Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb AsiaSat 5 at 100.5E?

Hi to all,
    A incercat cineva (care are vizibilitate evident), spotul south (India) din banda KU?
    Cica ar merge cu 70/80 cm...

http://www.satbeams.com/footprints

http://www.lyngsat.com/packages/dishasia5.html

Eu am ajuns doar pana la 93.5 in Ku.

Thanks.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu 70/80 cm in banda ku cred ca este destul de greu sa receptionezi ceva. Semnalul este foarte bun pe frecventele dth-ului Dish TV dar pentru receptie in banda Ku la doar doua grade elevatie (atat este in locatia mea pt 100.5E ), variatia semnalului este foarte mare din cauza atmosferei (2-3dB minim in banda C si 4-5dB in Ku). Pe langa frecventele Dish TV mai sunt si niste feeduri mai putin interesante pentru televiziunile indiene, in intervalul 12250-12300MHz.

Pentru localizarea satelitului frecventa 12522 V 40700 3/4 are semnalul cel mai puternic.

Banda C este ceva mai interesanta pe acest satelit cu feeduri din Asia sau retransmise spre Asia.

Posts Thanks / Likes

Mulțumesc frumos de info, cu ce antenă ai ncercat, cu 3m?
    Treaba cu variația semnalului o știu - la elevația aia, mai ales că suntem direct cu orientarea n `zgomotul` pămntului, ca să zic așa...dar totuși cu un 1.1m profi cred că merită ncercat.
    Thanks again.
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cu 1.2 nu ia nimic[bucale]
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, cu antena de 3m receptionez Asiasat-ul pentru ca pe cealalta antena de 1.4m nu am vizibilitate mai departe de 75-80E . Daca reusiti sa receptionati la 95 est pe spotul Middle East, trebuie sa mearga si la 100.5E. Semnalele sunt la fel de puternice pe ambele spoturi.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am incercat si eu cu triax 1,1 doar ceva ber, cred ca antena nu ajunge pe pozitie din cauza limitei motorului. Pe 95*e am semnal ~100% pe 11138 V 2960 5/6.
    VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the
    A incercat cineva (care are vizibilitate evident), spotul south (India) din banda KU?
    Cica ar merge cu 70/80 cm.
    Cind mi-am instalat antena de 1.45 m-relativ recent-pentru receptia satelitilor din partea estica a centurii lui Clarke,in special pentru AsiaSat de la 100.5 Est,nu m-am gindit o clipa ca imi va intra semnal in banda Ku,fie si infim,de pe acest satelit.De fapt nici nu m-am intrebuintat{era absurd cu antena mea de numai 1.45 m}sa fac reglaje imposibile sau sa recurg la artificii "tehnologice" pentru a vedea o urma de semnal de la aceasta pozitie cu o elevatie atit de mica si influentat de factori fizici imposbil de ocolit,de care pomenea EXCALIBUR.
    In schimb am reusit sa receptionez semnal util de pe banda C de la aceasta pozitie-100.5 E-in banda C! Mi-a intrat doar un transponder-3922 H,sr.3223,fec 3/4,care are SNR de 5.1 dB{masurat cu spectrometru}.Iertata-mi fie patetismul,dar ce bucurie pe mine ca mi-a reusit ce mi-am propus chiar daca am avut anumite rezerve la inceput,fie din cauza elevatie prea mici,fie ca antena e prea mica{si este pentru receptia in banda C} ori ca ridicatura de pamint de la orizont este o fatalitate cu care trebuie sa ma obisnuiesc si sa accept doar ca punct terminus a antenei satelitul Express-AM33 de la 96.5 Est!Nu credeam ca voi receptiona semnal util in banda C de pe AsiaSat cu toate ca vazusem un firicel de semnal acum trei luni.Nu eram sigur de asta fiindca elevatia e de 0.71 grade unde este plasata antena!Imi spusesem mie insumi ca-mi trebuie o farfurie de cel putin 1.8 m ca sa pot avea certitudinea ca n-a fost in zadar munca depusa pentru a ridica pe perete si a monta antena de 1.45 m,pe care o abandonasem in pivinita de multi ani.
    De fapt motivul real pentru care doream sa montez antena pentru receptia lui AsiaSat de la 100.5 E a fost si este receptia multor feeduri interesante{evenimente sportive,culturale,politice si all that jazz}.Dar acum,dupa ce am constatat ca este posibila receptia acestui satelit,imi mai trebuie si o antena pe masura,conditii de instalare mai bune si nu in ultimul rind ENERGIE fizica pe masura acestor conditii nu tocmai favorabile.Numai cine sta la bloc poate intelege cite obstacole,in primul rind-umane,trebuie depasite pentru a-ti satisface aceasta pasiune,care pur si simplu te poate epuiza.Nu intru in amanunte.
    Mai trebuie sa adaug cu aceasta ocazie ca daca nu aveam receptorul Strong4500{cu interfata din poze,de fapt un patch}nu cred ca-s fi reusit sa receptionez AsiaSat.Probabil as fi abandonat aceasta pozitie caci nici un aparat avut la dispozitie nu mi-ar fi aratat instantaneu urma de semnal la 100.5 E,mai ales ca montatul si reglajul antenei l-am facut,cum spuneam,in conditii nu tocmai prielnice!Si de asta data Strong4500 m-a ajutat sa trec,exagering putin,"Rubiconul" ca in atitea ocazii.Merita sa platesc in aur acest receptor nu atit pentru receptia programelor,cit mai ales pentru tunerul extrem de sensibil,pus in valoare de grafica patch-ului,care m-a ajutat in atitea ocazii,fie la instalari,fie la detectarea semnalului indiferent cit de mic este!
    Iata "dovada" :

