Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default As vrea sa ma ajutati cu un raspuns

Am cumparat un lnb inverto black multiconnect dielectric cu o singura iesire si am vrut sa il montez pe o antena focus sat de 65 cm si aveam doar 35-40 calitate in timp ce semnalul e de 90.Pe aceeasi antena insa cu un alt lnb eurosky am calitate 70-75.Lnb-ul inverto l-am rasucit in toate pozitiile dar calitatea nu a crescut.Folosesc un amiko mini hd.Ce ar putea fi?Multumesc

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

acest lnb are git mai subtire si ai nevoie de inel adaptor sa-l centrezi , daca e centrat si tot asa e semnalul atunci poti incerca sa-l indepartezi sau sa-l apropii de antena ca posibil sa difere si lungimea feedhornului

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Am incercat si sa-l apropii si sa-l distantez dar tot nici o schimbare.Cind era distantat la maxim mergea cit de cit,dar apropiat aproape ca nu avea calitate deloc,si are si inelul adaptor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

LNB-ul slim de la Inverto in comparatie cu un LNB normal pierde din calitate undeva la 10-15%. Am patit-o si eu pe o antena de 80cm pozitionata pe focus. Cu un LNB Inverto Black Ultra single aveam 99-100% si cu unul slim Inverto a scazut la 85-88% pe acelasi TP. Daca nu esti nevoit sa folosesti unul slim iti recomand unul normal.
    5W+1W+5E+9E+13E+16E+19E+28E+31E+39E, Alma HD2220

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Eu l-am cumparat cu speranta ca va fi mai buna calitatea,dar dupa cum vad e mai mult lauda la ele.Dar celelalte lnb inverto cu cap normal sunt oare mai bune sau tot un c..... sunt?Multumesc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Astea subtiri sunt bune cand folosesti si suportul multiconnect de la inverto, in rest iti recomand un LNB Inverto Black Ultra, e putin mai scump decat restul dar merita.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

o diferenta atat de mare nu poate fi doar de la calitatea lnb urilor , de la 35 % la 70 % , probabil este defect lnb ul ...
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

atentie la LNBurile de marca, dar ieftine (facute-n China, cum e si cazul poate la Black edition Inverto, unde chiar am intalnit scris pe cutie ca este fabricat in China) si un original care costa de 4 ori pretul copiei chinezesti.
    mai bine cumperi un LNB facut la nemti (indiferent de marca) si va fi cu mult mai bun. daca vorbim de cele "slim" atunci intradevar ele sunt diode punctuale, facute pt antene cu castig mare si situatii in care satelitii sunt foarte apropiati. (imi aduc aminte ca sa vorbit despre astfel de LNBuri si castigul lor cu ceva timp in urma pe acest forum, de altfel un thread foarte interesant).

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

E drept,pe al meu scrie made in china,dar cine naiba sa stie ca nu e bun.Il voi tine de colectie.Multumesc pentru ajutor.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antenutze View Post
    atentie la LNBurile de marca, dar ieftine (facute-n China, cum e si cazul poate la Black edition Inverto, unde chiar am intalnit scris pe cutie ca este fabricat in China) si un original care costa de 4 ori pretul copiei chinezesti.
    mai bine cumperi un LNB facut la nemti (indiferent de marca) si va fi cu mult mai bun. daca vorbim de cele "slim" atunci intradevar ele sunt diode punctuale, facute pt antene cu castig mare si situatii in care satelitii sunt foarte apropiati. (imi aduc aminte ca sa vorbit despre astfel de LNBuri si castigul lor cu ceva timp in urma pe acest forum, de altfel un thread foarte interesant).
    lnb-uri Made in Germany poti achizitiona de aici http://www.catec.ro/catv-smatv/conve.../cs-300-s.html

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce ai pus LNB-ul Inverto, ai mai incercat sa ajustezi elevatia antenei?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Dupa ce ai pus LNB-ul Inverto, ai mai incercat sa ajustezi elevatia antenei?
    Nu am mai umblat la elevatie,am invirtit doar lnb-ul.Are vreo importanta si elevatia la schimbarea lnb-ului?

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by achio View Post
    Nu am mai umblat la elevatie,am invirtit doar lnb-ul.Are vreo importanta si elevatia la schimbarea lnb-ului?
    nu, cu conditia ca elevatia reglata sa fie cea buna

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Elevatia este buna ca semnalul e 90,atit ca nu am calitate cu inverto, dar pina la urma l-am pus tot pe cel vechi.E mai bine 65-70 calitatecu eurosky decit 35-40 cu inverto.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)