.
    hm, din ce se vede unde s-a dus vopseaua pe antena..nu e nici un grund. adica vopsea, peste aluminiu.. vreo recomandare anume la grundul respectiv?
    yada yada

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Vadova se numeste vopseaua,se gaseste la cutie,se da cu trafaletul de doua ori un pic mai diluata si se gaseste la Cora sau se gasea...nu are particule metalice si a fost probata de altii cu succes.
    Bafta.
    multumesc de recomandare, zici de grund sau de vopsea ? ca vad ca au ambele dar din pacate in brasov acum, nu am cora am gasit pe net...firma, dar sunt din Ramnicu Valcea. Deci cred ca pica ideea, ma indoiesc ca gasesc pe aici cu toate ca daca zici ca alti au probat-o cu succes, mii o ciuda...
    yada yada

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vopselele pe baza de apa se pot dilua 1:1 pina la 2:1 pt a obtine un "grund". Exista si vopselele "venti 3 in 1" unde ai grund, vopsea si lac la un loc. Astea teoretic s-ar putea aplica insa nu ai garantie la ele, ca si grund foloseste allgrund sau unigrund/uniprimer (asa se cheama aici, poate stie cineva ce produse similare exista in Romania. In caz ca in prospect nu apare aluminiul ca si suprafata ce poate fi vopsita, vezi sa fie trecut zinc/tabla zincata, vopseaua sau grundul care se aplica pe zinc "prinde" si pe aluminiu perfect.
    Pt a lacui antena pe viata, decapeaz-o, grunduieste-o si apoi vopseste-o.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by siZan View Post
    multumesc de recomandare, zici de grund sau de vopsea ? ca vad ca au ambele dar din pacate in brasov acum, nu am cora am gasit pe net...firma, dar sunt din Ramnicu Valcea. Deci cred ca pica ideea, ma indoiesc ca gasesc pe aici cu toate ca daca zici ca alti au probat-o cu succes, mii o ciuda...
    Este vorba de Cora din Bucuresti,un bucurestean si-a vopsit antena acum doi ani,nici antenele de IAR din aluminiu nu aveau grund dat inainte,era in schimb foarte bine degresata tabla altfel vopseaua s-ar fi exfoliat in atitia ani si expusa intemperiilor.
    Faptul ca nu exista Cora acolo nu este o problema,se poate rezolva cu un coleg de forum care are Cora in preajma.Posta nu costa scump si se poate rezolva,binevointa sa fie.
    Eu stiu de vopsea,acum daca au si grund la comercializare tot fara particule matalice atunci ar merita probat.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Vopseaua asta si grundul sunt astea de aici? sunt si eu interesat pentru ca in cateva zile am de facut o antena caruia i sa luat vopseaua de pe ea. Poate gasim un magazin online...
    http://www.vadova.ro/flash.htm
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

luati legatura cu spanyolul !

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb

O recomandare si cam atat : Smirgheluiti antena cu un smirghel fin sa zicem de 800 , dupa care se aplica grund , cel mai indicat in cazul antenelor de aluminiu este Grund Fuller de la Klar Policolor , urmat de o vosea la alegere buna , chiar si una de masina fara continut de plumb .
    """"""Fullerul este elementul de legatura care se aplica intre material si vopsea, in ideea de a nu se exfolia. Acesta se comercializeaza sub forma de spray sau la cutie de 1kg. Fullerul este de mai multe tipuri :
    - plastic
    - aluminiu
    - metal.""""""

Indicat ca vopseaua sa fie suflata cu pistolul sau dupa caz daca va merge mana cu vopsea la alegere imbuteliata la tub tip spray
    Spor la treaba

Materialele le gasiti la magazinele reprezentante policolor din tara in special cele ce prepara vopsele auto .Pentru Brasov avem Adresa: B-dul Grivitei, Nr. 22 A . April 91 SRL

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default am si eu o antena din fibrase poate vopsi?sau cum o pot recupera un sfat

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    O recomandare si cam atat : Smirgheluiti antena cu un smirghel fin sa zicem de 800 , dupa care se aplica grund , cel mai indicat in cazul antenelor de aluminiu este Grund Fuller de la Klar Policolor , urmat de o vosea la alegere buna , chiar si una de masina fara continut de plumb .
    """"""Fullerul este elementul de legatura care se aplica intre material si vopsea, in ideea de a nu se exfolia. Acesta se comercializeaza sub forma de spray sau la cutie de 1kg. Fullerul este de mai multe tipuri :
    - plastic
    - ala
    - metal.""""""
    http://laboratorvopseaauto.ro/c/7-category/fuller.jpg
    Indicat ca vopseaua sa fie suflata cu pistolul sau dupa caz daca va merge mana cu vopsea la alegere imbuteliata la tub tip spray
    Spor la treaba

Materialele le gasiti la magazinele reprezentante policolor din tara in special cele ce prepara vopsele auto .Pentru Brasov avem Adresa: B-dul Grivitei, Nr. 22 A . April 91 SRL
    am si eu o antena din fibra de sticla un sfat cum o pot recupera nu mai are staniol pe ea

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stiintacraiova View Post
    am si eu o antena din fibra de sticla un sfat cum o pot recupera nu mai are staniol pe ea
    Ai dat numai reply si nu ai citit ? Reciteste...""""""Fullerul este de mai multe tipuri :.....plastic """""

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Ai dat numai reply si nu ai citit ? Reciteste...""""""Fullerul este de mai multe tipuri :.....plastic """""
    Cred ca omul a vrut sa intrebe daca folia de aluminiu de pe o antena de fibra poate fi inlocuita cu o vopsea speciala care sa reflecte semnalul ...

Deci exista asa ceva ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)