Am scanat satelitul AsiaSat si cu tunerul placii TBS6925.A inchis semnalul pe acelasi transponder ca si Strong4500:

Fata de ce-ai dorit sa afli,si anume receptia in banda Ku,nu ti-am putut fi de folos,dar poate ca mica mea reusita in banda C in privinta acestei pozitii ar fi un indem nu atit pentru tine,care stim ca te pasioneaza receptii de dx-uri,cit pentru cei care doresc sa receptioneze semnale exotice.

satelescu

Posts Thanks / Likes

Mulțumesc maestre! ncă o dovadă că pasiunea moare ultima...
    Sunt convins că sunt șanse să recepționezi și banda Ku de pe acest satelit, conform hărților este imposibil să nu iei un firicel de semnal.
    Din păcate acum (n locația n care sunt), nu pot depăși 60 est...dar sateliți n C band mai sunt și pe la mijlocul curbei lui Clarke. Acum vreau să-mi fac cum trebuie fortăreața de flotă satelitară pe micul petic de pămnt pe care mă aflu n centrul orașului și vă țin la curent cu toate detaliile privind recepția extremă sau interesantă din locația mea.
    Thanks again.
    P.s. Poate mai raportează totuși cineva rec. de semnal la un mom dat pt. acest satelit...
    DVB-S:
    DVB-T:

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

O imagine cu pozitia antenei pe 100.5 E se poate ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the
    Sunt convins că sunt șanse să recepționezi și banda Ku de pe acest satelit, conform hărților este imposibil să nu iei un firicel de semnal.
    Ma bucur ca esti mai optimist decit mine in privinta lui Ku-band.E adevarat ca harta pentru aceasta banda,fascicolul pentru Asia are acelasi contur ca si pentru banda C insa pentru a prinde semnal util e nevoie,dupa cum stim,de o directivitate maxima si ceva noroc,dar mai important e nevoie de o antena putin mai mare decit cea pe care o folosesc acum.
    Deocamdata ma limitez sa receptionez doar semnal de pe banda C.De fapt pentru asta mi-am propus sa refolosesc antena.La drept vorbind am instalat antena pentru C-band doar din curiozitate si pentru a verifica care este limita estica la care pot receptiona satelitii din locatia mea.As zice ca mi-am satisfacut curiozitatea si cu asta mi-am incheiat "misiunea" daca nu m-ar interesa sa prind si feed-urile.Or pentru asta imi trebuie antena mare pentru a avea semnal util tot timpul!El vine in valuri si din aceasta pricina n-ai cum sa-l fixezi pe bara cu o antena de numai 1.45 m!
    Astept/am cu interes rezultatele receptiei tale de pe "micul petec de pamint" pe care se afla flotila ta de antene

Am mai receptionat un transponder de pe AsiaSat tot in urma unor valuri de semnal,dar vorba aia,"val cu val trece",dar cel putin imi da sperante ca mai pot "vina" si alti transponderi:

Quote Originally Posted by victor64
    O imagine cu pozitia antenei pe 100.5 E se poate ?

