Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Sfat cumparare camera foto

Salut,aparatul meu de fotografiat a sărit de la etajul doi și nu mai face poze așa cum făcea,acum vreau sa cumpăr altul și mă gndeam că un sfat de la profesioniști ar fi ideal,de exemplu firmă,pixeli,alte alea pe care noi ăștia amatori nu le știm,am uitat să precizez că nu caut un aparat profesionist de mii de euro ci ceva pt un semiamator,am folosit pană acum iphone-ul 4 din dotare dar la interior si lumina puțină nu face față,am un prieten și-a luat un aparat de fotografiat a dat 200 euro pe el dar face niște poze super,in noaptea de revelion am ieșit afară ca toată lumea și pe lngă sticlele de șampanie și pahare sparte am facut si poze,ale lui au ieșit clare și frumoase pe lngă ale altora,eu nici nu m-am sinchisit să fac cu iphone-ul că le făceam degeaba,bănuiesc că așa ca mine mai sunt și alții,orice sfat e bine venit,mai puțin cele referitoare la telefon dar promit că o să-l schimb cu 5S ori 6 care va ieși n vara asta.

Vă mulțumesc !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai, de ce nu-ti cumperi acelasi aparat ca si prietenul ala?
    SHALOM

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai nu-mi place sa copiez eu vreau mai bun decit al lui

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Un dslr....
    Eu am nikon d3100,unu semi-profi care nu m-a dezamagit niciodata

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Poate ar trebui sa arunci o privire si aici:

http://reviews.cnet.com/8301-6501_7-...red/?ttag=gpwl

Sper sa te ajute.
    Miracle can happen!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut,

DSLR d3100 de la nikon este o foarte buna alegere. Este un aparat semiprofesional care nu costa foarte mult.
    Dau exemplu: daca doresti sa faci poze portret focalizarea la cele cu zoom e destul de slaba - de aici si calitatea fotografiei.
    Este important si modul in care face shutter.
    Deasemena ca si plus in timp poti sa cumperi un obiectiv mai mare care sa te satisfaca si pentru zoom.

Nikon D3100 shutter - pentru situatiile cu luminozitate redusa - apropiat de o camera de fotografiat clasica.

La aparatele cu zoom timpii de expunere se regleaza prin software iar calitatea si tipul obiectivului nu
    este cea mai buna pentru fiecare situatie in parte. Deasemenea de cele mai multe ori obiectivul nu se poate schimba.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,

Eu mi-am luat asa ceva acum cateva sapatamani http://panasonic.net/avc/lumix/compact/lx7/index.html .
    Nu este SLR (am un Nikon D7000) dar este foarte bun atat foto cat si video (1080p 50fps). Sincer nu cred ca mai exista un compact care sa aiba obiectiv wide 24/f1.4.
    Evident nu este ieftin dar din punctul meu de vedere a meritat investitia.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Arata bine,inca nu am colindat magazinele sa vad cum e si cu preturile

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic sa-ti faci o lista cu ce doersti de la un aparat, apoi te hotarasti ce vrei sa cumperi.
    Nu te arunca la aparatele cu zoom mare si nici la multi mega pixeli.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Trei variante par a fi bune pt tine:
    a) Un DSLR de incepator: D3100 sau 5100 de la Nikon sau 1100D de la Canon sunt alegeri ok. Avantajul cel mare e calitatea si ca inveti meserie cu asa-ceva si apoi poti vedea, daca te prinde microbul, spre ce poti evolua si daca. Investita initiala e pe la 1500 de lei, aprox.

b) O compacta ceva mai dichisita si asta cred ca ti s-ar potrivi foarte bine, daca nu vrei sa faci multe setari si tragi, in majoritatea cazurilor pe atomat. Un Nikon P330, un Samsug EX2F sau un Fuji X10 (sau 20, daca te tine punga) sunt alegeri foarte bune pt toata ziua, iar daca vrei un bridge, seria P de la Nikon sau SX de la Canon nu te vor dezamagi (dar trebuie tinut cont: zoom mare presupune mai multe elemente si, de regula, o calitate mai slaba la capatul tele, pt aceasta clasa de aparate). Investitia e ceva peste 1500 de lei. Avantajul e ca ai totul intr-un singur loc, nu mai trebuie neaparat sa inveti multe setari, nu mai schimbi obiective etc.