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Satelescu, ce montura este aia, este originala a antenei , sau este adaptata de tine? Ma intereseaza pt ca am si eu una identica la o antena de 3m Bv si pare putin disproportionata de restul antenei mele.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi FLORIN32,

Antena de aluminiu din poza,cumparata in 1993,avea o asa zisa montura si sistem de prindere pe antena care pur si simplu sfida cea mai elemntara regula de lacatuserie si de montaj incit la primul vint am avut senzatia ca-mi raseceste antena si cade de pe balcon.A trebuit sa refac totul si sa-mi confectionez de unul singur cercul de prindere si sa cumpar o noua montura.Atunci am gasit una asemanatoare,facut din dur-aluminiu,cu cea din poza,pe care o folosesc pe antena de 1.5 m de pe balcon.
    Asta despre care intrebi a confectionat-o un prieten numai din inox,copiind parametrii dupa cea din Brasov despre care spui ca este la fel cu a ta.Deci monturile noastre a fost proiectat de acelasi om,numai ca produse de miini diferite si-n alte conditii.
    Daca inteleg bine ce vrei sa spui prin "disproportia monturii fata de restul antenei",atunci iti dreptate cu atit mai mult cu cit antena ta este pur si simplu uriasa{3m}fata de a mea{1.45m}.Nu stiu care este solutia gasita de producatorul antenei tale de prindere a monturii pe suportul antenei incit ea sa asigure stabilitate si functionalitate intregului sistem mobil pentru a acoperi intreaga orbita de la extrema estica la cea vestica?
    Solutia aleasa de mine a fost mai usoara{si mai ieftina}dupa cum vezi din poze:am ales un cerc de roata de remorca de la un tractor pe care am sudat sase talpi{din platbanda}.Am dat sase gauri pe antena ca s-o pot prinde de cerc.Ca sa pun montura de cerc,am sudat doua corniere si doua platbande de 12 mm.Pe acestea vine fixata montura.Deoparte si alta a cercului am sudat cite o ureche de care vine prins actuatorul,in caz ca vreau sa-l montez pe o partea sau alta a suportului.Pentru prinderea monturii pe stilpul de sustinere,am ales sistemul teava in teava atit pentru ca-mi usureaza miscarea intregul sistem pe azimut dar si fiindca se poate demonta mai usor fiecare componenta.
    Trepiedul e facut din trei tevi de inox,ca si suportul lnb-ului.Ca ultimul sa cada direct in focar,il centrez cu o vergea,precum se poate vedea din poza.
    Pe scurt numai farfuria a mai ramas din ce am cumparat initial din magazin,restul a trebuit confectionat din nou.

satelescu

Posts Thanks / Likes

Arată ntrun fel. Mai spre profii...așa.
    Se vede cercetarea și experiența...
    DVB-S:
    DVB-T:

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up asiasat 100,5

antenna de 1.8 in buc intra fara probleme semnal 90 % urmatoarele frv 12702v40700 mepg-4
    12642
    12582

fasicul sud .. cu golden reloaaded... lnb inverto blak de 0.2 db ... desi intra destul de bine cred ca si cu 1.5

imi intra full cu 1.8 de la 100e-45w ..si azi am facut teste si pe,.....AzerSpace 1 / Africasat-1A -46 Est ..semnal 100% si pe ala .. ce antenutza am
    Last edited by WARSE; 24th April 2013 at 01:17.

Posts Thanks / Likes

Super, poate ne pui si niste poze.
    merci si bravo!
    DVB-S:
    DVB-T:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)