c)In fine, o a treia varianta ar fi un aparat fara oglinda. As recomanda seria NEX de la Sony. Investitia se invarte pe la 2000 de lei.Avantajul: ai senzor ca la aparatele mari (DSLR), obiective ca la ele, dar mult mai putina greutate de carat, iar pozele, prin comparatie, nu ies cu mult mai slabe (unele DSLR-uri entry-level sunt clar mai slabe decat mule mirrorless).

Sumarizand:
    DSLR
    PRO
    +calitatea pozelor
    +viteza de reactie, stabilizare, focus
    +senzor ca lumea
    +posibilitati multiple de modulare, prin adaugarea de obiective si alte accesorii noi
    +baterie foarte buna, prin comparatie cu celelalte tipuri de aparate
    CONTRA
    -e mare si greu
    -e scump (relativ), mai ales daca ii mai iei obiective

MIRRORLESS:
    PRO:
    +calitate buna a pozelor
    +rapiditate
    +mult mai usor de carat ca un DSLR, la o calitate adesea comparabila

ONTRA:
    -obiective relativ putine, a folosi obiectivele firmei mama inseamna adaptoare scumpe si, uneori, pierderea autofocusului
    -sunt scumpe

COMPACTA:
    PRO:
    +cea mai simpla formula all-in-one
    +unele compacte din ziua de azi au o imagine foarte buna
    +poti captura foarte rapid un moment, fara a fi obligat sa te pricepi la setari
    CONTRA:
    -totusi, indiscutabil au calitatea cea mai slaba a pozelor, comparate cu DSLR/Mirrorless, cu foarte putine exceptii scumpe (in jur de 3000 de lei) care se pot lupta de la egal la egal (Canon G1X, Sony RX100)
    -bateria tine, adesea, foarte putin.

La modul general, eu sunt destul de internationalist asa, as merge la DSLR pe mana lui Nikon, la Mirrorless pe Sony si la compacte cam la egalitate Canon, Fuji, Nikon.La compactele ieftine (sub 500), nu prea conteaza ce iei, cam toate sunt la fel.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci Cannon si Nikon ar fi top of the range?

De cerut nu cer eu prea multe (zic eu) de la eventuala camera foto pt ca nu vreau sa-l folosesc ca un profesionist e doar pentru uzul personal dar totusi ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Aparat foto de 200 euro

Quote Originally Posted by mariuss View Post
    am un prieten și-a luat un aparat de fotografiat a dat 200 euro pe el dar face niște poze super
    Daca nu este secret, poti sa-mi spui despre ce aparat este vorba?

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu-I secret dar nu mai stiu sincer sa fiu,faza cu pozele dateaza din noaptea de revelion,ne-a facut niste poze afara au iesit super

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca nu ti-ai luat aparat foto iti recomand un Nikon p510.Am cautat si eu un aparat, exact ca si in cazul tau si mi l-a recomandat cineva si dupa indelungi cautari pe net despre comportamentul aparatului m-am hotarat sa-l iau.Nu imi pare deloc rau de banii pe care i-am investit.Da o cautare pe google si vezi ce poate acest aparat.Stie multe iar pozele si filmarile cu zoom sunt exceptionale.Succes in alegerea unui aparat foto!
    Vu+ Duo 2

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

Recomand nikon 3200 ( succesorul lui 3100) , are 24 megapixeli si se invarte pe la 500 euro ( l-am gasit in promotie la 475 cu geanta si card de 8 mb ) cu obiectivul standard.
    baFTA
    un server cteva receivere si ceva pasiune...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)